Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Дечки здраво. Ме интересира дали познавате некој во Скопје што се занимава со поправка ( репарирање, тапацирање на шалтабла ). Конкретно се работи за мазда 6 2009 год. и буквално совозачкиот дел од шалтаблата е растопен сам од себе...леплив како смола и со ништо не се чисти само станува полошо. Ако имал некој сличен проблем или има некоја идеа како да го средам би ми помогнал многу...еве и некоја слика да видите за што станува збор.Прегледај го приврзокот 245820Прегледај го приврзокот 245821
Јас ги работам ама монтално сум у ептен голема гужва.Ако не снајдеш у меѓувреме побарај ме за месец дена.Кожа барај специјална за таа намена зашто од сонцето јако нема ни едно лето да издржи обичната.
 
Член од
2 ноември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
4
Јас ги работам ама монтално сум у ептен голема гужва.Ако не снајдеш у меѓувреме побарај ме за месец дена.Кожа барај специјална за таа намена зашто од сонцето јако нема ни едно лето да издржи обичната.
Ако не ти е проблем да ми пишеш во порака каде можам да набавам материјали. Да не лутам по Скопјево..
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Опел Фронтера или Лада Нива, на старо.
Собирам податоци што е подобро, еден од советите што ги добив е дека на Ладата почесто ѝ требаат ремонти, но деловите се поефтини, а дека каросеријата полесно се распаѓа од Опелот. Опелот има поскапи делови, но не се потребни чести поправки, а каросеријата е поздрава.
Пред купување да се провери од зарѓани делови од долната страна.

Од друга страна, комбинација бензин и плин или дизел?

Совети?

п.с. Мене ми треба за шумски земјен пат, да може да го возам при кал или снег.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Опел Фронтера или Лада Нива, на старо.
Собирам податоци што е подобро, еден од советите што ги добив е дека на Ладата почесто ѝ требаат ремонти, но деловите се поефтини, а дека каросеријата полесно се распаѓа од Опелот. Опелот има поскапи делови, но не се потребни чести поправки, а каросеријата е поздрава.
Пред купување да се провери од зарѓани делови од долната страна.

Од друга страна, комбинација бензин и плин или дизел?

Совети?

п.с. Мене ми треба за шумски земјен пат, да може да го возам при кал или снег.
Ладата.Со Опелот може да заглавиш
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Опел Фронтера или Лада Нива, на старо.
Собирам податоци што е подобро, еден од советите што ги добив е дека на Ладата почесто ѝ требаат ремонти, но деловите се поефтини, а дека каросеријата полесно се распаѓа од Опелот. Опелот има поскапи делови, но не се потребни чести поправки, а каросеријата е поздрава.
Пред купување да се провери од зарѓани делови од долната страна.

Од друга страна, комбинација бензин и плин или дизел?

Совети?

п.с. Мене ми треба за шумски земјен пат, да може да го возам при кал или снег.
Ако мораш да одбираш само од овие, ладата е "помало зло", а инаку и двете ќе се распаѓаат како што возиш. Опција од дизел нема кај ладата, тоа ќе е некоја гаражна замена на мотор, што знам некои што успешно ја направиле и ја возеа додека не се дораспадна за на отпад, а тие што ги продаваа беа неуспешни проекти. За рѓа... Лада без корозија, дали ќе го доживеам тоа.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Опел Фронтера или Лада Нива, на старо.
Собирам податоци што е подобро, еден од советите што ги добив е дека на Ладата почесто ѝ требаат ремонти, но деловите се поефтини, а дека каросеријата полесно се распаѓа од Опелот. Опелот има поскапи делови, но не се потребни чести поправки, а каросеријата е поздрава.
Пред купување да се провери од зарѓани делови од долната страна.

Од друга страна, комбинација бензин и плин или дизел?

Совети?

п.с. Мене ми треба за шумски земјен пат, да може да го возам при кал или снег.

Ни опел ни лада, сузуки самурај најдете некое. Има одлични способности на терен и е далеку подобро склопено од опелот а пак за лада нема споредба.

Само за инфо, лада нива купена 2011 г. прв сопственик, на 30 000 ревизија комплетна на диференцијал, крстачи на кардан четири пет пати пати менети, моторот троши масло од нов, безброј дефекти на електрика и алтернатор, рандом и текнува не пали...а каросериски колата е за крпење и фарбање за нецели 10 години и 70 000 км. Катастрофа од кола...катастрофа.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ладата.Со Опелот може да заглавиш
Ако мораш да одбираш само од овие, ладата е "помало зло", а инаку и двете ќе се распаѓаат како што возиш. Опција од дизел нема кај ладата, тоа ќе е некоја гаражна замена на мотор, што знам некои што успешно ја направиле и ја возеа додека не се дораспадна за на отпад, а тие што ги продаваа беа неуспешни проекти. За рѓа... Лада без корозија, дали ќе го доживеам тоа.
Ни опел ни лада, сузуки самурај најдете некое. Има одлични способности на терен и е далеку подобро склопено од опелот а пак за лада нема споредба.
Фала ви.
Само да кажам дека истиот пат кога е сув го поминувам со сузики алто без никаков проблем, бидејќи патот не е баш оф-роуд. Сепак е земјен пат, израмент со багер. Работата е што ми е страв после дожд, на пример со Алтото на истиот пат да не заглавам, затоа сакам некој џип што ќе се снајде подобро да се искачи, бидејќи поминуваат џипови по истиот пат во секакви услови.

Сузуки Самурај речиси да го нема на старо, тие што се нудат се над 35 години стари на Пазар3 ... За нов џип немам пари.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Фала ви.
Само да кажам дека истиот пат кога е сув го поминувам со сузики алто без никаков проблем, бидејќи патот не е баш оф-роуд. Сепак е земјен пат, израмент со багер. Работата е што ми е страв после дожд, на пример со Алтото на истиот пат да не заглавам, затоа сакам некој џип што ќе се снајде подобро да се искачи, бидејќи поминуваат џипови по истиот пат во секакви услови.

Сузуки Самурај речиси да го нема на старо, тие што се нудат се над 35 години стари на Пазар3 ... За нов џип немам пари.
Suzuki jimney, ako si vekje za suzuki. Ama nema eftini primeroci.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Опел Фронтера или Лада Нива, на старо.
Собирам податоци што е подобро, еден од советите што ги добив е дека на Ладата почесто ѝ требаат ремонти, но деловите се поефтини, а дека каросеријата полесно се распаѓа од Опелот. Опелот има поскапи делови, но не се потребни чести поправки, а каросеријата е поздрава.
Пред купување да се провери од зарѓани делови од долната страна.

Од друга страна, комбинација бензин и плин или дизел?

Совети?

п.с. Мене ми треба за шумски земјен пат, да може да го возам при кал или снег.
Ладата докажана е по шумски пат и моторот си е арен немај гајле и има и дизел се разбира фабрички како опција 4х4 дизел од форд моторот
https://youtu.be/g5y2pk_Cecs

Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ладата докажана е по шумски пат и моторот си е арен немај гајле и има и дизел се разбира фабрички како опција 4х4 дизел од форд моторот
https://youtu.be/g5y2pk_Cecs

Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Тешко мислам дека има во мк со тие дизел мотори, ако не се лажам од пежо беа hud на 406ката имаше таков.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Тешко мислам дека има во мк со тие дизел мотори, ако не се лажам од пежо беа hud на 406ката имаше таков.
Не се сеќавам дали беше од Форд или Пежо , но според што викаат многумина дека е од форд ,а од пежо можеби подоцнешна верзија


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Фала ви.
Само да кажам дека истиот пат кога е сув го поминувам со сузики алто без никаков проблем, бидејќи патот не е баш оф-роуд. Сепак е земјен пат, израмент со багер. Работата е што ми е страв после дожд, на пример со Алтото на истиот пат да не заглавам, затоа сакам некој џип што ќе се снајде подобро да се искачи, бидејќи поминуваат џипови по истиот пат во секакви услови.

Сузуки Самурај речиси да го нема на старо, тие што се нудат се над 35 години стари на Пазар3 ... За нов џип немам пари.
Земи некое возило 4х4,најдобро постар модел на ауди за да не се трошиш многу штом не е за екстремен терен
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ладата докажана е по шумски пат и моторот си е арен немај гајле и има и дизел се разбира фабрички како опција 4х4 дизел од форд моторот
https://youtu.be/g5y2pk_Cecs

Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Ги гледав видеата на Џир, ама тие во ептен лоши услови возат и со многу вода ... Јас нема да возам така низ реки и големи бари
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Violetova najubavo napisi budzet za da moze da ti predlozat nesto sprema tvojot budzet.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom