Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
И кај Пунто 2 се ставени во фарот.....:ROFLMAO:
И ? И ? Што со тоа ? Ај види разлика се е тоа опција и доплаќање и фејслифти ( погледни ги подбраници што има а што нема?) истото и кај ауди има всушност повеќето коли различни марки





Sent from my iPad using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.989
Поени од реакции
14.780
И ? И ? Што со тоа ? Ај види разлика се е тоа опција и доплаќање и фејслифти ( погледни ги подбраници што има а што нема?) истото и кај ауди има всушност повеќето коли различни марки
абе се драпам.....не биди озбилен:vozbud:
 
Член од
1 април 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Zdravo decki
imam golf 5 - fsi - 1.6 - 85kw
imam problem, koga ke dadam kontakt nesto pravi klak klak...
proguglav i najdov edno video na youtube ( Climatronic reset ventilation flaps )

https://www.youtube.com/watch?v=ZxROdnLxz0o

koga ke go napravam istovo ova prestanuva da cuka ....
no ova se slucuva sekoe davanje na kontakt .....

ve molam kazete mi dolgotrajno resenie
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Друже,тоа се магленки обично кај постарите ауди долу подбраникот има магленки,а сега тие новите немаат па затоа е сместено во фарот има и таква опција како долго светло. Кај вашата кола ротационен прекидач за светло вклучи и повлечи назад па види дали свети?


Sent from my iPad using Tapatalk
Аудито има долу маглеки овие се плус, сум ги пробал сите можни комбинации не се палат.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Добро знае ли некој да активира hidden menu на АУДИ А5 2011 , можно ли е да сме толку утепани да не знаат по сервисиве една обична дијагностика и преку него да се активира , има ли некој што знае или што бил да активира кај некој?
Zosto ti e hidden menu? Sto sakas da pravis? Ako zaebes nesto tamu cela kola ke ja zaebes. Sekoj so VCDS ili diler softver moze da ti aktivira. Mozno e servisive da nekjat posho ako cepnat tamu nesto ceka kola moze da zaebe.

Не оди тоа така лесно да се активира скриени мени бидејќи постои два типа компјутер во самата кола едниот е со заклучен код и другиот е со отклучен код во компјутерот таквите компјутери се доплаќа фабрички, лаички кажано пример кај интел процесор за компјутер едните е со назнака К и другите без назнака К ако ме разбираш. Овде кај нас сервисери се дудуци и пештерски луѓе туку само кај официјален сервис па тие ќе ви кажат дали е можно или не да се активира скриени мени


Sent from my iPad using Tapatalk
Nema vrska ova sto zboris. Se aktivira lesno so VCDS. Oficijalen servis nema sansi da go aktivira zatoa sto tamu ako se smene ili izbrise nesto sto ne treba cela kola nema da raboti. Ja imam vcds ali imsm samo 3 vin broevi, i ne dodadav tuku taka, si go koristam samo za mojata kola.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.790
Здраво кајгањџии.
Ја сум возач-почетник и ете, дојде време да се размислува за автомобил.

Ме интересира што мислење имате за Мерцедес Б 180/200 CDI 2006/2007 год. општо како кола?
Какви се вашите искуства, или искуствата на вашите познаници со овој модел?
Колку се здрави генерално овие коли по плацевите. Колку кошта одржавање, делови и тн?

Дали вие што повеќе се разбирате од автомобиле би купиле некоја од овие коли(според тоа што го гледате)?

Лошо е што врска неам од автомобили и хиените познати како големи шминкери (плукни-залепи) што продаваат може да ме видат ко "лесен плен". Имам неколку дилери на половни автомобили кои ми се дамнешни познаници, и мислам дека куче не би им доверил да чуваат, а не пак кола да купам од нив, што го праи процесот на размислување и одлука уште потежок.

Читав доста позитивни коментари онлајн за моделов и мислам дека ова е колата која што мене највеќе ми фаќа око.

Не дека сум дефинитивен во одлуката дека овој модел ќе го купам, и секое мислење од секаков калибар е добредојдено бидејќи едноставно не сакам да правам грешки при купување.

Доколку сте фини и дадете некој генерален совет за купување половен автомобил, би бил екстремно благодарен.

Искрено фала за одвоеното време.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Zosto ti e hidden menu? Sto sakas da pravis? Ako zaebes nesto tamu cela kola ke ja zaebes. Sekoj so VCDS ili diler softver moze da ti aktivira. Mozno e servisive da nekjat posho ako cepnat tamu nesto ceka kola moze da zaebe.


Nema vrska ova sto zboris. Se aktivira lesno so VCDS. Oficijalen servis nema sansi da go aktivira zatoa sto tamu ako se smene ili izbrise nesto sto ne treba cela kola nema da raboti. Ja imam vcds ali imsm samo 3 vin broevi, i ne dodadav tuku taka, si go koristam samo za mojata kola.
Ако е така како што велиш тогаш ОК


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Аудито има долу маглеки овие се плус, сум ги пробал сите можни комбинации не се палат.
Тогаш мора да е нешто автоматски се активира но само ноќе при возење делува инаку зошто би ставиле ?!


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Zosto ti e hidden menu? Sto sakas da pravis? Ako zaebes nesto tamu cela kola ke ja zaebes. Sekoj so VCDS ili diler softver moze da ti aktivira. Mozno e servisive da nekjat posho ako cepnat tamu nesto ceka kola moze da zaebe.


Nema vrska ova sto zboris. Se aktivira lesno so VCDS. Oficijalen servis nema sansi da go aktivira zatoa sto tamu ako se smene ili izbrise nesto sto ne treba cela kola nema da raboti. Ja imam vcds ali imsm samo 3 vin broevi, i ne dodadav tuku taka, si go koristam samo za mojata kola.

Па тоа бе брат еве ти си ме разбрал , сакам да активирам електронско склопување на ретровизори , отидов у ауди официјалниве што се , ми вика дечкото треба да имаш копче за да ја имаш таа опција , после читам немало врска тоа , битно било само во ретровизорот да имаш моторче , али фората е што не знам како да проверам дали има моторче у ретровизирот , да знам дека има па тогаш да активирам да не биде вака на слепо
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Jas od ovie sto gi poznavam nieden ne poseduva megunarodna vozacka a patuvat nis grcija skoro sekoe leto.
Па тогаш и ти биди како нив. Ваквите што ризикуваат, а истото тоа може да го имаат за малку пари и малку време е тогаш заслужуваат некогаш да ги вратат назад, одморот да им пропадне и на граница ги задржат и тоа на 40 степени да дремат цел ден.

Не знам како може да си дозволите да поминете граница без комплетни документи. Абе мене на враќање од Грција поради голема гужва и намалени контроли ме имаат пуштено само со пасош и возачка и што сега треба сите граници да ги поминам само со тие документи. Тој ден може беа расположени и ги пуштија сите, а не значи дека секој ден ќе е така.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Па тоа бе брат еве ти си ме разбрал , сакам да активирам електронско склопување на ретровизори , отидов у ауди официјалниве што се , ми вика дечкото треба да имаш копче за да ја имаш таа опција , после читам немало врска тоа , битно било само во ретровизорот да имаш моторче , али фората е што не знам како да проверам дали има моторче у ретровизирот , да знам дека има па тогаш да активирам да не биде вака на слепо
Izvadi go ogledaloto i vidi sto i kako ima. Ne veruvam da ima motorce dokolku nema fabricki retrovizori sho se sklopuvaat. A i da go ima nema da bidat povrzani pa ke treba zici da nosis do ogledalo i da se kodira posle so VCDS. Ke te kosta mnogu pari, ne e isplatlivo. Inace ne bi trebalo da e u hidden menu toa. Bi trebalo da se u drugite podesuvanja na VCDS. Ja kaj mene aktivirav da svire koa ja zaklucuvam i otklucuvam, strelkata da izvrte do kraj i nazad koa davas kontakt, plus dvd otkluciv za da moze dvd od satnav da izvadam poso fabricki audi gi zaklucuva.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.952
Поени од реакции
6.155
Па тогаш и ти биди како нив. Ваквите што ризикуваат, а истото тоа може да го имаат за малку пари и малку време е тогаш заслужуваат некогаш да ги вратат назад, одморот да им пропадне и на граница ги задржат и тоа на 40 степени да дремат цел ден.

Не знам како може да си дозволите да поминете граница без комплетни документи. Абе мене на враќање од Грција поради голема гужва и намалени контроли ме имаат пуштено само со пасош и возачка и што сега треба сите граници да ги поминам само со тие документи. Тој ден може беа расположени и ги пуштија сите, а не значи дека секој ден ќе е така.
Totalno si vo pravo, jas koga bi izvadil zelen karton sega pri registracija ke mora da izvadam i polnomostvo i megunarodna toa mi se 1000 den plus a traat podolgo vreme.
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Здраво кајгањџии.
Ја сум возач-почетник и ете, дојде време да се размислува за автомобил.

Ме интересира што мислење имате за Мерцедес Б 180/200 CDI 2006/2007 год. општо како кола?
Какви се вашите искуства, или искуствата на вашите познаници со овој модел?
Колку се здрави генерално овие коли по плацевите. Колку кошта одржавање, делови и тн?

Дали вие што повеќе се разбирате од автомобиле би купиле некоја од овие коли(според тоа што го гледате)?

Лошо е што врска неам од автомобили и хиените познати како големи шминкери (плукни-залепи) што продаваат може да ме видат ко "лесен плен". Имам неколку дилери на половни автомобили кои ми се дамнешни познаници, и мислам дека куче не би им доверил да чуваат, а не пак кола да купам од нив, што го праи процесот на размислување и одлука уште потежок.

Читав доста позитивни коментари онлајн за моделов и мислам дека ова е колата која што мене највеќе ми фаќа око.

Не дека сум дефинитивен во одлуката дека овој модел ќе го купам, и секое мислење од секаков калибар е добредојдено бидејќи едноставно не сакам да правам грешки при купување.

Доколку сте фини и дадете некој генерален совет за купување половен автомобил, би бил екстремно благодарен.

Искрено фала за одвоеното време.
Не познавам некој во мојот град со овој модел, ама од плац немој да земаш јас скоро положив исто и сакав голф 5 или 6 отидовме со моиве у Паланка една 5ка ми се допадна ја пробав по што сум почетник се океј ми изгледа татко ми ја проба и вика тешко иде менувачот, моторот и интериорот фабрика, си признаа го испрале, така да те советувам барај од некој што го познаваш распрашај се, и татко ми бара од некој приватен сега што ја чувал домакински
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.980
Кое е најверодостојно масло или пак од кое масло низ државава? Треба да менувам, цело време возам Елф 5w40, али ме убедува еден другар дека подобра опција било да земам тоа 5w40 од лукоил или макпетрол, отколку вака од по продавници марка масло.
Сте возеле некој тоа што се продава на бензиска и како се покажало?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom