Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

D

dbt

Гостин
Шо имаш намера да отвараш/менуваш?
Па според симптомите дихтунг и тестирање/рамнење глава сигурно ќе треба, друго зависи што состојба ќе најдиме кога ќе се отвори моторот. 3000 ден. некако многу ми изгледа, само за отворање и затворање на моторот, делојте секако јас ќе си ги купам :coffee:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па според симптомите дихтунг и тестирање/рамнење глава сигурно ќе треба, друго зависи што состојба ќе најдиме кога ќе се отвори моторот. 3000 ден. некако многу ми изгледа, само за отворање и затворање на моторот, делојте секако јас ќе си ги купам :coffee:
Па ако видиш, земаат 500-1000 денари за менување каиш. Кај тебе ем тоа треба, ем треба да ја вади главата надвор, да ја растури од вентили тинтири минтири...

Не се многу.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Каде да најдам мали сијалички за таблицата позади, ми прегореа. Сакам да најдам со синкаста светлина, најдов обични само како што беа предходно, најдов и такви со јака светлина и сини од Филипс али беа 900 денари... за 2 мали сијалички за таблица... нема смисла. Помош ?
Ако си од Ск тркни до Логин системи имаат сини ЛЕД диоди џамбо значи пречник 8мм.Подолгата нога оди на +,а на неа се става отпорник од 680ома.Пократката оди на -.Е сега ке треба прегорените сијалички предниот дел да го скршиш внимателно,да ги извлечеш жичките,и да ја вметнеш диодата,со тоа што прво ке ја вметнеш диодата па ке го залемиш отпорникот.Мене ми се така направени,и еве ги тераат.Значи убав ефект имаат ноке,а за ич пари добиваш многу...

Се надевам дека ке се снајдеш:)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Картер за бора 1.9 колку кошта?
Isti e od golf4.
Može stariot da go popraviš,ako e aluminski ke se zavari so argon,nema gajle. Ako ti fali parče ke treba da najdeš za da možat da go zakrpat. Na eden prijatel menjacot mu go svajcuvaa so argon,eve 3 godini ne pustil ni kapka.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Isti e od golf4.
Može stariot da go popraviš,ako e aluminski ke se zavari so argon,nema gajle. Ako ti fali parče ke treba da najdeš za da možat da go zakrpat. Na eden prijatel menjacot mu go svajcuvaa so argon,eve 3 godini ne pustil ni kapka.
50е ми го нудат половен,како е оваа цена колку идат на ново?
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
167
Ако си од Ск тркни до Логин системи имаат сини ЛЕД диоди џамбо значи пречник 8мм.Подолгата нога оди на +,а на неа се става отпорник од 680ома.Пократката оди на -.Е сега ке треба прегорените сијалички предниот дел да го скршиш внимателно,да ги извлечеш жичките,и да ја вметнеш диодата,со тоа што прво ке ја вметнеш диодата па ке го залемиш отпорникот.Мене ми се така направени,и еве ги тераат.Значи убав ефект имаат ноке,а за ич пари добиваш многу...

Се надевам дека ке се снајдеш:)
Пријателе ке ти кажам фала и алал да ти е во едно, само не би пробувал вакво нешто зошто ич не се разбирам. Знам само како треба да ги сменам постоечките со нови сијалички :) Изгледа на интересна финта која ти се нашла и си добил добар ефект, браво. Сепак ке пробам со бензискиве :)
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Луѓе пред извесен период земав Фиат Пунто 2001година, го наследив дома од моите, па затоа штп не сум запознаен со колата, сакам да прашам нешто. Имено кога стискам на копчето trip ми покажува 12-13 л просечна потрошувачка а ја му ставам по 300 денари бензин и возам по 50-60 км. Дали често знае да греши така комшјутерот или тоа и не е баш веродостојно, исто така во мисла ми е да не е некој дефект што знае понекогаш да сецка, сменив свекици нови ставив boch и малце се поправи сецкањето али пак сецка понекогаш. Инаку се работи за 1.2 мотор со 75кс

Фала
drugarce bombinata i kablite se sigurno skapani sepak se stari od svejcici do neze da gi smenis i ce nemas maka vidi kako odat na staro zemanje nikako samo novi pozdrav pa kazi kako pomina
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Пријателе ке ти кажам фала и алал да ти е во едно, само не би пробувал вакво нешто зошто ич не се разбирам. Знам само како треба да ги сменам постоечките со нови сијалички :) Изгледа на интересна финта која ти се нашла и си добил добар ефект, браво. Сепак ке пробам со бензискиве :)
Провери во Ауто Стил шо продаваат навлаки во Железара дали имаат такво нешто и провери во Хубо Маркет мислам дека имаат она што ти треба.Поздрав
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Од што најчесто се расипува алтернатор, и дали се расипува алтернаторот или реглерот во него?
денеска го однесов на сервис(fiat doblo)и викаат цркнат е алтернаторот, што како не кажуваат, дали има шанси да се поправи некако или мора нов
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Од што најчесто се расипува алтернатор, и дали се расипува алтернаторот или реглерот во него?
денеска го однесов на сервис(fiat doblo)и викаат цркнат е алтернаторот, што како не кажуваат, дали има шанси да се поправи некако или мора нов
Ima razni tipovi,najveke crknuvaat cetkicite na reglerot ili samiot regler,a ponekogas i diodite. Sve se poprava,edino zaebano e ako crknal statorot(izgoreni žici). E togas ne se isplaka da se poprava,ustvari može i vo toj slučaj samo treba da se najde dobar majstor sto ke navie-napravi novi kalemi od žica.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom