Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Da mi kazete nesto za SAAB so vozilo e i dali se isplaka da se zeme vo MK?
Добри коли,али се многу ретки во државава.Во Велес само градоначалников наш има Сааб.Шведски возила се,мана им е што се ретки.Ти па,од сите коли за Сааб ли запна.Поарно Волво,кога веќе си решен за Шведиш...
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Неколку луѓе ме советуваат на дизел моторот да го исперам со нафта,односно кога ќе менувам масло да го испуштам маслото и да ставам 2-3 литра нафта,да поработи 1-2 минути да го изгасам и да ја испуштам нафтата.
Дали советот е корисен или штетен?
Мене, како на скоро па тотален лаик, ова ми личи на тешки „бабини деветини“ во авто-мото верзија, и веројатно штетна постапка. Но, нека се изјаснат постручните.
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Добри коли,али се многу ретки во државава.Во Велес само градоначалников наш има Сааб.Шведски возила се,мана им е што се ретки.Ти па,од сите коли за Сааб ли запна.Поарно Волво,кога веќе си решен за Шведиш...
Abe ako se retki dali ima servis za niv ovde toa mi e prasanjeto, znam deka nosat masina od Opel i slicni delovi menjac, prednica, diskovi, kocnici i sl.Inaku Volvo e za star covek poseriozna kola, ovie se ludi bas za mlad covek kako zamena za BMW, mislam deka za mene e bas toj avtomobil!
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Неколку луѓе ме советуваат на дизел моторот да го исперам со нафта,односно кога ќе менувам масло да го испуштам маслото и да ставам 2-3 литра нафта,да поработи 1-2 минути да го изгасам и да ја испуштам нафтата.
Дали советот е корисен или штетен?
Ако добро те разбрав,сакаш да работи колата само на нафта?Без масло?Значи за подмачкувањето на деловите,ќе употребиш нафта?Искрено првпат слушам за овој начин на "перење".Не си играј играчки.Поарно дел по дел вади делови,пластичен поклопец,глава,картер,испери ги со бензин со крпче,или четка за фарбање.За овој твој начин,првпат слушам.
--- надополнето: 11 февруари 2013 во 23:50 ---
Abe ako se retki dali ima servis za niv ovde toa mi e prasanjeto, znam deka nosat masina od Opel i slicni delovi menjac, prednica, diskovi, kocnici i sl.Inaku Volvo e za star covek poseriozna kola, ovie se ludi bas za mlad covek kako zamena za BMW, mislam deka za mene e bas toj avtomobil!
Де бе,за млад човек Сааб,дај не дупи и ти.Пола и повеќе граѓани не ни знаат што е тоа Сааб.Ептен слабо за делови.Земи Стило,за млад човек,со стил..:)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Да вас питам нешто :icon_mrgr:

Вака ако на пр купам некоја кола а моментално немам положено кола дали јас таа кола можам да ја префрлам на мое име? иако немам возачка 2. прашање ми е што е потребно да се поседува за возачка дозвола од оброзование до документи ова она :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Да вас питам нешто :icon_mrgr:

Вака ако на пр купам некоја кола а моментално немам положено кола дали јас таа кола можам да ја префрлам на мое име? иако немам возачка 2. прашање ми е што е потребно да се поседува за возачка дозвола од оброзование до документи ова она :)
Можеш.Така на пример прават луѓе,возилата ќе ги префрлат на баби,дедовци,за да можат социјално да земаат.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Да вас питам нешто :icon_mrgr:

Вака ако на пр купам некоја кола а моментално немам положено кола дали јас таа кола можам да ја префрлам на мое име? иако немам возачка 2. прашање ми е што е потребно да се поседува за возачка дозвола од оброзование до документи ова она :)
za vtoroto prasanje ti treba osnovno skolo i licna karta i pari :D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Неколку луѓе ме советуваат на дизел моторот да го исперам со нафта,односно кога ќе менувам масло да го испуштам маслото и да ставам 2-3 литра нафта,да поработи 1-2 минути да го изгасам и да ја испуштам нафтата.
Дали советот е корисен или штетен?
Da,korisen sovet. jas ova go prakticiram na sekoe treto menjanje na ulje. Ako ima zapeceno gjubre vo kanalite i kaj karikite ke go očisti. Inaku kolata može komotno i da se vozi so mešanica pola ulje pola nafta,posebno ako e dizel.,Isto i benzinec može ovaka da se očisti. Ali ne da se ispušti celoto ulje,obavezno edno litro da ostane vnatre.
Koga si kupuvam kola lično za mene pred da go smenam uljeto prvpat ja vozam so mešavina pola nafta pola ulje barem 200-300km.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Со кој памет го правите ова бе. И зејтин да лупнеш у колата ке оди ама какви се својствата има зејтинот спрема уљето? Не прајте глупости зошто за тие 200-300 километри сигурно имаш оштетувања на моторот и деловите зошто вискозноста и степенот на подмачкување се мн ниски на на таа мешавина. Може не можеш да приметиш веднаш ама сигурно векот му е намален на тој мотор.
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Со кој памет го правите ова бе. И зејтин да лупнеш у колата ке оди ама какви се својствата има зејтинот спрема уљето? Не прајте глупости зошто за тие 200-300 километри сигурно имаш оштетувања на моторот и деловите зошто вискозноста и степенот на подмачкување се мн ниски на на таа мешавина. Може не можеш да приметиш веднаш ама сигурно векот му е намален на тој мотор.
brat valvoline go sledam nekolku postovi nanazad preku sekoj eden post gluposti tresi :D ne go zemaj zdravo za gotovo nisto ne razbira :D
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Де бе,за млад човек Сааб,дај не дупи и ти.Пола и повеќе граѓани не ни знаат што е тоа Сааб.Ептен слабо за делови.Земи Стило,за млад човек,со стил..:)
Fix It Again Tomorrow!, Stilo neee! Od Golf 4ka stanuvam za na Fiat Stilo ne sum, nesto podobro, ne velam deka Fiat Stilo ne e dobra kola ama ne e za mene sekoj so vkusot ;) pozz

 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Неколку луѓе ме советуваат на дизел моторот да го исперам со нафта,односно кога ќе менувам масло да го испуштам маслото и да ставам 2-3 литра нафта,да поработи 1-2 минути да го изгасам и да ја испуштам нафтата.
Дали советот е корисен или штетен?
Da,korisen sovet. jas ova go prakticiram na sekoe treto menjanje na ulje. Ako ima zapeceno gjubre vo kanalite i kaj karikite ke go očisti. Inaku kolata može komotno i da se vozi so mešanica pola ulje pola nafta,posebno ako e dizel.,Isto i benzinec može ovaka da se očisti. Ali ne da se ispušti celoto ulje,obavezno edno litro da ostane vnatre.
Koga si kupuvam kola lično za mene pred da go smenam uljeto prvpat ja vozam so mešavina pola nafta pola ulje barem 200-300km.
убо прашање. јас го прам истото, ама наместо нафта со бензин го прам. Бензинот е многу поголем растварач на мрснотии од дизелот. Се препорачува да го прајте на 50-60.000 км еднаш.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
убо прашање. јас го прам истото, ама наместо нафта со бензин го прам. Бензинот е многу поголем растварач на мрснотии од дизелот. Се препорачува да го прајте на 50-60.000 км еднаш.
Таксист со Сеат Алхамбра 1.9 TDI 110 коњски сили(читај Волксваген Шаран),кога стегна ладното,на бензинска и дотури 2.5 литри бензин.На враќање од турата,му откажа водната пумпа,и му го исфрлила цело масло,за малку ќе ја прегреал.Значи не поминал ни 100 километри.Незнам колку ова има врска со тоа погоре,али бензин во дизел возило не е препорачливо да се клава.За чистење на моторот,дизни,бош пумпа,има адитиви колку ти душа сака,на Ликви Моли.Поарно такво би ставил,отколку бензин.200-300 грама од тоа адитивот на 30-40 литри нафта и ни да се замараш ни ништо.Ама и тоа не е којзнае колку здраво за моторот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom