Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
proveriv sve drugarce nema ni meur na kapacero nisto sve si e normalno e sea sumla mi e toa kopceto ECON koga go pritiskam sve si e oki koga go gasam togas nesto se desava na kolata inace denes ja vozev cel den ugasni zapali nis grad na otvoreno skoro 150 km otvoriv da vidam kapakot sve e vo red pa ponatamu ke vidam so ke bide
Кога го гасиш ECON се укључува климата и ти краде струја,паѓаат малку обртаиите и пак после се стабилизира,ако мислиш на тоа дешавање
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
Кога го гасиш ECON се укључува климата и ти краде струја,паѓаат малку обртаиите и пак после се стабилизира,ако мислиш на тоа дешавање
ke ja vozam sea edna nedela vaka so toa econ posle ke probam i bez toa pa ke vidam pak ke pisam tuka so ke bidni
a sea zasega sve e vo red kolata kako sto treba poz drugarcina falavi za sovetite pa ako ima nesto pak ke pisam poz
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
ke ja vozam sea edna nedela vaka so toa econ posle ke probam i bez toa pa ke vidam pak ke pisam tuka so ke bidni
a sea zasega sve e vo red kolata kako sto treba poz drugarcina falavi za sovetite pa ako ima nesto pak ke pisam poz
Прати го нивото на антифриз почесто у меѓувреме,не чекај сијаличе да ти се пали
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Дечки, ми гасне колата при секое второ/трето застанување. Му сменив акумулатор пред неколку дена, пред тоа со стариот акумулатор не палеше ни со кабли ни со гурање.. од кога го ставив новиот се беше добро и пали од прва се до денес кога почна сама колата да гаси. После гасењето пали пак од прва без проблем. Што може да е проблемот?
Се работи за пунто 2092.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
zdravo se raboti za touran 1.9 trosi antifriz ja nosiv na majstor gi provere crevata sve od nigde ne kapi so moze da e ako imal nekoj vakov problem neka spodeli so moze da e poz
Прегрева ли над 90с што покажува на таблата??? Термостат да смениш па види како се покажа бидејќи термостатот е расипан и затворен и не пропушта антифризот да кружи затоа ти испарува и нема антифриз


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
10
Дечки, ми гасне колата при секое второ/трето застанување. Му сменив акумулатор пред неколку дена, пред тоа со стариот акумулатор не палеше ни со кабли ни со гурање.. од кога го ставив новиот се беше добро и пали од прва се до денес кога почна сама колата да гаси. После гасењето пали пак од прва без проблем. Што може да е проблемот?
Се работи за пунто 2092.
Ако е бензин, види свеќиците може да зае*аваат, лер гас... Промени ги нив прво
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Poskapo e instaliranjeto....i zaštedata vo procenti e pomala
Ќе одговара ли плински уред на Опел Астра 1.4 турбо (140кс) 2012 година и која би била цената за плинот/инсталација, цена од прилика плус+ минус-. ??
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Vo Kičevo ima majstor koj na moj prijatel na Honda džip od tie godini mu stavi plin za 500 evra- sve vklučeno
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
10
Ако може помош/мислење...
Се работи за Застава 101 90г.
Колата е од прв газда, возена само на кратки релации во град, е сега не пали на утро кога е ладно само вергла, инаку си пали чак-мак секогаш, дали треба саух затегнување или лер гас или што... Фала...
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Без саух на овие температури ја палиш?
Два пати на гаста кратко пред палење, саух скоро до крај. Почнуваш да верглаш и помалку кратко додаваш на гаста (и тоа внимателно да не ја "преусисаш").
Уметност е палењето на бензинците од рани 90ти.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
10
Без саух на овие температури ја палиш?
Два пати на гаста кратко пред палење, саух скоро до крај. Почнуваш да верглаш и помалку кратко додаваш на гаста (и тоа внимателно да не ја "преусисаш").
Уметност е палењето на бензинците од рани 90ти.
Не е моја колава, на постар пријател, баш денеска, секој пат ја пали на саух, малку гас, на ладно време, не сакаше да запали утрово... Дава знаци дека сака да запали но пак вергла... После 4ти, 5ти пат си пали. Инаку е одржано домаќински, не е некоја канта... ^^
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Не е моја колава, на постар пријател, баш денеска, секој пат ја пали на саух, малку гас, на ладно време, не сакаше да запали утрово... Дава знаци дека сака да запали но пак вергла... После 4ти, 5ти пат си пали. Инаку е одржано домаќински, не е некоја канта... ^^
Да ги проверите свеќиците.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
8
Здраво луѓе!
Вака имам прашање. Се работи за fiat punto 1.1 1997 година. Monopoint injection e и имам вградено плин пред 6 месеци nazorati. Е сега проблемот е следен. Се дешава и на бензин и на плин кога ќе стиснам кумплунг да угаси колава. Значи у вожња ќе почнам да кочам и треба да работи у лер она гаси.
Прво се сомневав со антифризот не ја грееше расплињачата. Испуштив воздух на мајстор нов антифриз, расплињачата е топла све океј. Ама еве и денес на бензин се деси да угаси.
Во што може да биде проблемот, искуства некои?
Сменети се нови кабли, нови свеќици пред неполн месец и пак истиот проблем ама кога како се дешава.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Не е моја колава, на постар пријател, баш денеска, секој пат ја пали на саух, малку гас, на ладно време, не сакаше да запали утрово... Дава знаци дека сака да запали но пак вергла... После 4ти, 5ти пат си пали. Инаку е одржано домаќински, не е некоја канта... ^^
Секое заставино возило се прегледува секоја година на почеток на зимата пред да стегне студот
Разводна капа
Палец
Кабли
Свекици
Платина
Нешто од овие е 100%,зашто толку траат од прилика,околу година дена
Автоматски споено мислење:

И тие делови само во Филдес може да се најдат квалитетни,само они држат оргинал застава делови
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Здраво луѓе!
Вака имам прашање. Се работи за fiat punto 1.1 1997 година. Monopoint injection e и имам вградено плин пред 6 месеци nazorati. Е сега проблемот е следен. Се дешава и на бензин и на плин кога ќе стиснам кумплунг да угаси колава. Значи у вожња ќе почнам да кочам и треба да работи у лер она гаси.
Прво се сомневав со антифризот не ја грееше расплињачата. Испуштив воздух на мајстор нов антифриз, расплињачата е топла све океј. Ама еве и денес на бензин се деси да угаси.
Во што може да биде проблемот, искуства некои?
Сменети се нови кабли, нови свеќици пред неполн месец и пак истиот проблем ама кога како се дешава.
Го имав истото Пунто 55 Соле '99 и слични проблеми како твојте и каде се не го гледаа за да на крај плинар открие дека влечел фалш воздух!
Автоматски споено мислење:

Незнам дали прочитав на оваа тема дека има човек што носи добри примероци на јапонски коли од Швајцарија (работи со тоа)па ако има некој инфо број пд човекот да пише во пп!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom