Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

N

Nicky Santoro

Гостин
Па 4-5 нека бидат.Затоа пишав онакви цифри да има повеќе избор , не ми менува и 3500 и 6 да дадам...
Да го преправиме прашањето ајде што мислите вие дека е најдобро да се земе за тие пари ? Дизел да е а да не е мало количе
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па 4-5 нека бидат.Затоа пишав онакви цифри да има повеќе избор , не ми менува и 3500 и 6 да дадам...
Да го преправиме прашањето ајде што мислите вие дека е најдобро да се земе за тие пари ? Дизел да е а да не е мало количе
Глеј, од 3500 до 6000 има голема разлика... ако не ти менува, дај 10 и земи нешто покултурно. Шо викаш на то?

Треба да си одредиш максимален буџет (остај си едно 500 евра за скриен/неочекуван трошок), кажи шо ти прај мерак и то е то.

п.с. дај 3500 евра, ќе ти го дам Мерцедесот. Бива? w123 240D, произведен 78, поминати 4500 км после средување. Од опрема, парно, светла, нови гуми и алуминиумски бандаши.
 
B

Beck's

Гостин
Me interesira kakva e procedurata za stavanje na folii, neli preku policija da se izdade dozvova, i kolku kostat originalni foli za Fiat Bravo zadni i predni komplet
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Каков сааб зема? модел, година мотор сличе некое :D
бајдвеј не те фатило многу ако ти земале 60 евра за сите филтри и масло сосе рака
Стави некое сликиче.
Zdravje da zavrsam so se ke stavam.Inaku SAAB 9-3 2.2 TID (125PS) 2004 godina.I jas se iznenadiv, pomisliv mnogu poveke od 60 evra ama tolku ispadna so se pat do Solun nazad kafe mafe 120~130 evra ;)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Утре планирам да гледам еден Мерцедес кој ми фати око, единствено нешто што ме замислува е автоматскиот менувач.

Читав и гледав претходно дека потрошувачката е слична - 8.1 и 8.8 - MT vs AT. Е сега, ме интересира некој практично искуство дали има со ова или било какви совети?
Бидејќи ми се допаѓа мерџово, па ако е добро да знам дали е ова deal breaker...досега не се замарав премногу бидејќи ми беше сеедно дали е автоматски, возев и многу мазно е менувањето на брзини...но од аспект на потрошувачка и оддржување не знам најточно. :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Утре планирам да гледам еден Мерцедес кој ми фати око, единствено нешто што ме замислува е автоматскиот менувач.

Читав и гледав претходно дека потрошувачката е слична - 8.1 и 8.8 - MT vs AT. Е сега, ме интересира некој практично искуство дали има со ова или било какви совети?
Бидејќи ми се допаѓа мерџово, па ако е добро да знам дали е ова deal breaker...досега не се замарав премногу бидејќи ми беше сеедно дали е автоматски, возев и многу мазно е менувањето на брзини...но од аспект на потрошувачка и оддржување не знам најточно. :)
Потрошувачката и одржувањето се секако поголеми
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Глеј, од 3500 до 6000 има голема разлика... ако не ти менува, дај 10 и земи нешто покултурно. Шо викаш на то?

Треба да си одредиш максимален буџет (остај си едно 500 евра за скриен/неочекуван трошок), кажи шо ти прај мерак и то е то.

п.с. дај 3500 евра, ќе ти го дам Мерцедесот. Бива? w123 240D, произведен 78, поминати 4500 км после средување. Од опрема, парно, светла, нови гуми и алуминиумски бандаши.
Бришачи има?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Потрошувачката и одржувањето се секако поголеми
Нијанси се овде гледам за потрошувачка, плус нели зависи како возиш. Гледам овие адаптивни системи се некакви...за оддржување што трошоци има?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Нијанси се овде гледам за потрошувачка, плус нели зависи како возиш. Гледам овие адаптивни системи се некакви...за оддржување што трошоци има?
Општо поскапи делови и поскапо одржување имаат автоматик, без разлика која марка
поретки се и кај нас значи помалку делови, помалку мајстори итн итн

мада ако ја одржуваш во овластен сервис и ако не ти се жалат пари штознам сеисто е
јас би земал мануел, класика
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Да не знаете колку пари е летвата доле што го ротира тркалото , ми бега многу надесно воланот треба да ми биде свртен едно 10% налево за да оди право не е до центрирање до тоа летвата била искривена епа сеа ако знаете колку пари е да ми кажете пунто 2002
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Бришачи има?
Има, сериски. Се доплаќа за прскалка уште 300 евра. На страна ми е, не е монтирана.

мада ако ја одржуваш во овластен сервис и ако не ти се жалат пари штознам сеисто е јас би земал мануел, класика
Није свеједно.

Потисна плоча, ламела и друг лагер знајш колку е? Ај ќе ти кажам само за лагерот, околу 120 евра. остатокот нагаѓај го сам. Ако ти цркни кумплунгот, најди си 3-ца жиранти и крени си кредит.

Автоматикот е поскап за одржување, бери околу 7 литри масло + филтер, во споредба со 1 и пол литар масло кај рачниот.

п.с. после автоматикот на Ц класата... никогаш не би зел рачен ако имам избор.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Има, сериски. Се доплаќа за прскалка уште 300 евра. На страна ми е, не е монтирана.


Није свеједно.

Потисна плоча, ламела и друг лагер знајш колку е? Ај ќе ти кажам само за лагерот, околу 120 евра. остатокот нагаѓај го сам. Ако ти цркни кумплунгот, најди си 3-ца жиранти и крени си кредит.

Автоматикот е поскап за одржување, бери околу 7 литри масло + филтер, во споредба со 1 и пол литар масло кај рачниот.

п.с. после автоматикот на Ц класата... никогаш не би зел рачен ако имам избор.
Епа тоа е, јас исто читам дека доста добри биле автоматиците на Ц класа. Исто и издржливи биле наводно, па сега ако ја бендисам колава ќе видиме...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Епа тоа е, јас исто читам дека доста добри биле автоматиците на Ц класа. Исто и издржливи биле наводно, па сега ако ја бендисам колава ќе видиме...
Дај линк да ја видиме :)
Ако ти прави мерак и ако е добра лапај ја, мече си е мече
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069

Kajgana Shop

На врв Bottom