Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Здраво Македончиња :D ме интересира колку ке кошта регистрација на кола 2300 кубици 125 киловати ? и како се одредува некој да ми пиши регистацијата за колите ? позддрав фала
Имаш 170 кс и според тоа се пресметува и толку ќе изнесува околу 17-19000 денари со све комплет освен за стакло.


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 
Член од
25 ноември 2011
Мислења
12
Поени од реакции
1
Здраво момци

Дали некој од вас има вршено монтажа на звучници во предните врати на форд ескорт МК6, поточно ме интересира дали треба да се вади целиот тапацир или само делот "мрежата" пред звучникот.

Благодарам.
 
Член од
27 декември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво,
Имам проблем со Volkswagen Golf МК3 1.9 TDI. Кога е на лер гас има нерамномерна работа на моторот, како да го губи тактот. А кога гаста е 1 000 и повеќе вртежи во минута се е нормално, нормално работи, прима гас, влече. Кога ќе го откачам конекторот на сензороот за температурата на водата, моторот работи нормално на лер гас. Што може да е проблемот? Доколку има некој што имал или познава некој што имал ваков проблем ве молам за помош. Благодарам однапред.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Здраво,
Имам проблем со Volkswagen Golf МК3 1.9 TDI. Кога е на лер гас има нерамномерна работа на моторот, како да го губи тактот. А кога гаста е 1 000 и повеќе вртежи во минута се е нормално, нормално работи, прима гас, влече. Кога ќе го откачам конекторот на сензороот за температурата на водата, моторот работи нормално на лер гас. Што може да е проблемот? Доколку има некој што имал или познава некој што имал ваков проблем ве молам за помош. Благодарам однапред.
Prvo na dijagnostika, pa posle na pamet ako vekje treba.
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
Се работи за астра г дизел има лошо ладно палење што може да е ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Се работи за астра г дизел има лошо ладно палење што може да е ?
Opel e.
:icon_mrgr:
Opel i dizel ne odat zaedno.[DOUBLEPOST=1417634167][/DOUBLEPOST]
bmw 318i 95 da zimam ili da nezimam
To ti e isto ko da prasas dali da opnes nekoja postara milfica ili ne. Ako e drzeca i dobra nema da se mislis neli, ama ako e ruzna i zapustena odma ke fatis fitilj....
:icon_mrgr:
Inaku moj sovet e NE.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Се работи за астра г дизел има лошо ладно палење што може да е ?
Слаб да не ти е акумулаторот..Оди кај електричар да го проверат,или дотури дестилирана вода ако има такви за отворање..
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Zdravo decki. Edno prasanje ako nekoj moze da mi objasni. Imam Audi 1.9 tdi 130ks 2004 god. Imav defekt so bregastata i ja menuvav cela glava posto bila zapusena. E sega koga ja zemav se desi problemot. Kolata ja palam ja vozam odredeno vreme i kreva temperatura normalna, potoa ja gasam i ja ostavam da se izladi. Pri slednoto palenje go izgubilo gorivoto i vergla dodeka ne nadruka i zapali. Potoa si raboti i pali normalno dodeka pak ne dojde istata situacija. E sega sto e pocudno, koga kje se oladi i koga kje ja zapalam so verglanje i da izvozam nekoj kilometar bez da krene temperatura ili nemoram ni da ja vozam bitno e da ja zaplam posle kolku i da stoi pali od prva bez verglanje. Znam deka ne e filterot za vozduh. Isto i pumpata za pritisok za gorivoto na glavata sto stoi posto se vadese ja prediktuvaa. Majstorite nemozat da najdat nisto. Ako imal nekoj vakov problem ili nesto slicno ve zamoluvam da mi pomognete. Fala
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Istoto i nie go mislevme, go smeniv filterot i ne e do nego
Колку излези за црева има филтерот за нафта? 3 како на сликата?


Смени го со филтер од голф што има 2, и поврзи ги двете црева што се најдесно дирекно. Нема да прави повеќе така.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Zdravo decki. Edno prasanje ako nekoj moze da mi objasni. Imam Audi 1.9 tdi 130ks 2004 god. Imav defekt so bregastata i ja menuvav cela glava posto bila zapusena. E sega koga ja zemav se desi problemot. Kolata ja palam ja vozam odredeno vreme i kreva temperatura normalna, potoa ja gasam i ja ostavam da se izladi. Pri slednoto palenje go izgubilo gorivoto i vergla dodeka ne nadruka i zapali. Potoa si raboti i pali normalno dodeka pak ne dojde istata situacija. E sega sto e pocudno, koga kje se oladi i koga kje ja zapalam so verglanje i da izvozam nekoj kilometar bez da krene temperatura ili nemoram ni da ja vozam bitno e da ja zaplam posle kolku i da stoi pali od prva bez verglanje. Znam deka ne e filterot za vozduh. Isto i pumpata za pritisok za gorivoto na glavata sto stoi posto se vadese ja prediktuvaa. Majstorite nemozat da najdat nisto. Ako imal nekoj vakov problem ili nesto slicno ve zamoluvam da mi pomognete. Fala
Prvo da se proveri sitoto-filterot pozadi vo rezervoarot kaj plovakot da ne e zapuseno. Ako e malce zapuseno ke pravi povraten vakuum i ke go vlece gorivoto nazad.
Moze i da e padnata kompresija na motorot a moze i da se slabi diznite. PD motorite ne se bas pogodeni, imaat maka so tie bregastite zaradi toa stradaat i diznite, a ako plukaat diznite se ostetuvaat i karikite i klipovite.Ako ne se smeni pravovremeno bregastata sve drugo ke nastrada. Koga e ubavo zagrean motorot dimi li niz sipkata za ulje koga ke ja potegnes nadvor.
Baj d vej, citam gore neso si napisal glavata bila zapusena, so cudo ke bese ova ziti se, prvpat slusam.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
134
Поени од реакции
24
БМВ Е46, почна на тргнување во 1ва да се слуша некој тап звук одпозади, и на тргнување да тресе колата (од задницата) додека после во возење нема проблем, и кога менувам во прва одпозади се слуша нешто како тап звук кога влегува во 1ва брзина, помош може?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom