Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
здраво на сите да ве прашам заинтересиран сум за даеву ланос 99 година со атест плин серво клима електрика централно и 50 000 поминати километри реална е километражата да ве прашам како оди за одржување дали се квалитетни, колку трошат на плин демек носат опел мотор моторот е 1.5 поздрав фала
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Кои свеќици се компатибилни за Фиат Пунто 1.2 60 кс 2000г, според производителот НГК BKR5EZ, меѓутоа ги нема кај официјалниот застапнк за Македонија, затоа ме интересира дали постои некаква друга замена за свеќици за овој тип на мотор.
Се надевам дека некој добро упатен ќе ми одговори
Значи, на Гугл ќе си напишеш NGK BKR5EZ to (Bosch, Eyquem, Denso, Bosna, Champion, Magnetti Marelli... рандом свеќици) cross reference и ќе најдеш шифра која ќе одговара... не мора да е НГК на пр. Битно е топлинската и др. вредности на свеќицата да се исти со оригиналната.
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
Здраво petrolheads.Ме интересира за Опел Астра г 2.0дти дали некој од вас имал искуство со чипување и ремап да ми објасни бидејки сакам да го направам тоа на мојата.И ако има асален мајстор што ке го направи тоа да ми кажете.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Здраво petrolheads.Ме интересира за Опел Астра г 2.0дти дали некој од вас имал искуство со чипување и ремап да ми објасни бидејки сакам да го направам тоа на мојата.И ако има асален мајстор што ке го направи тоа да ми кажете.
Не пипај таму ништо, со килава бошпупма ќе и го скратиш векот само.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
здраво на сите да ве прашам заинтересиран сум за даеву ланос 99 година со атест плин серво клима електрика централно и 50 000 поминати километри реална е километражата да ве прашам како оди за одржување дали се квалитетни, колку трошат на плин демек носат опел мотор моторот е 1.5 поздрав фала
Не е скапо одржување и деловите се опел мотор и подвозјето. За издржливост другар има вакво прв газда 150 000 поминато освен потрошни делови го нема рчкано. Едниствено што не ми се свиѓа е амортизацијата многу е мека и не дава чуство на стабилност другото ми е ОК.
 
Член од
19 септември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво petrolheads.Ме интересира за Опел Астра г 2.0дти дали некој од вас имал искуство со чипување и ремап да ми објасни бидејки сакам да го направам тоа на мојата.И ако има асален мајстор што ке го направи тоа да ми кажете.
Само бензинец за тие работи.
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 14:28 ---
здраво на сите да ве прашам заинтересиран сум за даеву ланос 99 година со атест плин серво клима електрика централно и 50 000 поминати километри реална е километражата да ве прашам како оди за одржување дали се квалитетни, колку трошат на плин демек носат опел мотор моторот е 1.5 поздрав фала
Што цена ти ја нуди колата?
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Имам Фиат фиорино 1.7 дизел пред едно 2-3 недели го носев кај еден мајстор за да се предиктова бошот пошто капеше нафта. Е сега главното дупење е тоа што незнам како ама сега ми троши повеќе него кога што капеше нафта. Дали некој може да ми препорача некој мајстор во Битола да го среди тоа?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.436
Поени од реакции
4.935
Ме интересира каква кола е Голф 4, 2003 производено, а 2004 купено од автосалон во Македонија............220000км,
Каква цена би имала, и дали е покажана како добра серија???
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Ме интересира каква кола е Голф 4, 2003 производено, а 2004 купено од автосалон во Македонија............220000км,
Каква цена би имала, и дали е покажана како добра серија???
Штом прашуваш вака,испага како да ти ја нудат ама несакаш да кажеш цена :D ...дизел,бензин,sdi,tdi,90,110,130 конја???Според годината на производство и километражата ако е реална можно е да побара 4000-4500 еврони во денарска противредност :D
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
11
Ме интересира каква кола е Голф 4, 2003 производено, а 2004 купено од автосалон во Македонија............220000км,
Каква цена би имала, и дали е покажана како добра серија???
drugar da ne me svatis pogresno, ama 200 000 km se mnogu(za vozilo koe e vozeno vo makedonija po vakvi patista)..za stranski 200 000 se trpi do nekade, no ovde neznam..razmisli :) pozdrav
 
Член од
12 април 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
здраво дечки имам еден проблем со турбината,па би ве замолил доколку знаете да ми кажете дали е нормално на турбината од цревото каде што доаѓа свеж воздух да има масло односно дали е нормално турбината да биде малку замастена (од надворешната страна)
ви благодарам секој совет е добро дојден.
 
L

Luki Junior

Гостин
Забриши го местото убаво, и види дали замастува на ново...
Црно ли е ујлето?
Шо кола е?
 

Mikky

Интераш
Член од
23 октомври 2008
Мислења
210
Поени од реакции
19
Овде ќе најдеш, јас сим земав за peugeot-to, екстра си е. Имаш free ship за мк.

http://dx.com/

Ми треба куќиштето за клучот, се работи за клуч за Пежо со 2 копчиња (отклучување/заклучување). Каде би можел ова да го најдам во Скопје?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.436
Поени од реакции
4.935
Штом прашуваш вака,испага како да ти ја нудат ама несакаш да кажеш цена :D ...дизел,бензин,sdi,tdi,90,110,130 конја???Според годината на производство и километражата ако е реална можно е да побара 4000-4500 еврони во денарска противредност :D
Tdi e drugar....so crveno < i >
mi ja nudat, no i toj ne znae kolku pari da trazi
I jas sakam da i dadam najmnogu 4500 evra.......
--- надополнето: 12 октомври 2012 во 19:47 ---
drugar da ne me svatis pogresno, ama 200 000 km se mnogu(za vozilo koe e vozeno vo makedonija po vakvi patista)..za stranski 200 000 se trpi do nekade, no ovde neznam..razmisli :) pozdrav
i mene mi izgledase mnogu, no i od stranstvo ne e verodostojno da se kupi.............
Mislam deka relacijata mu bila Skopje - grcka kako najgolema dalecina....
no imas pravo deka patistata ni se srane...........
Fala
 
L

Luki Junior

Гостин
puno Колку и да му тера, однеси на мајстор и на стенд да му видат подвозјето... За да знаеш каква е оздоле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom