Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.003
Поени од реакции
14.820
imam problem so golf 3 tdi mi izbacuva samo od 5 brzina. se desava na avtopat posle 20 minuti vozenje i posle toa pocesto izbacuva.pomos nekoj

Истрошен дел на 5-тата брзина во мењачот.Нема лек без отворање на мењачот,па замисли дали вреди.

Иначе интересно е кога хрватски Ауто Клуб тестираше Голф 5 ТДИ на 100 000 км, им се случуваше истото,и кога го отворија пронајдоја оштетени делови.Мислам дека се работеше за синхрониот запчаник
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Не не, не се пали на отворање на ниедна врата... Како што кажав само кога ке му текне понекогаш ке се запали, инаку несака... Несака ни на отклучување, ни на вадење клуч од брава за палење, а тоа највише ме нервира... Кога ке извадам клуч после гаснење на кола понекогаш само ке жари едвај... Сакам кога ке отклучам да ми се запали светло, пошто некогаш кога сум паркиран у некоја тамница, ме нервира да ја барам кваката на слепо :mad::D ... Се работи за Ауди А4 Б5 модел... На стубовите мислам дека немам видено никаков прекинувач, или пак не сум загледал поубаво ... Ај ке погледнам убаво утре по денски на светло да видам што и како има... Фала на упатство момци...

За тоа другото што пишав да знаете каде има нови гуми и која цена се одприлика... Би сакал да ги сменам околу предните врати, пошто веќе 17-18 години се, отвори-затвори, зима-лето и како дотрајани ми се ...
Хмммм.... губи некаде контакт, може да излезе таква заебанција...и најверојатно такво нешто е... Прекинувач најверојатно нема, бидејќи е во самата брава.
Ако гумите околу вратите не се механички оштетени, т.е. скинати, пробај, премачкај ги со ВД-40, или ако знаеш да ги вадиш и ставаш пак назад како што треба, во перачка машина на 30 степени со многу малку детергент кој е поблаг, чисто да се врати гипкоста.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Хмммм.... губи некаде контакт, може да излезе таква заебанција...и најверојатно такво нешто е... Прекинувач најверојатно нема, бидејќи е во самата брава.
Ако гумите околу вратите не се механички оштетени, т.е. скинати, пробај, премачкај ги со ВД-40, или ако знаеш да ги вадиш и ставаш пак назад како што треба, во перачка машина на 30 степени со многу малку детергент кој е поблаг, чисто да се врати гипкоста.
Негде нешто губи точно, а што ке видиме кога ке затопли, не ми се растура ништо по ладново време :D Гумите околу вратите нема скинато ниедна, сите се здрави, ама гума како гума, накај 2 децении е, па отврднуваат, се собираат топло-ладно... Знам да ги извадам и вратам, мислам на жлеб е, кедер, колку може да биде тешко:D А и не ми е страв да чепкам околу колата, така да ке 'рчнам секако, само нека отопли...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Негде нешто губи точно, а што ке видиме кога ке затопли, не ми се растура ништо по ладново време :D Гумите околу вратите нема скинато ниедна, сите се здрави, ама гума како гума, накај 2 децении е, па отврднуваат, се собираат топло-ладно... Знам да ги извадам и вратам, мислам на жлеб е, кедер, колку може да биде тешко:D А и не ми е страв да чепкам околу колата, така да ке 'рчнам секако, само нека отопли...
Прво пробај да наштелуваш врата... Ако при некои поголеми брзини од 60-80 км/ч не се слуша шуштење на воздух во колата, не е до гумите на врата, стакло или сл.
Врата на рачката однадвор мора да се отвара без никаков отпор...
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Прво пробај да наштелуваш врата... Ако при некои поголеми брзини од 60-80 км/ч не се слуша шуштење на воздух во колата, не е до гумите на врата, стакло или сл.
Врата на рачката однадвор мора да се отвара без никаков отпор...

Си се отвара вратата добро, нема никаков отпор. Само баш тоа ти што спомна се случува. Штом фатам поголема брзина од 60,70 км/ч се слуша шуштење на ветар горе во ќошето на возачката врата, баш над главата ми е. Ќе фатам со рака ке притиснам на рамката од прозорот, ќе направи добро дихтување и нема да шушти, кога ке пуштам пак се слуша струење или шуштење на воздух. Мислам дека не дихтуваат убаво, стврднати се... Затоа реков кај да најдам нови... Не сум побарал по ова авто деловите дали има...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Дефинитивно - нови!
Пробај барај... на Б5 се мислам како рам... не се од оние стандарден профил па да си купиш на метро...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.990
Хмммм....мислам дека со штелување ќе поминеш...
Како? Каде?
На стубот има едно како шраф, како полукруг, зависи од моделот... Таму влегува бравата и затвара вратата. Се штелува во насока горе-долу и лево десно. Лево десно ти е за да ја наштелуваш вратата во линија со задната врата или крило, зависи 2 или 4 врати, а горе-долу ти е за тоа што ти велиш...
По правило, треба да ја подесиш така да кога ја отвораш однадвор, на кваката не треба да чувствуваш отпор, и да се затвара лесно, и да биде во линија со остатокот од каросеријата.
Ќе може слика / видео? За кој поточно штраф е?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
imam problem so golf 3 tdi mi izbacuva samo od 5 brzina. se desava na avtopat posle 20 minuti vozenje i posle toa pocesto izbacuva.pomos nekoj
nemas ulje vo menjacot ili ima ama malku mu e. doturi 1 litar i vidi.Tie se simptomite, se zagreva vnatre posle podolgo vozenje poso nema dobro podmackuvanje. Moze nekade tece ulje nadvor kaj semerinzite kaj poluosovinite..[DOUBLEPOST=1426080707][/DOUBLEPOST]
Истрошен дел на 5-тата брзина во мењачот.Нема лек без отворање на мењачот,па замисли дали вреди.

Иначе интересно е кога хрватски Ауто Клуб тестираше Голф 5 ТДИ на 100 000 км, им се случуваше истото,и кога го отворија пронајдоја оштетени делови.Мислам дека се работеше за синхрониот запчаник
Ako strada nesto toa se obicno trkacite lageri, toa strada kaj site koli, samo cisto sumljam na 100.000 da popustat, mozebi na 250.000 pa nagore. Ako izbacuva od 5ta skoro 100% deka nema ulje vo menjacot.[DOUBLEPOST=1426080863][/DOUBLEPOST]
Друштво сакам да слушнам ваши мислења за кола до 2.500 евра
1.дизел и volkswagen машина
2.потрошња да речеме 5л на отворено
3. 2002 па навака
4. Кратка кола не караван
Za 2500e od 2002 dizel vw moze samo kanta vozena taxi i sl da najdes. Za tie pari asalno nema od toa godiste. Od 3000 pa nagore.[DOUBLEPOST=1426081395][/DOUBLEPOST]
Не не, не се пали на отворање на ниедна врата... Како што кажав само кога ке му текне понекогаш ке се запали, инаку несака... Несака ни на отклучување, ни на вадење клуч од брава за палење, а тоа највише ме нервира... Кога ке извадам клуч после гаснење на кола понекогаш само ке жари едвај... Сакам кога ке отклучам да ми се запали светло, пошто некогаш кога сум паркиран у некоја тамница, ме нервира да ја барам кваката на слепо :mad::D ... Се работи за Ауди А4 Б5 модел... На стубовите мислам дека немам видено никаков прекинувач, или пак не сум загледал поубаво ... Ај ке погледнам убаво утре по денски на светло да видам што и како има... Фала на упатство момци...

За тоа другото што пишав да знаете каде има нови гуми и која цена се одприлика... Би сакал да ги сменам околу предните врати, пошто веќе 17-18 години се, отвори-затвори, зима-лето и како дотрајани ми се ...
Ako e taka ondak sigurno deka sijalickata gore nema dobar kontakt ili se ima tamu nesto stopeno ili puknato pa ne drzi dobro. Otvori gore i vidi, tamu ke e problemot.
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
[DOUBLEPOST=1426081395][/DOUBLEPOST]
Ako e taka ondak sigurno deka sijalickata gore nema dobar kontakt ili se ima tamu nesto stopeno ili puknato pa ne drzi dobro. Otvori gore i vidi, tamu ke e problemot.[/quote]

И јас најпрво на тоа помислив, па земав го извадив комплет таквото и добро си е... Си има добар контакт, убаво лепат котактите еден за друг... Е нешто што не проверив убаво е дали џековите се убаво поврзани или некој од нив некаде се олабавил, јас само ги откачив, погледнав околу тоа кутичето и контактите и пак закачив назад... Фала што ме потсети ке проверам пак поубаво ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.003
Поени од реакции
14.820
Валволин-ова го читав во Ауто Клуб који имаат хард тестови и на кои се тестира колата на 100 000 км.малку се задумав и се сетив дека тоа со запчаникот беше со Рено Меган 1.9 дци,тоа со гепек како `пачји гз` и тоа беше единствениот квар.

А кај Голфот 5 списокот беше малку поглем.На 17 000 км им се расцентрира предницата и менуваа нови гуми.ова го правдаа со наводно удирање по ивичњаците.После на 80 000 им зариба моторот,и како што кажаа некој од тест возачите го удрил картерот и голфот се возел без уље.

Сум поправал секакви дефекти на коли вклучувајќи и ремонти,чак и сум фризирал мотор,но мењачи нечепкам.некако не ми лежат.

Антибиотик-за мене до 2500 евра најдобра понуда ми е Пунто дизел.Сигурно не е такси возено во Италија,бидејќи таму такви коли невозат за такси,туку исклучиво како мали коли за во град(пунто значи точка на италијански).Механиката е одлична,моторот ако е до 200 000 км исто е одличен,шасијата никогаш не рѓосува а слаба страна им е електриката
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
@gjoko-mkd ке разгледам што понуди има не ти е лош предлогот, секако ако некој др има друго мислење би сакал да слушнам
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
@gjoko-mkd ке разгледам што понуди има не ти е лош предлогот, секако ако некој др има друго мислење би сакал да слушнам
corsa. Polo za tie pari nema, da ne zborime za neso pogolemko.[DOUBLEPOST=1426101658][/DOUBLEPOST]
Валволин-ова го читав во Ауто Клуб који имаат хард тестови и на кои се тестира колата на 100 000 км.малку се задумав и се сетив дека тоа со запчаникот беше со Рено Меган 1.9 дци,тоа со гепек како `пачји гз` и тоа беше единствениот квар.

А кај Голфот 5 списокот беше малку поглем.На 17 000 км им се расцентрира предницата и менуваа нови гуми.ова го правдаа со наводно удирање по ивичњаците.После на 80 000 им зариба моторот,и како што кажаа некој од тест возачите го удрил картерот и голфот се возел без уље.

Сум поправал секакви дефекти на коли вклучувајќи и ремонти,чак и сум фризирал мотор,но мењачи нечепкам.некако не ми лежат.

Антибиотик-за мене до 2500 евра најдобра понуда ми е Пунто дизел.Сигурно не е такси возено во Италија,бидејќи таму такви коли невозат за такси,туку исклучиво како мали коли за во град(пунто значи точка на италијански).Механиката е одлична,моторот ако е до 200 000 км исто е одличен,шасијата никогаш не рѓосува а слаба страна им е електриката
E jebes ga, koja kola nema da zariba bez ulje vo motorot. Inaku petkite so 1.9tdi 77kw nemaat smrt, kolku so gi razbiram jas. E sega na tie so 2.0tdi turi mu pepelot.
;)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.003
Поени од реакции
14.820
На хард тестот беше 2.0 тди,и покрај тоа како `фабричка мана` беше прикажано трошењето на масло во моторот.на крајот на тестот беа прикажани сите кантички со масло и купот беше позамашен.не се сеќавам точно колку ама мислам дека трошеше околу литар на 10 000 км.Тест возачите пишуваа дека обавезно си носеле резерва на масло во гепекот.

истото ми го кажува и еден роднина кој имаше ново Ауди а6 со истиот мотор.И нему му трошело масло иако се работело за потполно нова кола.

За Пунтото можам да кажам дека кога одам на одмор и на подалечен пат редовно од мои роднини позајмувам ваква кола и во двата случаево колите иако се околу 2000 година немаат никакоб проблем .Сервисирањето се подразбира.Со пуштена клима на планинските патишта за Химара и саранда вкупно ми потроши 5 литри во просек.веќе неколку години немаат колите ама никаков проблем,а вожњата им е повеќе од добра за таква кола.

Од време на време возам службена и Поло 1.4 тди со прибложно исто годиште и можам како споредба да кажам дека полото има многу погруб звук поради трите цилиндри.Потрошњата им е иста.полото е во многу полоша состојба,влече на лево ,ама треба да се има во предвид дека е службена кола,па сите ја е......
 
C

cige

Гостин
Знае ли некој каде можам да најдам нови/стари бандажи за Голф 5ка,само да не се над 300-400€ не е битно дали се со гуми или не,само да се 16".Исто така по можност да е од поновите моделчиња со хромче напред(ќе постирам слики за пример).Еве јас например познавам еден грк во солун секое делче од VW групацијата(што се вика од игла до локомотива)ги има на лагер и тоа извадени од тест возила од 2011-2014 год.-како за пример земавме од таму 4 диска извадени од 2012 Ауди а6-тест возило со поминати 5000км само.Работата е што не ми се иде до грција и да се влечкам по царини,па затоа прсшувам ако знае некој што работи со бандажи или продсва лично негови,или има некаде попусти,ако можи да ми помогни.Бандажите да ги исполнат горните критериуми,секако.
Прегледај го приврзокот 107930 Прегледај го приврзокот 107931
Вистина има некоја улица во Солун со дуќани само за делови за мотори?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom