Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Зошто бе луге ако ги нема знакчињата и буквите право е фарбана според вас нема врска јас на мојата корса и ги изавдив сите букви и ознаки само преднио и задниот знак опел стојат така ми се допаѓа повеке и ако ја ставам на офлас одма дрн дрн фарбана тумбана капана се експерти од слика направена од мобилен што се знаат и примекат.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.322
Поени од реакции
7.318
Зошто бе луге ако ги нема знакчињата и буквите право е фарбана според вас нема врска јас на мојата корса и ги изавдив сите букви и ознаки само преднио и задниот знак опел стојат така ми се допаѓа повеке и ако ја ставам на офлас одма дрн дрн фарбана тумбана капана се експерти од слика направена од мобилен што се знаат и примекат.
Колата е фарбана тоа да, али не гледам од сликите знак дека е ударена.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Колата е фарбана тоа да, али не гледам од сликите знак дека е ударена.
Kapackata za vlecenje ja nema ni na predniot ni na zadniot branik.[DOUBLEPOST=1430460868][/DOUBLEPOST]
Зошто бе луге ако ги нема знакчињата и буквите право е фарбана според вас нема врска јас на мојата корса и ги изавдив сите букви и ознаки само преднио и задниот знак опел стојат така ми се допаѓа повеке и ако ја ставам на офлас одма дрн дрн фарбана тумбана капана се експерти од слика направена од мобилен што се знаат и примекат.
Se gleda uste na slikata deka bojata ne e fabricka, koj znae da gleda znae. Znaci kaj tebe stojat predniot i zadniot znak, a kaj ovaa nema nisto. gledaj kako e zamaten finisot, nema nikakov odsjaj od okolinata. Ova saka detalno poliranje, so prethodno smirglanje na lakot so 5000ka za da ne se poznava deka celata e farbana.
 
Последно уредено:

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
Дали има ограничување старосно за увоз на возила од странство или само треба да задоволува еуро 3 или еуро 4 стандарт?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Сакам да прашам нешто во врска со радиото во кола,значи имам опел корса како на сликата подоле и самата кола си има фабричко радио,е сеа што е проблемот,снимам цд со некој 20-тина песни (обично cd е не е dvd) и кога ке го стаам у кола ми дава eror reading cd нешто у овој стил а кога го пробувам на компјутер ми ги чита песните?

Ако некој имал ваков проблем,ве молам да ми помогнете,Благодарам






Прво цд-то треба да биде ЦД-Р и на него да ти пишува 700 мб/80 минути и второ снимај го преку Windows Media Player со обележано Audio CD, како на сликата подолу :)

wwwwwwwwwww.png
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Нема проблем, а бензин а нитро разредувач исто е. Само цената е различна, нитрото е поскапо.
Пробав со нитро и почна да ми ја избледува бојата!!! После тоа отиднав во дараком и купив разредувар со масло ( Uljni razreduvac) тој е послаб од нитрото и ми сврши работа. бтв фала на одговор[DOUBLEPOST=1430569970][/DOUBLEPOST]Здраво! Имам Фиат Панда 1.1 актуал 2004 годиште со 99 000 километри. Во последно време почна да ми троши по 12 литри бензин на 100 км (мешана вожња во град и на отворено) филтрите и улљето ми се сменети лани, а бев и пред некој ден да ми ги проверат свекичките и тие се супер. Дали знае некој да ми каже што е проблемот и што да проверам? Прошлото лето 100 км поминував со 8 литра бензин мешана вожња![DOUBLEPOST=1430570036][/DOUBLEPOST]Здраво! Имам Фиат Панда 1.1 актуал 2004 годиште со 99 000 километри. Во последно време почна да ми троши по 12 литри бензин на 100 км (мешана вожња во град и на отворено) филтрите и улљето ми се сменети лани, а бев и пред некој ден да ми ги проверат свекичките и тие се супер. Дали знае некој да ми што е проблемот и што да проверам? Прошлото лето 100 км поминував со 8 литра бензин мешана вожња!
 
Последно уредено:
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Пробав со нитро и почна да ми ја избледува бојата!!! После тоа отиднав во дараком и купив разредувар со масло ( Uljni razreduvac) тој е послаб од нитрото и ми сврши работа. бтв фала на одговор
Мислам дека само си се уплашил да не ти ја избледи. Инаку доколку бојата е сува, не реагира на бензин или нитро. Како и да е си завршил работа.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.952
Поени од реакции
6.156
што е разликата помеѓу тдди и тдци и кои се подобри ( и двата модели се 1.4/ тдди 1.4 и тдци 1.4), се работи за форд мотори?
 
Последно уредено:

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Некој да не знае или имал искуство со сервисирање на ДСГ менувач, промена на масло и филтер, добар сервис за тоа. Се работи за пасат со дсг менувач. однапред благодарам.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Здраво! Имам Фиат Панда 1.1 актуал 2004 годиште со 99 000 километри. Во последно време почна да ми троши по 12 литри бензин на 100 км (мешана вожња во град и на отворено) филтрите и улљето ми се сменети лани, а бев и пред некој ден да ми ги проверат свекичките и тие се супер. Дали знае некој да ми каже што е проблемот и што да проверам? Прошлото лето 100 км поминував со 8 литра бензин мешана вожња!
Има некој да ми каже некој совет или да ми помогне? Фала
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Здраво! Имам Фиат Панда 1.1 актуал 2004 годиште со 99 000 километри. Во последно време почна да ми троши по 12 литри бензин на 100 км (мешана вожња во град и на отворено) филтрите и улљето ми се сменети лани, а бев и пред некој ден да ми ги проверат свекичките и тие се супер. Дали знае некој да ми каже што е проблемот и што да проверам? Прошлото лето 100 км поминував со 8 литра бензин мешана вожња!
Има некој да ми каже некој совет или да ми помогне? Фала[/quote

Однеси ја на дијагностика. Но по ова како прво смени бензинска од која точиш гориво. После проверка на сензор за масен проток на воздух (MAF) и на двете ламбда сонди. Секако ти треба добар механичар а не слаткар.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво! Имам Фиат Панда 1.1 актуал 2004 годиште со 99 000 километри. Во последно време почна да ми троши по 12 литри бензин на 100 км (мешана вожња во град и на отворено) филтрите и улљето ми се сменети лани, а бев и пред некој ден да ми ги проверат свекичките и тие се супер. Дали знае некој да ми каже што е проблемот и што да проверам? Прошлото лето 100 км поминував со 8 литра бензин мешана вожња!
Има некој да ми каже некој совет или да ми помогне? Фала
Само добра дијагностика, трошеше повеќе кај мене од маф сензорот, ламбда сондата ... мислам дека највеќе имаше удел мафот т.е. од него рипа потрошња
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Само добра дијагностика, трошеше повеќе кај мене од маф сензорот, ламбда сондата ... мислам дека највеќе имаше удел мафот т.е. од него рипа потрошња
Само се нагаѓа. Од се може да биде тоа. Во Пандата има 2 ламбда сонди, MAF сензор, IAC вентил (степ мотор), има и сензор за детонации, MAP сензор, сензор за позиција на брегастата. Може потрошњата да се зголеми и од проблематично вакуум црево итн...
Само со дијагностика и мерење на параметрите на сензорите во разни режими на работа на моторот може да се види каде е проблемот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom