Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Кога сме веќе кај средствата, некое добро средство за пластиката? Убаво да се избриша, и да излезе целата нечистотија?
Арф во зелено шише
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дечки како да ја исчистам нечистотијата врз ткаенината на колата внатрешно. Од потпирање на раце, лакти, со текот на годините се има извалкано и ми е неубаво да ја гледам така, дали имате некој искуство со средство (име на средството) кое добро ја отстранува и на кој начин (да не ја обелам со триење или оштетам). Се работи за ткаенина како на сликите, а и на тие места (посебно на предните врати, на седиштата немам проблем бидејќи имам ставено навлаки откако ми е купена и се солза, а ваму веќе црнило има фатено на одредени места.
Прегледај го приврзокот 116258 Прегледај го приврзокот 116259
So nitro razredivac. Sve ke izleze. Stavas pomalce na krpce i brises, samo ne preteruvaj so nitroto da ne izleze bojata. Proverena rabota.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
So nitro razredivac. Sve ke izleze. Stavas pomalce na krpce i brises, samo ne preteruvaj so nitroto da ne izleze bojata. Proverena rabota.
Хм малку ме плаши со нитрото, викаат имало и некакво средство по бензиските и по продавниците за авто козметика специјално наменето за ваква работа, али прво ќе купам арф.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Форд Мондео 2001ва tddi 90кс, понекогаш немам туража, првиот пат се случи бев застанат на нагорнина, во прва брзина со крената рачна, немав воопшто туража , исто како да не ја стискам педалата, пробав и изгасив и пак запалив џабе, морав да оставам изгасната некоја минута па си проработе сама потоа. втор пат истото се случи на бензиска станица , чекав ред, не ми беше изгасната колата туку во лер, ставам прва и стискам туража пак не работеше, пак истиот принцип изгаси па почекај за да проработи. Слично се случи и во возење,малку ми сецна во возење како да сум ја отпуштил туражата на момент, ова во четврта брзина на некои 80-90 км. Шо може да е ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Може слика? Пошто тоа што го најдов е за тоалет, да не остави флеќи после?
arf.png [DOUBLEPOST=1426352772][/DOUBLEPOST]
Форд Мондео 2001ва tddi 90кс, понекогаш немам туража, првиот пат се случи бев застанат на нагорнина, во прва брзина со крената рачна, немав воопшто туража , исто како да не ја стискам педалата, пробав и изгасив и пак запалив џабе, морав да оставам изгасната некоја минута па си проработе сама потоа. втор пат истото се случи на бензиска станица , чекав ред, не ми беше изгасната колата туку во лер, ставам прва и стискам туража пак не работеше, пак истиот принцип изгаси па почекај за да проработи. Слично се случи и во возење,малку ми сецна во возење како да сум ја отпуштил туражата на момент, ова во четврта брзина на некои 80-90 км. Шо може да е ?
Потенциометарот/сензорот на педалата за гас
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.314
Поени од реакции
7.300

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
701
Поени од реакции
1.775
Дечки еден мал совет на еден комшија има лагуна 1,5дци 2004 кога ке му иде над 3000рпм му фрла црн чад од позади и мислам несогорено гориво дека не мириса на улје, ме праша да не сум имал искуство , па си викам да си ги прашам другариве од кајгана па да му пренесам искуство :)
Фала предвреме поззз.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Дечки еден мал совет на еден комшија има лагуна 1,5дци 2004 кога ке му иде над 3000рпм му фрла црн чад од позади и мислам несогорено гориво дека не мириса на улје, ме праша да не сум имал искуство , па си викам да си ги прашам другариве од кајгана па да му пренесам искуство :)
Фала предвреме поззз.
Нормално е
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Дечки еден мал совет на еден комшија има лагуна 1,5дци 2004 кога ке му иде над 3000рпм му фрла црн чад од позади и мислам несогорено гориво дека не мириса на улје, ме праша да не сум имал искуство , па си викам да си ги прашам другариве од кајгана па да му пренесам искуство :)
Фала предвреме поззз.
MAF сензор,дизни и едно 400-500к километри[DOUBLEPOST=1426525509][/DOUBLEPOST]
Нормално е
Не е нормално.Што не чадат новите дизели што имаат малку поминато
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
701
Поени од реакции
1.775
Муабетов е што да се превземе , и препорака кај да иде на мајстор, ова второво и мене ме интерсира дека имам 1,9 дци мегане сцениц па сакам препорака вака успат да ми кажете каде да си го носам на сервис и слично, има во скопје некој добро што работи рено, еднаш бев кај еден човек овде во центар па ми изгледа како добар мајстор, така да чекам некоја препорак и искуство за мајстор од вас ако може, а да и лагунава на овој комшијава има 190 000 поминато ја имал веке 2,5 години,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom