Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Da ne ima nekoj iskustvo so uvoz na kola od Slovenija? Me interesira kako se dvizat cenive, deka gleam na slovenski oglasi dosta se skapi, slicni ceni kako ovde
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
701
Поени од реакции
1.775
Нешто слично и мене ме интересира, конкретно за Рено Меган од 2003-04 тој модел, има верзии со 1.9 и 1.5 дци, која е разликата што е подобро, и онака општо дали е добар модел?
Druze za meganive , jas si kupiv 1.9 dci si go donesov od svajcarija i go imam veke mesec dena super e voznjata i potrsuvackata ( normalno ako nemas teska noga za gas na gradska ) za odrzuvanje ne znam otom potom deckive sto se razbiraat poveke ke ti kazat , pred da go kupam analizirav na internet skoro mesec dena , za 1.5dci moras da ides so nekoj so se razbura deka sekade pisuva deka imaat 2 tipa na motori vgraduvano i tie sto se 2004 na pocetok ne se pokazale bas naj naj, nekoj od nasive sto se razbira poveke ke ti objasni dodeka onie po posledniot kvartal na 2004 bile grom plus so 1.5 ke zastedis na registracija ( mene me fati 18500 mkd ) . jas sega za sega toplo go preporacuvam zasto voznjava vo grand scenicov e nevorajatno komotna , p.s ako zimas nekoja ponova mislam od 2005 pa nagore , vnimavaj na dpf filter , nema koj ne se zali od ova cudo a edna smena e okolu 1000 e , pozdrav
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Da ne ima nekoj iskustvo so uvoz na kola od Slovenija? Me interesira kako se dvizat cenive, deka gleam na slovenski oglasi dosta se skapi, slicni ceni kako ovde
Vo Slovenija otkoga fati krizata cenite na polovnjacite se vo postojan porast. Ne se kupuvaat novi vozila, a ako sakas tamu da uvezes polovna kola od EU im nabutaa golemi davacki, slicno se plakja kako kaj nas i pokraj toa so se vo EU. Znaci tamu vekje odamna ne se isplakja da se kupuva vozilo, kolite od 2005 navaka se ista cena a nekoi modeli i poskapi nego kaj nas.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Vo Slovenija otkoga fati krizata cenite na polovnjacite se vo postojan porast. Ne se kupuvaat novi vozila, a ako sakas tamu da uvezes polovna kola od EU im nabutaa golemi davacki, slicno se plakja kako kaj nas i pokraj toa so se vo EU. Znaci tamu vekje odamna ne se isplakja da se kupuva vozilo, kolite od 2005 navaka se ista cena a nekoi modeli i poskapi nego kaj nas.
Хаха словенците го грицнале јако дрвото
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
20
Поени од реакции
0
Ako e 90ks skoro nema sansi da rikne turboto ako se pazelo na uljeto. Moze ima dupka vo interkulerot, moze ima skinata ili puknata nekoja plasticna ili gumena kompresorska cefka. najcest kvar e em ventilot so go regulira pritisokot vo turbinata, se naogja napred na motorot nad kompresorot za klima do hladnjakot. Kaj 90ks ako e ispraven ventilot vo ler treba ubavo da se slusa od nego edno takvo brzo peckanje.
Dali dihtuvaat kompresorskite cefki moze da proveris taka so ke go otkacis toa debeloto crevo gore sto vleguva vo usisot (da ne go izvadis po greska crevoto od turboto),zapali go da si raboti vo ler, ke go zatnes so raka crevoto tamu kaj so go izvadi, turboto ke digne pritisok niz celiot sistem i obicno ako nekade ima nesto skinato ili puknato tamu ke pocne da ispusta vazduh i da pisti.
Vaka brat go odnesov na majstor mi zede coekot okolu 1500 denari sega prima dobro najverovatno bil egr ventilo btw imam uste 1 prasajne; kako so pisav gore Audio e 90ks 1.9 i sakam da stavam eden chip dali ke ima nekakov problem ili dali e mozno da go istrosi motoro posto kako so citam na forumi germanski pisuva chipo mu dava olesnuvajne na motoro pomala potrosuvacka posto ke razviva mn pobrzo i nema da se preopteretuva i uste mn dr . ako nekoj ima takvo iskustvo od chipuvajne ili licno ti neka odgovori fala!
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Дечки, дали постои некакво штелување на вратите?

Пример шоферската врата кога ќе ја затворам, вади ептен трескачки звук, за разлика од другите кој си вадат нормално.Нешто видео или решение за тоа?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Дечки, дали постои некакво штелување на вратите?

Пример шоферската врата кога ќе ја затворам, вади ептен трескачки звук, за разлика од другите кој си вадат нормално.Нешто видео или решение за тоа?

Кај сите коли таа најпрво се растропува. Таа и највеке и се користи затоа. Е сега незнам. Знам дека може да се штелува врата на шарките, ама тоа за висина, за правец и слично, ако случајно фаќа на прагот па да се подигне и такви работи. Ама за да не тропа незнам. И мене ме интересира дали е можно тие гумите на вратите, да дотрајале па да биднале потенки и да удира повеќе метал на метал, па да треска повеќе. И дали со нивно менување нема да е така. И каде има нови да се побара и која им е цената од прилика дали знае некој.


Друго мене што ме интересира дали знае некој, за светлото во кабина внатре... Нели кога ке отклучиш кола треба да свети. Исто и кога ке отвориш врата и кога ке извадиш клуч од брава за палење. Е кај мене престана да свети така, само кога ке го вклучам внатре на прекидачот свети, а вака не сака... Некогаш па некогаш од време не време кога ке отворам врата ке се уклучи, ама кога ке отклучам или кога ке изгасам кола и ке извадам клуч несака воопшто да се вклучи или понекогаш ке се вклучи ама само ке жари по малку... Некој прекинувач некаде да прави некој проблем, нешто околу инсталација ли ке е, знае некој нешто некој совет ??? Не е некој проблем знам, ама ме нервира...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vaka brat go odnesov na majstor mi zede coekot okolu 1500 denari sega prima dobro najverovatno bil egr ventilo btw imam uste 1 prasajne; kako so pisav gore Audio e 90ks 1.9 i sakam da stavam eden chip dali ke ima nekakov problem ili dali e mozno da go istrosi motoro posto kako so citam na forumi germanski pisuva chipo mu dava olesnuvajne na motoro pomala potrosuvacka posto ke razviva mn pobrzo i nema da se preopteretuva i uste mn dr . ako nekoj ima takvo iskustvo od chipuvajne ili licno ti neka odgovori fala!
Nema nikakov problem ako e dobar cipot, a najubavo e komjutersko cipovanje direkno na ecuto poso taka imas maksimalna pridobivka i kaj konjite i kaj potrosuvackata. Samo kaj 90 konjskite nema da osetis kojznae kakva razlika ako ne go vozis na pogolemi vrtezi, poso imaat obicno turbo.
90ks se cipuva na 110-120ks, so toa sto cipuvanjeto se osekja koga motorot ke se vrti preku 2500 obrtai,na start nema razlika. [DOUBLEPOST=1425976829][/DOUBLEPOST]
Кај сите коли таа најпрво се растропува. Таа и највеке и се користи затоа. Е сега незнам. Знам дека може да се штелува врата на шарките, ама тоа за висина, за правец и слично, ако случајно фаќа на прагот па да се подигне и такви работи. Ама за да не тропа незнам. И мене ме интересира дали е можно тие гумите на вратите, да дотрајале па да биднале потенки и да удира повеќе метал на метал, па да треска повеќе. И дали со нивно менување нема да е така. И каде има нови да се побара и која им е цената од прилика дали знае некој.


Друго мене што ме интересира дали знае некој, за светлото во кабина внатре... Нели кога ке отклучиш кола треба да свети. Исто и кога ке отвориш врата и кога ке извадиш клуч од брава за палење. Е кај мене престана да свети така, само кога ке го вклучам внатре на прекидачот свети, а вака не сака... Некогаш па некогаш од време не време кога ке отворам врата ке се уклучи, ама кога ке отклучам или кога ке изгасам кола и ке извадам клуч несака воопшто да се вклучи или понекогаш ке се вклучи ама само ке жари по малку... Некој прекинувач некаде да прави некој проблем, нешто околу инсталација ли ке е, знае некој нешто некој совет ??? Не е некој проблем знам, ама ме нервира...
Vidi dali se pali sijalickata koga ke otvoris nekoja druga vrata. Kako prekidac za uklucuvanje ima najrazlicni izvedbi, kaj nekoi koli ima taster na stupceto(obicno se naogja vo dolniot del i e pokrien so gumicka), kaj nekoi e prekidacot vgraden vo mehanizmot za zatvaranje (ovie se najzaebani za popravka) itn.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Апсолутно вреди
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Дечки, дали постои некакво штелување на вратите?

Пример шоферската врата кога ќе ја затворам, вади ептен трескачки звук, за разлика од другите кој си вадат нормално.Нешто видео или решение за тоа?
Хмммм....мислам дека со штелување ќе поминеш...
Како? Каде?
На стубот има едно како шраф, како полукруг, зависи од моделот... Таму влегува бравата и затвара вратата. Се штелува во насока горе-долу и лево десно. Лево десно ти е за да ја наштелуваш вратата во линија со задната врата или крило, зависи 2 или 4 врати, а горе-долу ти е за тоа што ти велиш...
По правило, треба да ја подесиш така да кога ја отвораш однадвор, на кваката не треба да чувствуваш отпор, и да се затвара лесно, и да биде во линија со остатокот од каросеријата.[DOUBLEPOST=1426006703][/DOUBLEPOST]
Друго мене што ме интересира дали знае некој, за светлото во кабина внатре... Нели кога ке отклучиш кола треба да свети. Исто и кога ке отвориш врата и кога ке извадиш клуч од брава за палење. Е кај мене престана да свети така, само кога ке го вклучам внатре на прекидачот свети, а вака не сака... Некогаш па некогаш од време не време кога ке отворам врата ке се уклучи, ама кога ке отклучам или кога ке изгасам кола и ке извадам клуч несака воопшто да се вклучи или понекогаш ке се вклучи ама само ке жари по малку... Некој прекинувач некаде да прави некој проблем, нешто околу инсталација ли ке е, знае некој нешто некој совет ??? Не е некој проблем знам, ама ме нервира...
@valvoline ти кажа доста... Зависи дали прекинувачите ти се на носачите, или во самите брави внатре... Ако се на носачите, извади ги, исчисти ги убаво, ВД-40 помага...
Ако се внатре, барај електричар.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Vidi dali se pali sijalickata koga ke otvoris nekoja druga vrata. Kako prekidac za uklucuvanje ima najrazlicni izvedbi, kaj nekoi koli ima taster na stupceto(obicno se naogja vo dolniot del i e pokrien so gumicka), kaj nekoi e prekidacot vgraden vo mehanizmot za zatvaranje (ovie se najzaebani za popravka) itn.
@valvoline ти кажа доста... Зависи дали прекинувачите ти се на носачите, или во самите брави внатре... Ако се на носачите, извади ги, исчисти ги убаво, ВД-40 помага...
Ако се внатре, барај електричар.
Не не, не се пали на отворање на ниедна врата... Како што кажав само кога ке му текне понекогаш ке се запали, инаку несака... Несака ни на отклучување, ни на вадење клуч од брава за палење, а тоа највише ме нервира... Кога ке извадам клуч после гаснење на кола понекогаш само ке жари едвај... Сакам кога ке отклучам да ми се запали светло, пошто некогаш кога сум паркиран у некоја тамница, ме нервира да ја барам кваката на слепо :mad::D ... Се работи за Ауди А4 Б5 модел... На стубовите мислам дека немам видено никаков прекинувач, или пак не сум загледал поубаво ... Ај ке погледнам убаво утре по денски на светло да видам што и како има... Фала на упатство момци...

За тоа другото што пишав да знаете каде има нови гуми и која цена се одприлика... Би сакал да ги сменам околу предните врати, пошто веќе 17-18 години се, отвори-затвори, зима-лето и како дотрајани ми се ...
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Друштво сакам да слушнам ваши мислења за кола до 2.500 евра
1.дизел и volkswagen машина
2.потрошња да речеме 5л на отворено
3. 2002 па навака
4. Кратка кола не караван
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
imam problem so golf 3 tdi mi izbacuva samo od 5 brzina. se desava na avtopat posle 20 minuti vozenje i posle toa pocesto izbacuva.pomos nekoj
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Друштво сакам да слушнам ваши мислења за кола до 2.500 евра
1.дизел и volkswagen машина
2.потрошња да речеме 5л на отворено
3. 2002 па навака
4. Кратка кола не караван
Дизел, фолксваген, 2002 > , до 2500 евра - само Поло ...[DOUBLEPOST=1426019904][/DOUBLEPOST]
Друштво сакам да слушнам ваши мислења за кола до 2.500 евра
1.дизел и volkswagen машина
2.потрошња да речеме 5л на отворено
3. 2002 па навака
4. Кратка кола не караван
Дизел, фолксваген, 2002 > , до 2500 евра - само Поло ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom