Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Што кола е,дизел или бензин.Ако е некоја постара можеш,мада и поновиве гледам ги палат на буткање.Стави ја трета брзина и полека пробај надоле.
VW polo од 97ма бензинец. И на кој начин се работи тоа. Ја ставаш колата во трета, стискаш кумплуг таа зема забрзување и потоа го отпушташ кумплугот или со клучот пробуваш да стартуваш ?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
VW polo од 97ма бензинец. И на кој начин се работи тоа. Ја ставаш колата во трета, стискаш кумплуг таа зема забрзување и потоа го отпушташ кумплугот или со клучот пробуваш да стартуваш ?
Даваш контакт ја ставаш во втор или трета (ја у втора ппалам секогаш) малце залет да земе и пушташ кумплуг и колата ке запали. Сврти две ти кругчиња низ мало и би требало да се нпуни акомулаторот ако не си го исцедил скроз.
 
D

dbt

Гостин
Даваш контакт ја ставаш во втор или трета (ја у втора ппалам секогаш) малце залет да земе и пушташ кумплуг и колата ке запали. Сврти две ти кругчиња низ мало и би требало да се нпуни акомулаторот ако не си го исцедил скроз.
Ова е една варијанта, повеќе би препорачал да го извади акумулаторот и да го полни 3-4 сати, колку да можи да запали. На туркање секогаш има ризик да префрли некој каиш, штета поголема да се напрај (зависи од колата).
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ова е една варијанта, повеќе би препорачал да го извади акумулаторот и да го полни 3-4 сати, колку да можи да запали. На туркање секогаш има ризик да префрли некој каиш, штета поголема да се напрај (зависи од колата).
Мислиш дека е во можност да го извади акомулаторот и да го напуни кога не знае како се пали кола на буткање? А и како што викаат од еднаш педер не се станува така и ова, а ке му се најде и за друг пат ако некаде на пат не му запали :)
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.571
Поени од реакции
729
Даваш контакт ја ставаш во втор или трета (ја у втора ппалам секогаш) малце залет да земе и пушташ кумплуг и колата ке запали. Сврти две ти кругчиња низ мало и би требало да се нпуни акомулаторот ако не си го исцедил скроз.
Инаку кола на се пали во трета туку само во втора брзина
--- надополнето: 21 јули 2012 во 19:00 ---
VW polo од 97ма бензинец. И на кој начин се работи тоа. Ја ставаш колата во трета, стискаш кумплуг таа зема забрзување и потоа го отпушташ кумплугот или со клучот пробуваш да стартуваш ?
Друже сигурен сум дека некаде во твоја околина има авто електричар тој ке ти ја провери колата и ке ти каже што и е инаку тоа нема да те чини повеке од 300 денари полнење на акумулатор бидејки палење на кола со туркање не е препорачливо може да дојде до изместување на палењето во најмал случај лесен дефект а најтежок виткање на некој вентил што и не баш ефтино
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Инаку кола на се пали во трета туку само во втора брзина
--- надополнето: 21 јули 2012 во 19:00 ---

Друже сигурен сум дека некаде во твоја околина има авто електричар тој ке ти ја провери колата и ке ти каже што и е инаку тоа нема да те чини повеке од 300 денари полнење на акумулатор бидејки палење на кола со туркање не е препорачливо може да дојде до изместување на палењето во најмал случај лесен дефект а најтежок виткање на некој вентил што и не баш ефтино
А во рикверц не може а?
Палењето не може да се измести.Ако е на ребраст каиш може ребрастиот да прерипа и да се скине,додека на ланче немааш проблем
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
А во рикверц не може а?
Палењето не може да се измести.Ако е на ребраст каиш може ребрастиот да прерипа и да се скине,додека на ланче немааш проблем
Ако рипне еден заб каишот тогаш палењето не се изместува?
--- надополнето: 21 јули 2012 во 23:17 ---
Инаку кола на се пали во трета туку само во втора брзина
--- надополнето: 21 јули 2012 во 19:00 ---

Друже сигурен сум дека некаде во твоја околина има авто електричар тој ке ти ја провери колата и ке ти каже што и е инаку тоа нема да те чини повеке од 300 денари полнење на акумулатор бидејки палење на кола со туркање не е препорачливо може да дојде до изместување на палењето во најмал случај лесен дефект а најтежок виткање на некој вентил што и не баш ефтино
Многу го тупиш друже. Да има можност да рипне каишот не викам не ама до сега на стандард кола ми нема рипнато каиш а многу пати сум палел на буткање. За да риппне каишот треба да е стар, да не е стегнат доволно или па да нечини затегачот а со овие дефекти не бега ни при нормална вожња да се скине каишот. Доколку си е рдовно сервисирана колата нема ризик (или е минорен) за да рипне каишот.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
имам голф караван ТДИ од 95. слабо ја возам колата оти сум во странство, дома само дедо ми ја пали.
коа се вратив не сакаше да запали, оти грејачот не сакаше да изгаси кога давав контакт.

дедо вика до клучот било, многу бил пикнат во воланот. он проба и запали.

што може да и биде? со грејачите зиме немав проблеми не пак сега лете
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.571
Поени од реакции
729
Ако рипне еден заб каишот тогаш палењето не се изместува?
--- надополнето: 21 јули 2012 во 23:17 ---

Многу го тупиш друже. Да има можност да рипне каишот не викам не ама до сега на стандард кола ми нема рипнато каиш а многу пати сум палел на буткање. За да риппне каишот треба да е стар, да не е стегнат доволно или па да нечини затегачот а со овие дефекти не бега ни при нормална вожња да се скине каишот. Доколку си е рдовно сервисирана колата нема ризик (или е минорен) за да рипне каишот.
Стандард кола ако мислиш на југо,стоеден лада умреа тие веке коли 90 % од новите возила се со каиш а не со ланче,ајде тоа не е толку битно едноставно не е препорачливо палење на возилото со буткање.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Стандард кола ако мислиш на југо,стоеден лада умреа тие веке коли 90 % од новите возила се со каиш а не со ланче,ајде тоа не е толку битно едноставно не е препорачливо палење на возилото со буткање.
На стандард кола мислам на кола без рчкан мотор (тјуниран). И нне спомнав ни лада ни југо а не спомнав ни ланче не мешај работи. А за тоа дека не е препорачливо не е ама колку работи не се препорачливи а ги правиме. Значи според твојата логика ако сум у Маврово и ми се испразни акумулатор треба да го извадам да го однесам до гостивар да ми го напунат да се вратам и да ја запалам колата. А не да земам да ја бутнам да запали и да се терам работа одма?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.571
Поени од реакции
729
На стандард кола мислам на кола без рчкан мотор (тјуниран). И нне спомнав ни лада ни југо а не спомнав ни ланче не мешај работи. А за тоа дека не е препорачливо не е ама колку работи не се препорачливи а ги правиме. Значи според твојата логика ако сум у Маврово и ми се испразни акумулатор треба да го извадам да го однесам до гостивар да ми го напунат да се вратам и да ја запалам колата. А не да земам да ја бутнам да запали и да се терам работа одма?
Не туку некој во твоја близина да ти помогне да ја запалиш колата со кабли.Туку мешаш друже работи јас реков не се препорачува битна разлика Да се согласувам со тебе има работи кои се препорачуваат да не се прават а сепак ние ги правиме.
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
770
Поени од реакции
455
Сакам да купам Пежо 307 2.0 hdi. Дали има некој искуство со оваа кола, па да ме посоветува дали е ок, како е задоволен, и сл. Имам околу 5000 евра мислам дека можам да купам сочувана 307ца.

Фала
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Дечки шо мислете за Ровер 200 како кола,дајте некој совет шо треба да се пазе при купувањето...?
Линк:http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/913582?searchID=3083527&Idx=2
Подалеку од тоа ѓубре.
од каде знаеш дека е ѓубре? си го имал? брат ми има ровер маестро, го носи истиов мотор... ГО РАСКАПА ОД ВОЗЕЊЕ роверот... кај се не отишол и не се качил со него... магаре кај што не иде он со роверот отишол и пази богати, нема сервис направено на него никаков, освен нели стандрадни работи, уље, каиши и филтри... другарче имам со ровер 200 ист како на лсикава, веке 300.000 има пројдено со него, први газди... г’зот му го скинаа од возење, не се расипува. уште едно другарче со друг модел на ровер, соо истиов мотор и мењач.. го скина од возење на зејтин роверот....

сакам да кажам, не окарактеризувајте дека некоја кола т.е. модел е ѓубре а сте го гледале само на слики, комшија некој го возел или сте имале некој краток контакт СО ЕДНО ВОЗИЛО... јас имам магацин споен со гаража-авто сервис и плејада од коли прошла низ гаражата, меѓу нив и вакви ровери... ниеден не се пожали од роверот... бебешки болести како и сите возила, да има... рачка пукнала, прозор се заглавил, крцкала пластика начелно тоа е, ама тоа е и на сите други половни автомобили, што и да земе исто те чека... друго нема..

јас имам прв комшија, гад човек... треба ли да донесам заклучок дека сите луѓе се гадови?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Дечки шо мислете за Ровер 200 како кола,дајте некој совет шо треба да се пазе при купувањето...?
Линк:http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/913582?searchID=3083527&Idx=2

од каде знаеш дека е ѓубре? си го имал? брат ми има ровер маестро, го носи истиов мотор... ГО РАСКАПА ОД ВОЗЕЊЕ роверот... кај се не отишол и не се качил со него... магаре кај што не иде он со роверот отишол и пази богати, нема сервис направено на него никаков, освен нели стандрадни работи, уље, каиши и филтри... другарче имам со ровер 200 ист како на лсикава, веке 300.000 има пројдено со него, први газди... г’зот му го скинаа од возење, не се расипува. уште едно другарче со друг модел на ровер, соо истиов мотор и мењач.. го скина од возење на зејтин роверот....

сакам да кажам, не окарактеризувајте дека некоја кола т.е. модел е ѓубре а сте го гледале само на слики, комшија некој го возел или сте имале некој краток контакт СО ЕДНО ВОЗИЛО... јас имам магацин споен со гаража-авто сервис и плејада од коли прошла низ гаражата, меѓу нив и вакви ровери... ниеден не се пожали од роверот... бебешки болести како и сите возила, да има... рачка пукнала, прозор се заглавил, крцкала пластика начелно тоа е, ама тоа е и на сите други половни автомобили, што и да земе исто те чека... друго нема..

јас имам прв комшија, гад човек... треба ли да донесам заклучок дека сите луѓе се гадови?
Цело е со англиски измишљотини. Јас го немам мој другар го има. На брегастата, шајбната му е измеѓу гума - замисли за де нема вибрации или кој знае зошто. Е сега таа гума не е издржлива како од челик. Па трчај Тетово ако се расклати. Само бељата на господ е тоа.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Цело е со англиски измишљотини. Јас го немам мој другар го има. На брегастата, шајбната му е измеѓу гума - замисли за де нема вибрации или кој знае зошто. Е сега таа гума не е издржлива како од челик. Па трчај Тетово ако се расклати. Само бељата на господ е тоа.
ако не си знаел истото такво решење има на цитроен ксара, пикасо и саксо. понатака некои модели на рено и еве сега на дастерот нов на сите бензински модели е така изведено.

и не е на брегастата туку на радилица... и таа шајбна се расипува ако го силуваш моторот, гумата измеѓу пука и почиња да тресе на шасија, што во нај лоша ситуација е непријатно за слушање но далеку од тоа е дека треба да трчаш негде за да купиш и да санираш пошто те оставило на пат... единствено кај цитроен ксара и тоа само на дизел моторите 2.0 (таква им е изведбата без браник никаков измеѓу) може да направи сериозен проблем односно ако пукне гумата, знае парче од нејзе да летне во ребрастиот пошто се една до друга, како што реков без браник, и тогаш рипа ребраст каиш, кине вентили, крши брегаста, па дури зне и глава да пукне... ама ова е кај ксарата и специфично кај тој мотор, а не кај ровер 200 или било кој ровер... сите овие што претходно ги набројав што возат ровери, ниеден не отишол да ја смени таа шајбна... нема потреба, не тресе и не се расипала.. како што реков, малтретирање на мотор ке реултира со дефект на нејзе... а било која кола ако и го малтретираш моторт ке резултира со некаков дефект на истиот... така да не држи вода муабетот дека не е добар роверот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom