Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Momci ( i devojki) registracija na kola od uk vo mk ? Ima nekoj iskustvo so vozipa od desna strana volan kako e procedurata kaj nas ?
Не можеш да регистрираш десен волан, едино да ја ставиш на бугарски табли или за делови у Тетово
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.788
Поени од реакции
39.057
Таква кола е опасно да ја возиш тука, како ќе претицаш? Немаш никаква прегледност на спротивната лента.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
Momci ( i devojki) registracija na kola od uk vo mk ? Ima nekoj iskustvo so vozipa od desna strana volan kako e procedurata kaj nas ?
Ne mozes da ja carinis. Gi carinea pred 20 godini. Na vremeto imav videno i edno taksi vo Kavadarci so volan na desna strana.

Za preticuvanje i ne e tolku loso ako drzis distanca koa preticuvas namesto da se dolepis do kolata pred tebe i naglo da preticas(ko u mk sho se prai). Sum vozel kola so desen volan u mk i znam od iskustvo.
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
178
Поени од реакции
51
А здрави се кедерите?

Види дали се налегнати убаво кедерите на работ. Ако не се, треба правилно да се наместат. Ако се, можно е да се посплескани со тек на годините. Лек за ова нема освен да се сменат со нови.

Може на бравата вратата да се прештелова малку повнатре да влегува при затворање, ќе ги притиска повеќе кедерите и ќе се намали бучавата ама ова е крпење, не е поправка. Друго нема во линија да ти биде вратата према другите делови од каросеријата.
Наместени се убаво но од годините се налегнати... Од каде може да најдам нови квалитетни кедери? Или само на старо од некоја половна Тојота?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.644
Поени од реакции
3.670
Наместени се убаво но од годините се налегнати... Од каде може да најдам нови квалитетни кедери? Или само на старо од некоја половна Тојота?
Види у Лукена у Скопје
 
Член од
3 јануари 2013
Мислења
34
Поени од реакции
4
Imam staveno Kastrol ulje na audi A3 1.9 tdi na kolku km e najdobro da se promeni ,,,
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
Clio 1.4 16v 2003ta, imaat nekoi maani so motor ili ok se? Gledav trosat duplo povekje od 1.5dci, ali i ne e tolku problem toa.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.098
Наместени се убаво но од годините се налегнати... Од каде може да најдам нови квалитетни кедери? Или само на старо од некоја половна Тојота?

Немој половни, тешко ќе најдеш здрави. Ако сакаш баш се да биде како што треба нарачај од интернет оригинал тојота. Овде и да ги најдеш ќе бидат поскапи.
Автоматски споено мислење:

Clio 1.4 16v 2003ta, imaat nekoi maani so motor ili ok se? Gledav trosat duplo povekje od 1.5dci, ali i ne e tolku problem toa.
Моторот е ОК. Е сега си троши. Ако бараш дци тешко дека здраво ќе најдеш од тие години, мислам може да се среди се ама ќе треба да вложиш нешто.
Автоматски споено мислење:

Imam staveno Kastrol ulje na audi A3 1.9 tdi na kolku km e najdobro da se promeni ,,,
Ако е возено низ град претежно и на 7-8 илјади не лошо да го смениш. Друго е 10 000 на автопат да поминеш друго е низ град, тргни застани. Три пати повеќе има работни саати низ град моторот.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.696
Поени од реакции
35.091
Ksarata pogolemka e, ne e za mene kolata. Ja baram nesto eftino do kaj 1500-1600evra za pocetok. Mu se javija na eden oglasil clio za 1800 a na tel bara 1900 lol. Inace ja bi odel na benzin poso ke se vozi pretezno niz grad ama ne mi preci i da e dizel, samo plin nekje majka mi da ima, a ovie benzincite povekjeto plin imaat.
Fala ti za pomosta, ke razgledam sto kako ima.
Ако ти треба мала кола побарај Сеат Ароса (1.0 бензин се, 50коња, градска не верувам дека ќе и оди повеќе од 8 бензин со се клима) и нема да те кошта повеќе од 1000 евра при купување (и тоа зачувана да е коска). Пријатели имаа ваква, на плин маме и расплакаа, ја купија со 100 000 км (прв газда во мкд купена) пред 8 години сега има 210 000 и тоа исклучиво градска вожња во Скопје, сервисите викаат дека не биле скапи, а освен нешто со палењето немаа друг посериозен дефект (и тоа мислам го решија за 100тина евра).
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
Ако ти треба мала кола побарај Сеат Ароса (1.0 бензин се, 50коња, градска не верувам дека ќе и оди повеќе од 8 бензин со се клима) и нема да те кошта повеќе од 1000 евра при купување (и тоа зачувана да е коска). Пријатели имаа ваква, на плин маме и расплакаа, ја купија со 100 000 км (прв газда во мкд купена) пред 8 години сега има 210 000 и тоа исклучиво градска вожња во Скопје, сервисите викаат дека не биле скапи, а освен нешто со палењето немаа друг посериозен дефект (и тоа мислам го решија за 100тина евра).
Ovaa kolku sto gledam samo so 3 vrati ja ima. Jas baram so 5 vrati poso inace celo vreme treba da idpadnis za patnik da vleze/izleze :D.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Ne se normalni kolku im barat na korsite. So 270k km od 2001 i stavile cena 1800 evra.
Ludost e. Moja e 180k ss servishnu knishku do 160k, resto nema zasto ja licno si gu servisiram ss tatka mi, na lance e, proslu nedelju mi nudiva 2000 evra i ne gu dade.
A od drugu stranu alfu 147 1.9 jtd sas full opremu, kozan interier, klimatronici i ne znam sto, nema sanse 2k da gu prodadu, nonsense.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.098
Ne se normalni kolku im barat na korsite. So 270k km od 2001 i stavile cena 1800 evra.
Не се воопшто ни под разно не би дал 1800 евра за било која корса од 2001 па нека има и 50 000. Која корса, за било кој опел од 2001 не би дал 1800. Не вреди едноставно.


Инаку друже нај добронамерно бити предложил да не се ограничуваш на мали коли...ако испадне и поголема некоја зачувана земај и не мисли.

Во МК има многу коли на продажба ама да најдеш зачувана некоја е стварно тешко. Дури и парите да ти се во џеб и по цел да бараш и да се јавуваш и да акаш да гледаш коли.

Реално од годините што бараш тешко дека ќе најдеш мало количе со клима, 5 врати, зачувано, итн. Второ да не се лажеме мала кола од типот на корса со 200 000 и нагоре и 20 год. возена претежно низ град е зрела за во отпад или во најмала рака треба сериозни вложувања за да се се доведе да биде горе долу во ред, тоа пали вози на кола од 20 год. многу ретко бива кај таа класа на мали количиња. Едноставно послаба е изработката на се, ламела, зглобови, амортизери, итн.

Згора на ова, градска вожња во МК по нашите улици полни со дупки, ги амортизира колите со светлосна брзина...наши 200 000 се како 400 000 во средена држава.

Додади на ова штедење на одржување, нестручни мајстори, возачи кој сметаат дека колата им исправна ако пали (од петти пат) и се движи (ама во сејф моуд е, свети ко елка таблата, ама важно се движи) и тогаш јасно е се.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom