Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Земи и дигни ја колата на дизалица да биде избацена од брзина и сврти го тркалото ако меле тогаш е лагер ако не меле ке земеш ке го фатиш тркалото и лево десно така ке осетиш дали има негде луфта.
Сличен проблем иам кај мене.. коа ги подигнав две задни тркала, и двете имаа луфта... И почнаа да бучат коа возам. Тоа се лагерите или нешо друго е зезнато?
Инаку истиот овој процес на проверка на лагер важи за сите тркала?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Сличен проблем иам кај мене.. коа ги подигнав две задни тркала, и двете имаа луфта... И почнаа да бучат коа возам. Тоа се лагерите или нешо друго е зезнато?
Инаку истиот овој процес на проверка на лагер важи за сите тркала?
Па да исто е за сите тркала ама луфтата може да се јави и од други работи за напред јабучици летва рамо за позади виљушка итн. Затоа најубаво е да се наеднеш и да видш каде се јавува луфтата ама чим се јавува бучење тогаш начесто е лагер ако се другите компенти се јавува беганње на колата лево десно или тропкање на дупки
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
може да се неколку работи... овака преку форум е тешко да се збори, ама прво и основно, за да има некаква вибрација на расипан дел и да покаже со тропање, треба да се почне со тоа дека има крива гума... тоа е дефинитивно...
понатака може да биде една од следниве 3 работи:
-лагер,
-некоја јабучица
-летва
Фала на сите на што помогнаа во мислењето :)
Ја дигнав со дизалица и ги проверив сите 4 гуми. 3 бандаши се криви, посебно преден лев(од кај што идаше звукот при возење) и десен заден. Луфта нема. Значи на преден лев веројатно е и лагерот пошто имаше звук и на мелење и запинање.
Сега некој уште да ми каже кај има во Скопјево добар вулканизер за да ги исправи бандашите и колку би чинело отприлика.

Фала уште еднаш до сите. И пиво нормално, од фала не се живеело! :)
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Фала на сите на што помогнаа во мислењето :)
Ја дигнав со дизалица и ги проверив сите 4 гуми. 3 бандаши се криви, посебно преден лев(од кај што идаше звукот при возење) и десен заден. Луфта нема. Значи на преден лев веројатно е и лагерот пошто имаше звук и на мелење и запинање.
Сега некој уште да ми каже кај има во Скопјево добар вулканизер за да ги исправи бандашите и колку би чинело отприлика.

Фала уште еднаш до сите. И пиво нормално, од фала не се живеело! :)
Во Кисела Вода кај Економското има вукланизер знам исправа бандажи.
А за цена незнам, само не би требало да е многу скапо.
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Па да исто е за сите тркала ама луфтата може да се јави и од други работи за напред јабучици летва рамо за позади виљушка итн. Затоа најубаво е да се наеднеш и да видш каде се јавува луфтата ама чим се јавува бучење тогаш начесто е лагер ако се другите компенти се јавува беганње на колата лево десно или тропкање на дупки
Фала друже, ке проверам..
Според ова што ми кажа, изгледа лагерите се отидени :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Здраво дечки. Прво сакам да се пофалам си купив Fiat Bravo 1.2i 2000 година, и бидејки треба да се смени потрошен материјал (филтри, уље, и каиши) ме интересира колку би ме чинеле сите 4 каиши и каде можам да најдам Selenia уље и филтер за уље поевтино, пошто кај мене во Маџари 450 денари е литар а мене ми требаат 4 а тоа се 1800 денари, што е малку соленко?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Здраво дечки. Прво сакам да се пофалам си купив Fiat Bravo 1.2i 2000 година, и бидејки треба да се смени потрошен материјал (филтри, уље, и каиши) ме интересира колку би ме чинеле сите 4 каиши и каде можам да најдам Selenia уље и филтер за уље поевтино, пошто кај мене во Маџари 450 денари е литар а мене ми требаат 4 а тоа се 1800 денари, што е малку соленко?
Tаман си е цената...поефтино нема шанса да најдеш...
Освен нешто ИНА Делта... па некои ирански масла...и такви работи.
На есапот стави и филтер за масло, околу 500 денари...
Колата не е ефтина работа за одржување.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
А дозволено ли е да се вградуваа ксенонски светла, пошто другариве мои ми кажаа дека џандари дерат коли со нефабрички, ксенон светла?
Малку ми е нелогично со тоа "нефабрички" ама сакам да бидам сигурен.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Ако може некое мислење во врска со овие 2 Опели, ги продава ист човек од Маџари, од Италија се увезени и двете имаат ниска цена, а мала километража што е малце нелогично за увезена кола, а вака на изглед изгледаат ок, или пак некој да не има искуство/информација со овој увозник на возила од Маџари?

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/470825?searchID=1056640&Idx=56

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/446796?searchID=1056640&Idx=55
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Ако може некое мислење во врска со овие 2 Опели, ги продава ист човек од Маџари, од Италија се увезени и двете имаат ниска цена, а мала километража што е малце нелогично за увезена кола, а вака на изглед изгледаат ок, или пак некој да не има искуство/информација со овој увозник на возила од Маџари?

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/470825?searchID=1056640&Idx=56

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/446796?searchID=1056640&Idx=55
километражата не ми се верува да е таа мора да е враќана посебно оваа вторава дизелов .. вака од надвор убаво и изгледаат и ефтино ги дава на автопазар накај 4000 и повеќе идат вектриве.. дур не видиш убаво дур не пробаш вака на форум џабе..
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Некако е чудно што и двете коли се со слична километража. Го видов бензинецот, да изгледа супер од надвор, само има некој ситници зафркаваат: кај дизелот воланот е оргинал, а кај бензинецот воланот е тапациран со некој скај или гума повеќе на гума личи (тапациран е највероватно зошто бил мн. излижан) и кај мењачот исто така е тапациран со некоја евтина еко кожа, радиото нема код (газдата вика дека не го прифаќало оргиналниот) аирбегот свети на шал табла, едниот прозор не се затвара до крај бил искршен некој држач/насочувач, централната на 5-тата врата не работи, дисплејот на шал табла од компјутерчето скоро 60-70% е изгорено, 2-та амортизери на 5-та врата се за мењање, решетката напред под браникот е искршена и задниот браник е премногу изгребан, излижани копчиња на шал табла, на предницата има некој балансери, јабучици за менување, позади под заднотот лево седиште појави вода цел тапацир беше мокар (највероватно од краткото возење по дожд) додека седиштата се ок не личат дека има мн. поминато, на вожња изгледа стегнато!
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Некако е чудно што и двете коли се со слична километража. Го видов бензинецот, да изгледа супер од надвор, само има некој ситници зафркаваат: кај дизелот воланот е оргинал, а кај бензинецот воланот е тапациран со некој скај или гума повеќе на гума личи (тапациран е највероватно зошто бил мн. излижан) и кај мењачот исто така е тапациран со некоја евтина еко кожа, радиото нема код (газдата вика дека не го прифаќало оргиналниот) аирбегот свети на шал табла, едниот прозор не се затвара до крај бил искршен некој држач/насочувач, централната на 5-тата врата не работи, дисплејот на шал табла од компјутерчето скоро 60-70% е изгорено, 2-та амортизери на 5-та врата се за мењање, решетката напред под браникот е искршена и задниот браник е премногу изгребан, излижани копчиња на шал табла, на предницата има некој балансери, јабучици за менување, позади под заднотот лево седиште појави вода цел тапацир беше мокар (највероватно од краткото возење по дожд) додека седиштата се ок не личат дека има мн. поминато, на вожња изгледа стегнато!
Да не се викаше случајно типот Ивица? Ако е он да си знаеш дека е преварант. Ке те утепа од лажење само за да ти ги земе парите, мада сите се вакви што увезуваат коли.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Да не се викаше случајно типот Ивица? Ако е он да си знаеш дека е преварант. Ке те утепа од лажење само за да ти ги земе парите, мада сите се вакви што увезуваат коли.
Не не се вика Ивица, ми се претстави како Игор, а дека се преваранти се, за да земат пари..
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
како што ти кажав .. додека не пробаш џабе правиме муабет вака.. :) ете глеаш во случајов бензинецот ептен добро изгледа на сликиве ама работава испод мира триста вира :) според тоа што го кажа ти мене ми изгледа дека колава е утепана од возење, и нема шанси да има 100 и нешто илјади поминати што значи сигурно е враќана километражата, а за дизелот за километражата па да не правиме муабет таму лом ги прават дизелите.. и дека се преваранти точно, ги шминкаат коливе у пичку матер :D знам како идат тие работи имам еден таков во комшии....
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
Не не се вика Ивица, ми се претстави како Игор, а дека се преваранти се, за да земат пари..
Ако во близина на макпетрол во Маџари... неколку пати сум бил пред едно 2 години носеше од словенија ацценти и никогаш немаше солиден примерок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom