Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.742
Поени од реакции
9.866
Според мене, не сум електричар или нешто голем познавач на коли... но, ако ти влечи од некаде струја ќе ти го испразни акумулаторот па нема да може да верглаш и запалиш. Значи, логично, не е акумулатор.

Обично, во вожња ако запали е алтернаторот и не е за играчка. Само кај добар и проверен електричар одење *(ако си од Пелагонија пиши ми во инбокс, ќе ти дадам број од електричар во БТ).
Фала ама далеку ми е Пелагонија.

Во 99% е алтернаторот, недоволно полни струја. Баш пред некоја ден имав ваков случај со иста ваква Алфа, и испадна дека е алтернаторот. Во Кичево алтернатор со работна рака кошта вкупно 2000 (две иљади денари)

ПС: кај најде ваква Алфа со брзиномер во миљи?
Чисто ради информација,сликата е од нет..
Туку ми изгоре прво штоп сијаличе,пред некој ден десно кратко светло.. Дали е можно да е поврзаноста со алтернаторот..Ме буни што воланот е ѓон,дали е можно и нешто до сервото да е поврзано..?
2000 ден само работна рака или со репарација на алтернаторот ( ако е можно незнам)..
 
Член од
8 ноември 2020
Мислења
30
Поени од реакции
9
Фала ама далеку ми е Пелагонија.Чисто ради информација,сликата е од нет..
Туку ми изгоре прво штоп сијаличе,пред некој ден десно кратко светло.. Дали е можно да е поврзаноста со алтернаторот..Ме буни што воланот е ѓон,дали е можно и нешто до сервото да е поврзано..?
2000 ден само работна рака или со репарација на алтернаторот ( ако е можно незнам)..
Воланот е таков дека алтернаторот не произведува доволно струја во моментот кога е запалена колата и не може сервото да го покрене затоа се стврднува. Ако ти прегоруваат често некои сијалички може некаде да прави спој и да влече струја па затоа и го празни брзо акумулаторот.
А иначе што си пишал дека потешко ќе пали тоа е алансер. Алансерот пали а алтернаторот произведува струја. Може сум грешка некој ако се разбира повеќе нека ме поправи
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.018
Поени од реакции
14.868
Фала ама далеку ми е Пелагонија.Чисто ради информација,сликата е од нет..
Туку ми изгоре прво штоп сијаличе,пред некој ден десно кратко светло.. Дали е можно да е поврзаноста со алтернаторот..Ме буни што воланот е ѓон,дали е можно и нешто до сервото да е поврзано..?
2000 ден само работна рака или со репарација на алтернаторот ( ако е можно незнам)..
Imaš električno servo najverovatno, a nema dovolno struja i zatoa nemaš servo.
Vo Kičevo na dve koli od prijateli moi menuvamve alternatori( Punto Jtd i Alfa jtd...imaar isti alternator) , kqj dva različni majstori
Dvajcata naplatija isto-1500 za delovi olus rabota raka, vkupno 2000 denari
Za Puntovci se prodavaat alternatori na internet...1500 denari
A sijaličkata pregorela od loš napon.....poradi kvarot( najverovatno na četkici)
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.101
Ti blagodaram. Mislenje za motor 1.6HDI? Bidejki e pozastapen na pazarot.

Тој со 90 коњи е преслаб реално, тој со 110 има комплицирана турбина и дизни кои се склони кон дефекти ако не е колата одржувана баш по пропис, со тоа и тоа масло, итн. 2,0 хди тие подобар избор. Разликата во потрошувачка на гориво е минимална или непостоечка, особено на отворено.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.742
Поени од реакции
9.866
Imaš električno servo najverovatno, a nema dovolno struja i zatoa nemaš servo.
Vo Kičevo na dve koli od prijateli moi menuvamve alternatori( Punto Jtd i Alfa jtd...imaar isti alternator) , kqj dva različni majstori
Dvajcata naplatija isto-1500 za delovi olus rabota raka, vkupno 2000 denari
Za Puntovci se prodavaat alternatori na internet...1500 denari
A sijaličkata pregorela od loš napon.....poradi kvarot( najverovatno na četkici)
Не е алтернатор,се скинал каиш..:nesumjas:
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
јас има иста боја крем, но виситинска кожа. И истово прашање му го поставив на еден пријател, и ми даде интересен одговор: што има разлика помеѓу мртва и жива кожа? нема. секоја помада/крем за кожа е супер за оджување на кожни седишта. јас лично купувам некоја крема од среден квалите за нега на кожа(човечка) и 1-2 пати во годината ги третирам седиштата
За одржување знам, ама прашањето ми е за чистење на еко кожа, со што најефикасно се чистат дамките (потемнувањата) од користење?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.014
Ми треба совет за Opel Insignia.

Слушам дека некој модели имале проблем со радилица, е сега незнам до која година и со кој мотор се тие.

Ме интересира за Opel Insignia поновиве модели над 2012-2016 година ептен ми фаќаат око, совет?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.925
Поени од реакции
1.391
Ми треба совет за Opel Insignia.

Слушам дека некој модели имале проблем со радилица, е сега незнам до која година и со кој мотор се тие.

Ме интересира за Opel Insignia поновиве модели над 2012-2016 година ептен ми фаќаат око, совет?
Od 2012 pa nagore se odlicni motorite a od 2008 do 2011 se gjubrina. Ne samo so radilica,tuku i so turbito koe e so elekteicen aktuator,tromavi i dosta bucni,problem so maslena pumpa,semering na menjac i problem so samiot menjac M32. od 2012 nagore se to e sanirano i preminuva motoro so vakumsko gerret turbo, F40 gear box (menjac) nema problem so radilica,nosi bosch oem dizni a predhodnite nosea denso dizni. Nemaja maka ama ako dojdese so problem ne se reparirvat denso a ovie bosch lesno se sreduvat.
Sepak ako zemis od 2012 ili 2016 posebno 2016 se vrv. E sega cenata ne e ista so toe od 2009 i od 2012. Samata cena ke te natera da razmislis zosto istata kola od 2009 i 2011 se skroz isti a cena razlicna. E toe so ti go pisav pogore,radi problemite. Zatoa od 2012 pa nagore se odlicni. Pri zemanje na 2.0 dizel motor obavezno promena na maslo vo menjac i promena na semering ma maslena pumpa. I natamu si rajat. Facelift imat mala mana so farovite posto se rotiracki adaptivni znat da zastanat vo edna pozicia i da svetat ednoto ugore drugoto ili nalevo ili vsredina. Na palenje treba da se izrotirat za 360 stepeni i da zastanat na sredina lupite.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.014
Od 2012 pa nagore se odlicni motorite a od 2008 do 2011 se gjubrina. Ne samo so radilica,tuku i so turbito koe e so elekteicen aktuator,tromavi i dosta bucni,problem so maslena pumpa,semering na menjac i problem so samiot menjac M32. od 2012 nagore se to e sanirano i preminuva motoro so vakumsko gerret turbo, F40 gear box (menjac) nema problem so radilica,nosi bosch oem dizni a predhodnite nosea denso dizni. Nemaja maka ama ako dojdese so problem ne se reparirvat denso a ovie bosch lesno se sreduvat.
Sepak ako zemis od 2012 ili 2016 posebno 2016 se vrv. E sega cenata ne e ista so toe od 2009 i od 2012. Samata cena ke te natera da razmislis zosto istata kola od 2009 i 2011 se skroz isti a cena razlicna. E toe so ti go pisav pogore,radi problemite. Zatoa od 2012 pa nagore se odlicni. Pri zemanje na 2.0 dizel motor obavezno promena na maslo vo menjac i promena na semering ma maslena pumpa. I natamu si rajat. Facelift imat mala mana so farovite posto se rotiracki adaptivni znat da zastanat vo edna pozicia i da svetat ednoto ugore drugoto ili nalevo ili vsredina. Na palenje treba da se izrotirat za 360 stepeni i da zastanat na sredina lupite.


Вака нешто од овие моделчиња ми се зема, ептен јаки изгледаат
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.925
Поени од реакции
1.391
Оваја би турбо галиба сака длабок џеб :ojeaa:
Оваја другата ја гледам долго време на оглас низ фб се врти,не се лоши и двете. Сепак сака да се види и проба во живо. Нема да згрешиш. За бензинците немам искуство али како што следам на фб групата opel opc club serbia многу пофалби има за 2.0турбо
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.155
Поени од реакции
16.560
Дечки да ве прашам ај вака. Колата на обд ми вади coolant temp. 81,82,83,84,94..

Ама в место, во возење паѓа. Температурата на шалт табла е 81,82 неоди нагоре, перката не работи. Прашањето мене ми е дали coolant temp е температура на мотор мислам истата? По логика coolant temp мора да вети низ мотор да крева темп
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.381
Поени од реакции
7.511
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Da prasam nekoj da ne znae dali moze da se uveze merceedes c klasa od 2008 god, mislam deka e euro5 standard?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom