Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Совет за BMW 520d 136 ks 2003, кој се маните на оваа кола.
 
L

Luki Junior

Гостин
Совет за BMW 520d 136 ks 2003, кој се маните на оваа кола.
Бош пумпа вп44, горе електроника. Електрична перка горе електроника. Филтер за Турбо мора да се мене. Малку слаба за таа шасија. Поарно си земи 525д или 530д.

Здраво, долго време одбирам и на крај се решив да идам со BMW.
Ме интересира модел на BMW1999/2000 модел со мотор од 1.9 е46 бензинец.
на него се работи перфкетно, има слаби гуми и одлична цена, ме интересира дали би можел да уградам плин без проблем на него подоцна и како стои со редовен сервис и недај Боже нешто посериозно...?
Може. м43 моторо е железен. Малку е тромав и жеден, ама ако не си тркач ќе ти врше идеална работа. 8 вентилски, 2 ламбда сонди, диса клапна, МАФ сензор. Може да ти мене обртаи, од нечисто моторче за лер. чат пат пука казанчето за антифриз.... Плин се става лесно... Редовен сервис евтинија. 4 литра ујле и филтери са 2500 денара....
 
Член од
10 април 2009
Мислења
146
Поени од реакции
9
колку би ме фатило мењање на плочки и дискови за сеат леон 2002ра тди 150к.с? и што марка да барам, ваљда има разлика во цена и квалитет...
 
L

Luki Junior

Гостин
колку би ме фатило мењање на плочки и дискови за сеат леон 2002ра тди 150к.с? и што марка да барам, ваљда има разлика во цена и квалитет...
Не знам колку пари, јас би одил на Цимерманн дискове, Ате плочки. Поскапи са, ама добро кочат... Или Текстар дискове и плочки ( и ниините подваријатни Паг(џ)ид, Минтекс).. Самите плочки са една идеја помеки за да не го јадат диско толко ного.
 
Член од
10 април 2009
Мислења
146
Поени од реакции
9
Не знам колку пари, јас би одил на Цимерманн дискове, Ате плочки. Поскапи са, ама добро кочат... Или Текстар дискове и плочки ( и ниините подваријатни Паг(џ)ид, Минтекс).. Самите плочки са една идеја помеки за да не го јадат диско толко ного.
Фала, ќе проверам низ продавнициве :) почна да светка сијаличката, изгледа се изедени и брзо се загреваат
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
Бош пумпа вп44, горе електроника. Електрична перка горе електроника. Филтер за Турбо мора да се мене. Малку слаба за таа шасија. Поарно си земи 525д или 530д.


Може. м43 моторо е железен. Малку е тромав и жеден, ама ако не си тркач ќе ти врше идеална работа. 8 вентилски, 2 ламбда сонди, диса клапна, МАФ сензор. Може да ти мене обртаи, од нечисто моторче за лер. чат пат пука казанчето за антифриз.... Плин се става лесно... Редовен сервис евтинија. 4 литра ујле и филтери са 2500 денара....
Фала за одговорот, денеска го земав, сега здравје Боже само да служи. И понатмау некое плинче, поздрав
 
L

Luki Junior

Гостин
Фала за одговорот, денеска го земав, сега здравје Боже само да служи. И понатмау некое плинче, поздрав
Со здравје да си го возеш. И само бензин и гуми да му купуваш. Не си згрешил со изборо. Ако нешто друго те интересира, слободно питај. Јас имаах исто такво (само 320ка) и научих ного работи за него за тија 3 години. :)
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Здраво момци сакам да ве прашам што мислите за замена Фиат Пунто 2001 1.2 16В бензинче со 150 000 поминати оригинални коска мотор и уште 200 евра за Пежо 206 1.4 2000та со 170 000 поминати исто моторот е супер не е удрено нема нигде кит дали би било добра замена или не?
 
Член од
5 февруари 2012
Мислења
43
Поени од реакции
9
Каде може да најдам половна турбина за 1.9 tdi (2 црвени) wv Bora.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Здраво момци сакам да ве прашам што мислите за замена Фиат Пунто 2001 1.2 16В бензинче со 150 000 поминати оригинални коска мотор и уште 200 евра за Пежо 206 1.4 2000та со 170 000 поминати исто моторот е супер не е удрено нема нигде кит дали би било добра замена или не?
според мене ти се исплати - пунтовците се покажаа како добри коли во глобала али пежовците се сепак подобри... замо пази - види си ја убаво колата ( пежото ) - поготово моторот затоа што делови за нив и општо француски коли се малце по соленки. - па извести не што ке направиш
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Здраво момци сакам да ве прашам што мислите за замена Фиат Пунто 2001 1.2 16В бензинче со 150 000 поминати оригинални коска мотор и уште 200 евра за Пежо 206 1.4 2000та со 170 000 поминати исто моторот е супер не е удрено нема нигде кит дали би било добра замена или не?
Puntoto e pokomotno,pežoto pocvrsto i pokvalitetno. A zašto sakaš da go smeniš? I dvete se gradski količki,razbiram za limuzina da se trampaš ama za ova nema potreba. Kaj pegoto obavezno da se pripazi na zadniot trap,toa im e edninstvena maana na 206kite,popravkata e mnogu skapa.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Бев сабајлево го гледав и ... треба да се сменат сите основни потрошни делови а кај пунтото ребраст каиш , уље , филтри,антифриз, и 2гуми се мењани пред неполни 2 месеца , за пежо деловите се ненормално скапи божем се за ролс ројс така да ништо фала ви .
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
Ај ако може некој да ми каже каде можам да го најдам каталогот да видам како иде царината за возилата...
 
L

Luki Junior

Гостин
Ај ако може некој да ми каже каде можам да го најдам каталогот да видам како иде царината за возилата...
Шваке проценка се праве за 8 евра на интернет.
Иначе никој нема да ти даде да видеш каталог како книга.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom