Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.805
Поени од реакции
39.087
Дечки, не можете да очекувате ако дисковите изгледаат како на сликава дека нема да квичат.



еве како нов диск или обработен треба да изгледа, настрана што може и да е извиткан или да има пукнатини стар диск.

 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
371
Molam za mislenje okolu Peugeot 307. Dizel najverojatno. Mislenja, iskustva, soveti, pozitivnosti i mani okolu voziloto.
Sekundarno vo igra soglasno budzetot Citroen C4. Ve molam i okolu ova vozilo vase mislenje.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Пред 500км сменив плочки, наводно TRW ми ставиле, арно ама предниве на секое кочење свират - не е возможно да се потрошат за толку кратко време. Го барам мајсторот вика абе може камче влегло (како бе у 2те предни влегло???) и ми вика да сум ги шприцал со WURTH средство за кочници?
Има нешто вистина у ова или да идам да зимам нови пошо изглеа ни T од TRW немаат?
Во рок од две години менав плочки зошто не можев да го поднесам звукот, имаа повеќе од 70% материјал. Исто зедов трв ама од продавница и ги заменив кај мајстор, и се трв, еве 1+ година нема никаков звук ни на влажно ни на суво. Дали ти ги купи плочките или само мајсторот тврди дека се такви.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Во рок од две години менав плочки зошто не можев да го поднесам звукот, имаа повеќе од 70% материјал. Исто зедов трв ама од продавница и ги заменив кај мајстор, и се трв, еве 1+ година нема никаков звук ни на влажно ни на суво. Дали ти ги купи плочките или само мајсторот тврди дека се такви.
Не сум ги купил ја, он ги купи наводно од проверени луѓе курци палци ама изглеа брада, дај кажи од кај зимате проверени да идам да земам и само да му однесам на некој да смени, се работи за SUV возило
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.003
Поени од реакции
14.820
Не сум ги купил ја, он ги купи наводно од проверени луѓе курци палци ама изглеа брада, дај кажи од кај зимате проверени да идам да земам и само да му однесам на некој да смени, се работи за SUV возило
слободно купи со просечен квалитет(на средина со цената)...но на мајсторот обавесно да му кажиш да ги намачка плочките со товатна маст(исклучиво бакарна...црвена е) од внатрешна страна према клипчето. доколку тој нема таква маст, купи од продавница и однеси му....200 -300 денари е. јас е расправав со мајсторот, и на мое иснистирање стави
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.099
Molam za mislenje okolu Peugeot 307. Dizel najverojatno. Mislenja, iskustva, soveti, pozitivnosti i mani okolu voziloto.
Sekundarno vo igra soglasno budzetot Citroen C4. Ve molam i okolu ova vozilo vase mislenje.

Слободно земи дизел 2,0 хди. Еден од најдобрите дизел мотори некогаш направени, без проблем оди до 500 00 км со правилно одржување. И ц4 и 307 се базирани на истата платформа и генерално едино разлика има само во каросериските делови и тие од ентериерот. Така да повеќе е прашање на вкус и што ти се допаѓа повеќе.

И двете коли не се воопшто склони кон корозија така ако имаат корозија 100 % биле удрени па правени.


Од бензинците од 1.6 па нагоре, 1.4 е преслаб и многу тром. Ако има плин воопшто не ја гледај колата. Делови имаш секаде и нови и половни со цени за секој џеб, одржавањето е ефтино, масло на 2.0 хди оди 5-40 кое е доста ефтино, филтерите се доста ефтини исто...делови од типот на јабучици, спони и сл, се смешно ефтини по 500 до 1000 ден. зависи од квалитет.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.732
Поени од реакции
9.852
Ако има одговор некој..Во возење се пали battery charge low и воланот се стврднува како без серво..Претходно имав проблем со сијалици изгоре кратка и позади на штоп..

437-7-800.jpg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.805
Поени од реакции
39.087
Ако има одговор некој..Во возење се пали battery charge low и воланот се стврднува како без серво..Претходно имав проблем со сијалици изгоре кратка и позади на штоп..

Прегледај го приврзокот 383406
алтернаторот, или акумулаторот ти е стар и не држи струја.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.732
Поени од реакции
9.852
алтернаторот, или акумулаторот ти е стар и не држи струја.
Не е стар добар е.А алтернатор ако би бил нели ќе пали потешко,ќе вергла и сл ? Пали од прва без проб.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.805
Поени од реакции
39.087
Не е стар добар е.А алтернатор ако би бил нели ќе пали потешко,ќе вергла и сл ? Пали од прва без проб.
абе види на електричар, ќе ти провери прецизно како ти работи алтернаторот и акумулаторот. Вака од ракав џабе да ти кажувам.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.499
Поени од реакции
9.386
Не е стар добар е.А алтернатор ако би бил нели ќе пали потешко,ќе вергла и сл ? Пали од прва без проб.
Според мене, не сум електричар или нешто голем познавач на коли... но, ако ти влечи од некаде струја ќе ти го испразни акумулаторот па нема да може да верглаш и запалиш. Значи, логично, не е акумулатор.

Обично, во вожња ако запали е алтернаторот и не е за играчка. Само кај добар и проверен електричар одење *(ако си од Пелагонија пиши ми во инбокс, ќе ти дадам број од електричар во БТ).
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.003
Поени од реакции
14.820
Ако има одговор некој..Во возење се пали battery charge low и воланот се стврднува како без серво..Претходно имав проблем со сијалици изгоре кратка и позади на штоп..

Прегледај го приврзокот 383406
Во 99% е алтернаторот, недоволно полни струја. Баш пред некоја ден имав ваков случај со иста ваква Алфа, и испадна дека е алтернаторот. Во Кичево алтернатор со работна рака кошта вкупно 2000 (две иљади денари)

ПС: кај најде ваква Алфа со брзиномер во миљи?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
Во 99% е алтернаторот, недоволно полни струја. Баш пред некоја ден имав ваков случај со иста ваква Алфа, и испадна дека е алтернаторот. Во Кичево алтернатор со работна рака кошта вкупно 2000 (две иљади денари)

ПС: кај најде ваква Алфа со брзиномер во миљи?
Na google :D
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
371
Слободно земи дизел 2,0 хди. Еден од најдобрите дизел мотори некогаш направени, без проблем оди до 500 00 км со правилно одржување. И ц4 и 307 се базирани на истата платформа и генерално едино разлика има само во каросериските делови и тие од ентериерот. Така да повеќе е прашање на вкус и што ти се допаѓа повеќе.

И двете коли не се воопшто склони кон корозија така ако имаат корозија 100 % биле удрени па правени.


Од бензинците од 1.6 па нагоре, 1.4 е преслаб и многу тром. Ако има плин воопшто не ја гледај колата. Делови имаш секаде и нови и половни со цени за секој џеб, одржавањето е ефтино, масло на 2.0 хди оди 5-40 кое е доста ефтино, филтерите се доста ефтини исто...делови од типот на јабучици, спони и сл, се смешно ефтини по 500 до 1000 ден. зависи од квалитет.
Ti blagodaram. Mislenje za motor 1.6HDI? Bidejki e pozastapen na pazarot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom