Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
RENAULT MEGANE 1.9 DCI 6 brzini 120ks - kolku trosat ovie motori odprilika?
Зависи како ја возиш али потрошувашчката се движи од 3,5 до 13,5 а во просек искача 7до 9л/100км[DOUBLEPOST=1435501972][/DOUBLEPOST]
Ne bi se slozil, deckite tamu se top, licno poznavam dvajca i ti garantiram deka kaj niv nema prevara.
Кога се тие на смена?А другите ршум прават!
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
305
Abe epten ispadna so ova sto se napravi pameten. Ne sum vo kancelarija da ti ja pokazam "opomenata pred tuzba " Oni mozat da me tuzat samo ako jas sum napravil nekoj prekrsok a ne oni. Taka da mozes da izigravas pameten kolku sakas no jas si imam dokazi i znam sto se slucilo a ti mozes da mislis sto sakas ne ti se mesam. A ako imas prijateli tamu slobodno prasaj za slucajot so Josif kje ti kazat.
Баш тужи и да видиме кој ќе добие
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.615
Мислење за ауди а3 2010-2011, 1.6тди спорт бек,и голф 6ка 2.0 2010 ? ни излегоа нешто пари,и стариов запна а3 па а3,боље вожња имале,амортизација,а голфот не му се свиѓал,трвда вожња имал..

ако може некој да ми каже што би било боље,цената за нијанса се наоѓа голфче поефтино,и без совети у стил за тие пари ќе купиш 520 бмв 2006,нејќеме такво,тоест јас сакам ама јбг,коа ќе заработувам тогаш :D
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
682
Поени од реакции
595
Порше шупаци со тапија, мида исто ако си малку човечен ќе те мотаат како сарма
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
305
Сите овластени сервиси се така, не знам што се чудиш.
Врска немаш. Луѓето се професионалци. 8 коли кога имав фирма одржававме во Порше. Топ си работеа. За шупак и стиснати муштерии и тие се шупаци. Иди пробај тужи ги
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.679
Поени од реакции
2.550
Врска немаш. Луѓето се професионалци. 8 коли кога имав фирма одржававме во Порше. Топ си работеа. За шупак и стиснати муштерии и тие се шупаци. Иди пробај тужи ги
Ти имаш врска, од гољф 2 подобро немаш видено а сеа фирма си имал, оди фрли се од МТВ главечки.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.868
Мислење за ауди а3 2010-2011, 1.6тди спорт бек,и голф 6ка 2.0 2010 ? ни излегоа нешто пари,и стариов запна а3 па а3,боље вожња имале,амортизација,а голфот не му се свиѓал,трвда вожња имал..

ако може некој да ми каже што би било боље,цената за нијанса се наоѓа голфче поефтино,и без совети у стил за тие пари ќе купиш 520 бмв 2006,нејќеме такво,тоест јас сакам ама јбг,коа ќе заработувам тогаш :D
Golfot i a3 imaat isto podvozje, prakticno se raboti za isto vozilo samo sasijata e poinakva. Bas mi e smesno koga nekoj ke tvrdi deka a3 imalo pomeka voznja. :icon_mrgr:
Mozebi a3 imaat malku podobra zvucna izolacija.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
26
Да прашам некој да не знае дали има свр струмица дадено дозвола за А тест за плински уреди во струмица. Пред месец два сакав да монтирам уред ама ми кажаа дека неможе да се атестира во струмица немале лиценца (n)
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
571
Golfot i a3 imaat isto podvozje, prakticno se raboti za isto vozilo samo sasijata e poinakva. Bas mi e smesno koga nekoj ke tvrdi deka a3 imalo pomeka voznja. :icon_mrgr:
Mozebi a3 imaat malku podobra zvucna izolacija.
Moze imaat isto podvozje ama nemaat ista amortizacija. Kaj golfot e mnogu pomeka se osekjas kako vo brod po krivini, dodeka kaj audito e pokruta no zatoa e i podobra za mene.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.679
Поени од реакции
2.550
Некој да каже разлика од моторно масло 5w-30 и 5w-40

И зашто овоа го 5w-30 го рекламираат како масло за максимална моќност со подолг интервал на менување на маслото?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
571
Некој да каже разлика од моторно масло 5w-30 и 5w-40

И зашто овоа го 5w-30 го рекламираат како масло за максимална моќност со подолг интервал на менување на маслото?
ova sto e 5w , znaci postojat 0, 5, 10 i toa znaci 0 - full sintetik, 5 - polusinteticko, 10 - mineralno ulje. dodeka vtorata brojka znaci gustina na uljeto. 40 se preporacuva samo za teski vozila vo leto dodeka 30 za vo zima. Dodeka poretkite ulinja kako 15 se za vozilata lesni i postari, a ispod 15 gi koristat novite vozila.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.679
Поени од реакции
2.550
ova sto e 5w , znaci postojat 0, 5, 10 i toa znaci 0 - full sintetik, 5 - polusinteticko, 10 - mineralno ulje. dodeka vtorata brojka znaci gustina na uljeto. 40 se preporacuva samo za teski vozila vo leto dodeka 30 za vo zima. Dodeka poretkite ulinja kako 15 se za vozilata lesni i postari, a ispod 15 gi koristat novite vozila.
5w-30 и 5w-40 се и двете фул синтетик
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
571
Ne se full pak se mesani so niv i minerali vo sostavot, samo 0 e akroz sinterik, a go reklamiraat kako podolgotrajno bidejki na uljeto mu se gubi viskoznosta odnosno gustinata taka da 30 dodeka se namali na 15 pa i podole povekje kje trae.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.679
Поени од реакции
2.550
Ne se full pak se mesani so niv i minerali vo sostavot, samo 0 e akroz sinterik, a go reklamiraat kako podolgotrajno bidejki na uljeto mu se gubi viskoznosta odnosno gustinata taka da 30 dodeka se namali na 15 pa i podole povekje kje trae.
По таа логика треба 5w-40 повеќе да трае од 5w-30

Ама препораките се дека 5w-30 се менува на 30 000 км
додека 5w-40 на 15 000 км
 
На врв Bottom