Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
има ли некој проблем кога ќе ставам нафта на бензинска,да не ја гасам колава?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
има ли некој проблем кога ќе ставам нафта на бензинска,да не ја гасам колава?
A зошто не сакаш да гасиш моторот кога ставаш нафта инаку добро е што со нафта користиш оти за бензин си еба мајката :D
Сепак најубаво да исклучиш(угасиш) моторот инаку све може да се случи дури и на соседна кола бидејќи постои статички електрицитет.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
A зошто не сакаш да гасиш моторот кога ставаш нафта инаку добро е што со нафта користиш оти за бензин си еба мајката :D
Сепак најубаво да исклучиш(угасиш) моторот инаку све може да се случи дури и на соседна кола бидејќи постои статички електрицитет.
Па нема потреба да ја гасам,и за 60 секунди пак да ја палам..Да не правам пали-гаси само..Ставив нафта прееска со неизгасена,немаше проблем никаков..Така и ќе продолжам..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Па нема потреба да ја гасам,и за 60 секунди пак да ја палам..Да не правам пали-гаси само..Ставив нафта прееска со неизгасена,немаше проблем никаков..Така и ќе продолжам..
Си знаеш,но според знакот на бензинската треба да се гаси моторот инаку казна не ти бега. И што ако по 60 сек. ќе запалиш еднаш неделно или два пати месечно и ништо нема да му биде колата не е тоа локомотива па да ложаш јаглен и истовремено полна пареа работи машината :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Па нема потреба да ја гасам,и за 60 секунди пак да ја палам..Да не правам пали-гаси само..Ставив нафта прееска со неизгасена,немаше проблем никаков..Така и ќе продолжам..
ти за 100че да не ставаш?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
ти за 100че да не ставаш?
За 650 турив,10 литра..Слаб ми е акумулаторот,пали-гаси избегавам да правам..Ако треба да почекам,3-4 минути не ја гасам никако,ако е повеќе гасам..Алансер се троши,четкици греачи,акумулатор,ова-она..Вака барем 100 грама нафтиче..[DOUBLEPOST=1412889289][/DOUBLEPOST]
Си знаеш,но според знакот на бензинската треба да се гаси моторот инаку казна не ти бега. И што ако по 60 сек. ќе запалиш еднаш неделно или два пати месечно и ништо нема да му биде колата не е тоа локомотива па да ложаш јаглен и истовремено полна пареа работи машината :D
Го прашав тој на бензинска на Макпетрол,вика нема проблем..Добро викам,чим нема турај..
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Peugeot 207 1.4 hdi

Некои коментари за возилово? Вреди ли да се купи?
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Peugeot 207 1.4 hdi

Некои коментари за возилово? Вреди ли да се купи?
возев службено не троши и брзо(во однос на кубикажата) и лично за гледање ама нешто што ме разочара е што за еден месец му откажа електриката на прозор и клучот не можеше да остане собран во далечинското.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
да ми препорача некој мајстор за опел,поточно корса 97,основен сервис и што пари отприлика
Јас ја носам позади олимписки, вака да купиш масло околу 1000 ден + филтри по околу 300 ден + рака зависи
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Дечки мењав уље, филтер за уље и филтер за воздух на Пунтото (1.9 ЈТД, 85кс,2002 година,редовен сервис) и некаде ден-два пред да го сменам ми се палеше сијаличката за уље 1-2 секунди и ке се изгаснеше.Е сега откако сменив сијаличката пак знае од време на време да се упали и да се изгасне, исто така 1-2 секунди кратко.Дали има процедура да се ресетира тоа или нешто друго е проблемот.Иначе Пунтото има Борд компјутер но никаде не покажува дека треба да се смени уље или дека е потребен сервис.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас сакам да прашам каков е тој закон од 2015 со кој ќе биле забранети возила постари од еур 3 (од прилика 2002 год) и морало да се вградува нешто од 500 евра? Ова вистина ли е или измислица?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Јас сакам да прашам каков е тој закон од 2015 со кој ќе биле забранети возила постари од еур 3 (од прилика 2002 год) и морало да се вградува нешто од 500 евра? Ова вистина ли е или измислица?
Така викаат незнам дали го изгласале
Вградување на катализатор демек, плус ќе мерат ниво на штетни издувни гасови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom