Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Да не се напињаме, секој си има свој вкус. Ние треба да му помогнеме на дечкото што праша за да му се потврди она што тој го сака преку нашите предлози.
Мој совет е да си земе Фиат браво и да знае дека ако е сочувана колата (како и секоја половна) нема да зажали за парите кои ке ги даде.
Бидејки се двоууми помеѓу Вектра и Браво, јас ке направам една споредба од моја гледна точка.
Прво и најважно, Вектрата троши 12-13 литри на 10 км, Бравото троши 8-9 литри (зависи кој мотор, и како се стиска на педала за гас).
Вектрата има според мене, многу погрд изглед од бравото. Италијанците се познати по стилскиот дизајн.
Цените за делови се исти или приближни се релативно ниски и ги има насекаде.
Цените на двете возила се разликуваат. Сочувано Браво можеш да најдеш од 2000 до 2500 евра додека сочувана вектра од 3500 па нагоре (не знам точно до која цена се движат). Цените се со се регистрација на наши таблици.
Значи разликата во цена е околу 1000-1500 евра, што не е малку ако си ограничен со пари, а треба да
планираш дека ке требаат и откако ке се купи за менување на делови и сл.
Комфорот кај бравото кога би го оценил од 1 до 5 би му дал чиста 5ка. Не знам како е кај вектрата но не се сомневам дека е комфортна. Значи пак и двете се комфортни коли, Вектрата има поголем комфорт од Бравото, но разликата не би требало да е голема.
Тоа е единствено нешто на кое Вектраите би можеле да се вадат. Комфор и 5 врати, кој пак ке нагласам, не е толку поголем од Бравото.
Интериерот на бравото мене повеке ми е допаѓа ама пак тука се вкусови во прашање. Јас сакам да има добро осветлување, повеке звучници убави линии, убава шалтабла :), а тоа го има Бравото.
Опрема. Италијанците се полни со електрики и клими така да можам да кажам дека поопремено е Бравото од Вектрата него обратно.
Се што е од опрема (зборам опрема во тоа време значи 2000та год.) јас во моето Браво го имам.
Квалитет, германците се познати по квалитетната изработка, но кај колите стари по 10 години и повеке се се сведува на тоа, како тие биле одржувани и каква е нивната моментална состојба?
Јас повеке немам што да додадам, това е това.
Osven za potrosnjata i cenata, drugoto ti e aspolutno netocno.
Jas vozam vectra b a tatko mi fiat brava znaci bravata e edna klasa nad bravoto a vo sporedba so vectrata e nula.
Veruvaj komforot ne e ni priblizno ist bravata e kruta kako kola, plus vectrata ima bord kompjuter i poubava salt tabla cija svetlina se podesuva, mislam ako saka deckoto da stedi i samo da se vozi od tocka a do tocka b neka zeme bravo, a za komfor koj sekako se plaka :) neka zeme vectra.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Brava-та е една класа над Bravo-то? Да не јадеш ти од погрешните печурки пријателе?



Osven za potrosnjata i cenata, drugoto ti e aspolutno netocno.
Jas vozam vectra b a tatko mi fiat brava znaci bravata e edna klasa nad bravoto a vo sporedba so vectrata e nula.
Veruvaj komforot ne e ni priblizno ist bravata e kruta kako kola, plus vectrata ima bord kompjuter i poubava salt tabla cija svetlina se podesuva, mislam ako saka deckoto da stedi i samo da se vozi od tocka a do tocka b neka zeme bravo, a za komfor koj sekako se plaka :) neka zeme vectra.
Очигледно не сме на иста бранова должина...
 
D

dbt

Гостин
Мислење за Пежо-405, 90 годиште, 188 000 км поминати, со атестиран плин неувезено (прв сопственик од Македонија) и добро сочувано?

Како прва кола за почетник.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Osven za potrosnjata i cenata, drugoto ti e aspolutno netocno.
Jas vozam vectra b a tatko mi fiat brava znaci bravata e edna klasa nad bravoto a vo sporedba so vectrata e nula.
Veruvaj komforot ne e ni priblizno ist bravata e kruta kako kola, plus vectrata ima bord kompjuter i poubava salt tabla cija svetlina se podesuva, mislam ako saka deckoto da stedi i samo da se vozi od tocka a do tocka b neka zeme bravo, a za komfor koj sekako se plaka :) neka zeme vectra.
Ако поднесувањето на светлина на шалт таблата е за тебе опрема (у реду си) и Гољф 1 има поднесување на светлина
Поздрав
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Jas vozam vectra b a tatko mi fiat brava znaci bravata e edna klasa nad bravoto a vo sporedba so vectrata e nula.
Bravo



Brava



Последно што видов...иста кола...едната со 3 другата со 5? 5 врати ја прават една класа погоре?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Osven za potrosnjata i cenata, drugoto ti e aspolutno netocno.
Jas vozam vectra b a tatko mi fiat brava znaci bravata e edna klasa nad bravoto a vo sporedba so vectrata e nula.
Veruvaj komforot ne e ni priblizno ist bravata e kruta kako kola, plus vectrata ima bord kompjuter i poubava salt tabla cija svetlina se podesuva, mislam ako saka deckoto da stedi i samo da se vozi od tocka a do tocka b neka zeme bravo, a za komfor koj sekako se plaka :) neka zeme vectra.
Бравото и бравата се иста класа само што Бравата има 5 врати и малку поголем гепек. Тоа ти е исто ко да кажеш Пежо 206 седан е класа над пежо 206 хечбек, или пак седан Лансер е класа над Лансер хечбек. Нема логика.
Не е можно тоа, бидејки се е исто предницата до пола кола, интериерот, деловите, само што задницата е по издолжена.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Osven za potrosnjata i cenata, drugoto ti e aspolutno netocno.
Вектра 1,8 (125 КС на 1300 кг) и Bravo 1,6 (105КС на 1000кг)

малку проста математика и во стартноста Бравото го однесе шоуто. позз
 
T

Tetro

Гостин
Вектра 1,8 (125 КС на 1300 кг) и Bravo 1,6 (105КС на 1000кг)

малку проста математика и во стартноста Бравото го однесе шоуто. позз
А по прашање за удобноста на подолг пат? :)
Вектра возев до лани, секојдневно. Едноставно уживам во вожњата која ја пружа возилото. Инаку, со твојата споредба не би се сложил дека е баш така. Стартноста на возилата зависи и од многу други фактори, не само зафатнината на моторот и тежината.
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Ако поднесувањето на светлина на шалт таблата е за тебе опрема (у реду си) и Гољф 1 има поднесување на светлина
Поздрав
Aj vaka ekspertu, znaci za 3500 evra imas vectra b 1.8 16v 116 hp, so klimatornik, 2 airbag, centralno so daljinsko, tempomat, el. podesuvanje na farovi, el.podesuvanje na retrovizori i greaci na retrovizori, komandi za radio na volan, 4x el. na prozori, maglenki, bbbbord kompjuter, i kade kade pokvalitetna kola i izgled, a za bravoto sto da kazam konzerva so trkala.
Lugje daj oprajte se.

--- надополнето ---

Вектра 1,8 (125 КС на 1300 кг) и Bravo 1,6 (105КС на 1000кг)

малку проста математика и во стартноста Бравото го однесе шоуто. позз
Pa vidi sega imas vectra b 2.5 v6 175 hp na 1300 kg, ili ne a? krjana brzina 250kmh limited, ili 290 bez ogranicuvanje.mislam veke ne e serizno ako ja prodolzime temava.
A bravo i brava se isti kolku crno i belo ili bravo na pr.bmw 3-ka i brava na pr.bmw 5-ka isti se samo 5-kata e malce podolga neli? abe odi vozi tocak kopuk eden poima nemas od koli.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Цела опрема што ја наведе ја имам и во моето Браво. Тоа е параметарот за неконзерва со тркала? Патем, свесен си дека си опинок?
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Цела опрема што ја наведе ја имам и во моето Браво. Тоа е параметарот за неконзерва со тркала? Патем, свесен си дека си опинок?
Haha ha zimi petelot, ima samo obicna klima, centralno i servo, za abs ne veruvam.
Covek najopremenata brava ja imame i ne e taka a moze da se dodade oprema naknadno ama ke kosta kolata 6000 evra.

--- надополнето ---

Inace da kako sto odi ke izleze deka fiat linea e podobra od mercedes e klasa, bme 7 series, passat, audi A8 ....
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Pa vidi sega imas vectra b 2.5 v6 175 hp na 1300 kg, ili ne a? krjana brzina 250kmh limited, ili 290 bez ogranicuvanje.mislam veke ne e serizno ako ja prodolzime temava.
A bravo i brava se isti kolku crno i belo ili bravo na pr.bmw 3-ka i brava na pr.bmw 5-ka isti se samo 5-kata e malce podolga neli? abe odi vozi tocak kopuk eden poima nemas od koli.
Ок кога веќе го спомнуваш најјакиот фабрички мотор на вектрата, кај бравото најјакиот мотор е хгт 2.0 со 155 КС. И пак кога би ги споредил тие два модела бравото би испаднало поекономично, со подобри спортски способности (побрзо), и поефтино за одржување.

Да не идеме во крајност и да ставиме крај на оваа дебата. Споредуваме 2 коли од различни категории кои имаат различни целни групи.
Дечкото што повторно не пиша на форумов спомна економична кола, ефтина за одржување кој нуди добра опрема и удобна вожња. Во исто време спореди Браво и Вектра, само не кажа кој му е расположливиот фонд на пари.
Предноста е на страната на Бравото, согледувајки ги неговите потреби и вкусови.
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Ок кога веќе го спомнуваш најјакиот фабрички мотор на вектрата, кај бравото најјакиот мотор е хгт 2.0 со 155 КС. И пак кога би ги споредил тие два модела бравото би испаднало поекономично, со подобри спортски способности (побрзо), и поефтино за одржување.

Да не идеме во крајност и да ставиме крај на оваа дебата. Споредуваме 2 коли од различни категории кои имаат различни целни групи.
Дечкото што повторно не пиша на форумов спомна економична кола, ефтина за одржување кој нуди добра опрема и удобна вожња. Во исто време спореди Браво и Вектра, само не кажа кој му е расположливиот фонд на пари.
Предноста е на страната на Бравото, согледувајки ги неговите потреби и вкусови.
Ok samo najjakata vectra e i 500 2.5 (194 Hp), i da covekot saka mala kola, ekonomicna i da go odnese vamu tamu.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom