Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
22 април 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Фиат Брава ЈТД 2001
Прашање, додека е во движење возилото од прилика 80/100 км на час, кога ќе се заврти со воланот на десно со притисната гас, од десната страна на тркалото има некој звук како гребење (не е од шасија). Додека пак, кога гаста не е притисната и се врти десно нема никаков звук!? Во што е проблемот дали би знаел некој да објасни!?
Напомнувам дека пред 2 недели менував манжетни, виљушки и гуми и предницата е центрирана.
Благодарам!
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Фиат Брава ЈТД 2001
Прашање, додека е во движење возилото од прилика 80/100 км на час, кога ќе се заврти со воланот на десно со притисната гас, од десната страна на тркалото има некој звук како гребење (не е од шасија). Додека пак, кога гаста не е притисната и се врти десно нема никаков звук!? Во што е проблемот дали би знаел некој да објасни!?
Напомнувам дека пред 2 недели менував манжетни, виљушки и гуми и предницата е центрирана.
Благодарам!
Зглобот..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Фиат Брава ЈТД 2001
Прашање, додека е во движење возилото од прилика 80/100 км на час, кога ќе се заврти со воланот на десно со притисната гас, од десната страна на тркалото има некој звук како гребење (не е од шасија). Додека пак, кога гаста не е притисната и се врти десно нема никаков звук!? Во што е проблемот дали би знаел некој да објасни!?
Напомнувам дека пред 2 недели менував манжетни, виљушки и гуми и предницата е центрирана.
Благодарам!
Зглобот дефинитивно внатрешни или надворешни со оглед што го опиша изгледа е внатрешниот .


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
90
Поени од реакции
26
Дечки.. Едно прашање до вас
Во план сум да купувам кола(ова ќе биди прва) бидејќи досега не сум имал. Е сеа ме интересира дали стварно деловите за типот Opel Tigra i Ford Puma биле скапо и претежно ги немало во Македонскиот регион па требало да порачваш од грчка и да чекаш и многу поскапи биле за одржување од другите возила? Баш го бендисав овај модел за кола па ме интересира, да не идам до механичар да се распрашувам ако знае некој во врска со ова нека кажи. А и да исто интересна кола е Hyundai Coupe. Благодарам.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Дечки.. Едно прашање до вас
Во план сум да купувам кола(ова ќе биди прва) бидејќи досега не сум имал. Е сеа ме интересира дали стварно деловите за типот Opel Tigra i Ford Puma биле скапо и претежно ги немало во Македонскиот регион па требало да порачваш од грчка и да чекаш и многу поскапи биле за одржување од другите возила? Баш го бендисав овај модел за кола па ме интересира, да не идам до механичар да се распрашувам ако знае некој во врска со ова нека кажи. А и да исто интересна кола е Hyundai Coupe. Благодарам.
Батали Опел Тигра троши ко ненормален и не е ништо посебно,деловите се наоѓа за 1-2 години потоа тешко се наоѓа затоа што не е баш популарен во МК ,а Форд Пума само колку прсти ги има во МК и со тоа автоматски малку тешко се наоѓа делови . Единствено Хјундаи Купе е солидна и тешко се расипува јас да сум на твое место би земал Тојота Целика 2 подобра кола од сите наведени :)


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки.. Едно прашање до вас
Во план сум да купувам кола(ова ќе биди прва) бидејќи досега не сум имал. Е сеа ме интересира дали стварно деловите за типот Opel Tigra i Ford Puma биле скапо и претежно ги немало во Македонскиот регион па требало да порачваш од грчка и да чекаш и многу поскапи биле за одржување од другите возила? Баш го бендисав овај модел за кола па ме интересира, да не идам до механичар да се распрашувам ако знае некој во врска со ова нека кажи. А и да исто интересна кола е Hyundai Coupe. Благодарам.
Веројатно си сакаш купе ... те разбирам и мене ми е мерак
ама ... мали се ај за двајца супер е ама позади тиграта си видел каква е ? пумата така така и хјундаито е подобро
делови има, за хјундаи поретко и поскапи се
најефтина за одржување би ти била тиграта па пумата па купето хјундаи

мој совет земи си корса или пунто или поло или нешто такво
а ако веќе си одлучен за спортско компактно купе тогаш земај тигра исклучиво со плин иначе 10 литра бензин не ти бега низ град тоа ти се 800 денари на сто км што е премногу за спортски купе малишан
 
Член од
28 март 2014
Мислења
14
Поени од реакции
14
Дечки.. Едно прашање до вас
Во план сум да купувам кола(ова ќе биди прва) бидејќи досега не сум имал. Е сеа ме интересира дали стварно деловите за типот Opel Tigra i Ford Puma биле скапо и претежно ги немало во Македонскиот регион па требало да порачваш од грчка и да чекаш и многу поскапи биле за одржување од другите возила? Баш го бендисав овај модел за кола па ме интересира, да не идам до механичар да се распрашувам ако знае некој во врска со ова нека кажи. А и да исто интересна кола е Hyundai Coupe. Благодарам.
Друже ич не се замарај, сега ако нема делови незнам кога имало. Јас имав Пума, и сум презадоволен од колата. Плус пола и поише делови се исти со Фиестата, јас би идел или на Пума или на Хјундаито.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
90
Поени од реакции
26
Батали Опел Тигра троши ко ненормален и не е ништо посебно,деловите се наоѓа за 1-2 години потоа тешко се наоѓа затоа што не е баш популарен во МК ,а Форд Пума само колку прсти ги има во МК и со тоа автоматски малку тешко се наоѓа делови . Единствено Хјундаи Купе е солидна и тешко се расипува јас да сум на твое место би земал Тојота Целика 2 подобра кола од сите наведени :)


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
Ама тојотата малце и поскапа си е.. за разлика од овие.
Веројатно си сакаш купе ... те разбирам и мене ми е мерак
ама ... мали се ај за двајца супер е ама позади тиграта си видел каква е ? пумата така така и хјундаито е подобро
делови има, за хјундаи поретко и поскапи се
најефтина за одржување би ти била тиграта па пумата па купето хјундаи

мој совет земи си корса или пунто или поло или нешто такво
а ако веќе си одлучен за спортско компактно купе тогаш земај тигра исклучиво со плин иначе 10 литра бензин не ти бега низ град тоа ти се 800 денари на сто км што е премногу за спортски купе малишан
Да онака спортско и баш ме бендисва. Да да сум видел.. Многу малце место има назад тиграта.. Епа ќе размислам сепак.. Незнам во мисла ме кладе.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Дечки.. Едно прашање до вас
Во план сум да купувам кола(ова ќе биди прва) бидејќи досега не сум имал. Е сеа ме интересира дали стварно деловите за типот Opel Tigra i Ford Puma биле скапо и претежно ги немало во Македонскиот регион па требало да порачваш од грчка и да чекаш и многу поскапи биле за одржување од другите возила? Баш го бендисав овај модел за кола па ме интересира, да не идам до механичар да се распрашувам ако знае некој во врска со ова нека кажи. А и да исто интересна кола е Hyundai Coupe. Благодарам.
Незнам што одма за деловите се фаќате..Абе прашај дали ги има,колку троши,дали се погодени,тип на мотор ако си 1.80 cm назад дали ќе собере,за со пиче дали пасува..Они одма за делови..Демек за делови ја купуваш..Ја купуваш за да ја возиш,и треба да си отвориш тоа очите.Не ја купуваш за по мајстори
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Па ако не ти се брза ќе начекаш Целика и господ ќе го видиш далеку е подобар од тигра


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
Си видел по колку ги продаваат и колку малце се нудат?
мн се ретки и по околу 4-5000 евра им бараат
стварно се добри ама и скапи
 
Член од
22 април 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Зглобот дефинитивно внатрешни или надворешни со оглед што го опиша изгледа е внатрешниот .


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
Ви благодарам на одговорот!!!
Дали би знаеле цена за зглоб, да не ми удрат сатар?!! Чисто информативно да се спремам!![DOUBLEPOST=1398251491][/DOUBLEPOST]
Се консултирав и со еден пријател механичар, он кажува дека можно е да е лагер на тркало?! Сепак, мене ми е чудно тоа со звукот кога се притиска гас! Ако е лагер, би требало константно да бучи?!
 
Последно уредено:

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ви благодарам на одговорот!!!
Дали би знаеле цена за зглоб, да не ми удрат сатар?!! Чисто информативно да се спремам!![DOUBLEPOST=1398251491][/DOUBLEPOST]
Се консултирав и со еден пријател механичар, он кажува дека можно е да е лагер на тркало?! Сепак, мене ми е чудно тоа со звукот кога се притиска гас! Ако е лагер, би требало константно да бучи?!
Јас имам Брава 1.9 TD100 не е ЈТД,мислам дека кога прашував,цената беше 1400 денари,мада пак препрашај ти,бидејќи ме прашаа дали има АБС,кај мене нема АБС,и 1400 денари ми побараа..И кај мене тропа на десно,мене ме уплашија дека и летвата била (200 Евра) механичка,не електронска.Кај три мајстори бев,едниот вика лагерот,вториот летвата,третиот нагибната..И ај сеа да те видам..И така ја терам додека не ми испадне точакот некаде..Најубаво прашај си во продавница и ќе си знаеш за цената,а за тоа што тропа,бучи,еми механичар ќе ја извозите и ќе ти каже,или на канал ќе ја види..Вака од Кајгана не верувам да се отклони проблемот.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.058
Поени од реакции
6.670
гребењето може да биде и од плочките на дискот...........значи одовде не може точно да се каже што е.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Ви благодарам на одговорот!!!
Дали би знаеле цена за зглоб, да не ми удрат сатар?!! Чисто информативно да се спремам!![DOUBLEPOST=1398251491][/DOUBLEPOST]
Не знам колку би чинело цената,но како што кажа Cruise не мора да е зглобот може да биде друго треба да се види кај механичарот и да испроба, вака на кајгана само нагаѓаме зашто обично механичарот кога ќе лоцира проблемот и не може 100% да каже туку ќе растура па ќе опипа и да почувствува ,

Еве ќе ставам сликиве како пример и не мора да е од вашата кола: еве левата слика зглоб па полуосовина и на крајниот зглоб што има проблемот со лагер ,а за поновите коли обично нема баш ваква полуосовина туку како хомокинетичка еве десната слика е сега цената на хомокинетичка е ѓавол и пол затоа повеќето купуваат од авто-отпад и може да се најде сочувана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom