Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.363
Поени од реакции
16.561
Земи си ваков пиштол, пред да влезеш во боксот може да ја испрскаш со активна пена, тука ја зедов околу 70$ за 4 литри и ќе трае со месеци.
За бандажите имаш и појаки средства, и плус за од инсекти bug and tar remover.
Кога ќе завршиш, неколку микрофибер крпи и обавезно бришење, инаку остануваат дамки, на потемна боја се гледаат ако ја гледаш од близу.
Ја нарачав вакво од али, се убив чекајќи и на крај ми стигна дефектно.
Сеа едно користам од оние за бавча шо се ама не прска како што треба, да ми пројде нервозата од кинезиве па изглеа пак ќе нарачам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.198
Поени од реакции
36.405
Ја нарачав вакво од али, се убив чекајќи и на крај ми стигна дефектно.
Сеа едно користам од оние за бавча шо се ама не прска како што треба, да ми пројде нервозата од кинезиве па изглеа пак ќе нарачам.
Квалитетот е попара на се вакво, секоја година ново, финтата е ако сака да спаси време и да ја распредели пената.
На крај од денот ќе заврши работа и со кофата, само е поголемо замарање и некогаш мора 2 пати.

Инаку и од Али експрес, а и Амазон, секогаш гледајте ги прво лошите коментари, 4 и 5 ѕвезди се најчесто од нивните ботови.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
310
Поени од реакции
510
Земи си ваков пиштол, пред да влезеш во боксот може да ја испрскаш со активна пена, тука ја зедов околу 70$ за 4 литри и ќе трае со месеци.
За бандажите имаш и појаки средства, и плус за од инсекти bug and tar remover.
Кога ќе завршиш, неколку микрофибер крпи и обавезно бришење, инаку остануваат дамки, на потемна боја се гледаат ако ја гледаш од близу.
Dobra ideja! Ne sum ,,razmislil,, za ovaa varijanta. Blagodaram mnogu.
Mnogu polesen ,,nacin,, za razlika od racnoto samponiranje koe sega go primenuvam : )

Online gledam, bi mi ,,vrsela rabota,, ovaa pumpica //2l i pritisok 2 bara//, dokolku 2 bara e dovolno?

https://carbox.mk/product/prskalka-alta-2000-viton-pena-al4002-007490/

Na Sonax prskalkata e ,,otrovno,, skapa t.e. 3700 den 1l pritisok 3bara

Dodatno koncentrat Sonax
https://carbox.mk/product/sonax-xtreme-rich-foam-koncentrat-248300/
10-30ml shampon vo 1l voda. Sredna vrednost 20ml na 1l sto bi rezultiralo so 50 perenja t.e. 15 denari po perenje. Gruba matematika.

Odnos na glancanje sekako preporaclivo t.e. neminovno i pokraj upotreba t.e. plaknenje so osmozirana voda. Crna kola za mene e najubava //vkus vo prasanje// no najteska za odrzuvanje. Sekoja prasinka se poznava, sekoja kapka od dozd kolku i dozdod bil ,,najchist,,. Da receme starata moja ,,penzionirana kola,, e ,,shampanj boja,, na koja ne se poznavase duri i koga bese sredno valkana. Kjirlija boja.
Crna, elegancija, moj vkus no ,,problem,, za odrzuvanje kako sekogas bi bila vo sjaj : )
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.149
Член од
28 ноември 2022
Мислења
310
Поени од реакции
510
jas go imam istiov ama go koristam na karcher kompresor so karcher pishtol za rasprskuvanje
2 perenja pola od ova otide, mada jas u pistolot stavam cisto od ova penava, vodata treba preku kompresorot da ide (mada moze i jas gresno pravam)

Sakav da kazam deka 1l od samponov e pomalku od 50 perenja :D
Spored upatstvoto za koncentratot 30-100ml so 1l voda za masinsko rasprskuvanje. Za racno rasprskuvanje 10-30ml na 1l voda //grubo zemav sredna vrednost 20ml.//.
Vprocem grubata matematika i zatoa e ,,gruba,, no vo sekoj slucaj 1/2 koncentrat koga bi mi bila potrebna za ,,dobro perenje,, t.e. grubo neka bide 300 denari po perenje ne bi mi se isplatelo, toa za mene e ,,visoka cifra,, so ogled deka cesto ja ,,banjam,,.
Probaj spored ,,upatstvoto,, pa spodeli iskustvo dali si zadovolen od kvalitetot na perenje, vnimavaj so ,,silniot koncentrat,, da ne predizvikas ,,iritacija,, na lakot so tek na vreme //sum slusnal neubavi iskustva od dolgotrajna upotreba na ,,presilen,, shampon t.e. pena//.
Navistina ,,sum zagrean,, za da zapocnam da upotrebuvam ,,sopstvena,, aktivna pena pri perenje vo samousluznie avtoperalni, po primerot od @Lester Freamon koj mi dade fantasticen predlog.

Bidejki ,,ne frlam pari,, sekako prvo kje go dovrsam shamponot koj go imam //primenuvajki go segasniot ,,moj metod,,//, na 1/2 od prilika mi e flashata, potoa bi preminal kon aktivna pena.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.962
Поени од реакции
10.994
на човекот му тропа кога врти. Тоа е единствено поради систем на управување. Да не е тоа, ќе има звук нон стоп. Обично таа осовината тропа кога вртиш.

Како на видеово

Мислам дека за друг звук му беше муабетот, не за тропање. Како и да е ако му тропа во право си, плус ќе си оди кај некој предници шо фаќа лесно ќе му детектира.

Барам еден сензор кој се наоѓа после DPF ама за тој сензор излегуваат различни OEN броеви иако на филтерот за барање го давам коректниот модел на мотор.

Некој да знае сајт каде дефинитивно за кој мотор и модел се наоѓаат деловите со вистинскиот OEN број на делот?

Пример барам за мотор A17DTJ, број на ОЕN за сензор за температура на DPF (bank 1, position 2) после DPF би требало да се наоѓа ама не сум сигурен.
Види тука, мислам дека Војаџер еднаш ја постира странава, ако не беше тој тогаш беше Галаксис ама мислам дека Германецот е :D

Инаку, прашање до сите, дали имате користено ваков вид на машина (сте купиле или сте користеле само) и доколку да, од кој производител сте задоволни?

Сакам да купам повеќефункционална машина со која ќе може да ја чистам внатрешноста на колата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.198
Поени од реакции
36.405
Dobra ideja! Ne sum ,,razmislil,, za ovaa varijanta. Blagodaram mnogu.
Mnogu polesen ,,nacin,, za razlika od racnoto samponiranje koe sega go primenuvam : )

Online gledam, bi mi ,,vrsela rabota,, ovaa pumpica //2l i pritisok 2 bara//, dokolku 2 bara e dovolno?

https://carbox.mk/product/prskalka-alta-2000-viton-pena-al4002-007490/

Na Sonax prskalkata e ,,otrovno,, skapa t.e. 3700 den 1l pritisok 3bara

Dodatno koncentrat Sonax
https://carbox.mk/product/sonax-xtreme-rich-foam-koncentrat-248300/
10-30ml shampon vo 1l voda. Sredna vrednost 20ml na 1l sto bi rezultiralo so 50 perenja t.e. 15 denari po perenje. Gruba matematika.

Odnos na glancanje sekako preporaclivo t.e. neminovno i pokraj upotreba t.e. plaknenje so osmozirana voda. Crna kola za mene e najubava //vkus vo prasanje// no najteska za odrzuvanje. Sekoja prasinka se poznava, sekoja kapka od dozd kolku i dozdod bil ,,najchist,,. Da receme starata moja ,,penzionirana kola,, e ,,shampanj boja,, na koja ne se poznavase duri i koga bese sredno valkana. Kjirlija boja.
Crna, elegancija, moj vkus no ,,problem,, za odrzuvanje kako sekogas bi bila vo sjaj : )
Не сум сигурен, јас користам од тие што се за со апарат за притисок, али во мојот случај е полесно бидејќи живеам во куќа и немам проблем со струја и вода. Ти го дадов како предлог затоа што имам видено со вакви тука во Австралија, прво ги прскаат, па после тоа му удираат жетоните и перењето, за точно кој модел најдобро да прашаш од луѓе локално таму. Тука и брендовите на детергентите се различни, не сум ни видел да нудат sonax од каде што купувам, тука користам: Meguiar's , Bowdens и Turtle Wax. Има и поефтини варијанти од Armor All и SCA, но не сум ги пробал.

Во Македонија користев производи од MAFRA, а ги имав купувано во Капиштец (шампон и сл).
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.640
Поени од реакции
3.261
Откако ги сменив зимските гуми со летни, ми се јави "тресење" на брзина од 70, па до 100-110км. Најпрво мислев дека е до балансирањето, повторно беа балансирани гумите, но тресењето пак остана. Гумите се здрави, возени се две сезони.

Некој да има идеја?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.013
Поени од реакции
41.285
Откако ги сменив зимските гуми со летни, ми се јави "тресење" на брзина од 70, па до 100-110км. Најпрво мислев дека е до балансирањето, повторно беа балансирани гумите, но тресењето пак остана. Гумите се здрави, возени се две сезони.

Некој да има идеја?
Може имаш нешто расипано на предницата. Треба да средиш и да ја центрираш пак.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.738
Поени од реакции
8.233
Откако ги сменив зимските гуми со летни, ми се јави "тресење" на брзина од 70, па до 100-110км. Најпрво мислев дека е до балансирањето, повторно беа балансирани гумите, но тресењето пак остана. Гумите се здрави, возени се две сезони.

Некој да има идеја?
Во гумите проблемот ќе да е од несоодветно складирање.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.999
Поени од реакции
1.482
Барам еден сензор кој се наоѓа после DPF ама за тој сензор излегуваат различни OEN броеви иако на филтерот за барање го давам коректниот модел на мотор.

Некој да знае сајт каде дефинитивно за кој мотор и модел се наоѓаат деловите со вистинскиот OEN број на делот?

Пример барам за мотор A17DTJ, број на ОЕN за сензор за температура на DPF (bank 1, position 2) после DPF би требало да се наоѓа ама не сум сигурен.
Toj ti e O2 izduven senzor. Nov originalen so isti brojki nema i zatoa ti vadi ist takov senzor no so razlicni brojki no e toj senzorot za taja kola. Ako si vo mk ne se zamaraj,poarno isklucigo softverski no ako si nadvor od mk mozi da ti go zamenat i sovtverski mislam deka se kodira ama nesum siguren za to.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.013
Поени од реакции
41.285
Ако филтерот му е у добра состојба треба да го смени. Возење со таков сензор ќе го заебе.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.188
Поени од реакции
15.237
Откако ги сменив зимските гуми со летни, ми се јави "тресење" на брзина од 70, па до 100-110км. Најпрво мислев дека е до балансирањето, повторно беа балансирани гумите, но тресењето пак остана. Гумите се здрави, возени се две сезони.

Некој да има идеја?
Ако си ги чувал гумите во вертикална положба потпрени за ѕид ,,ги прогласувам за умрено,, бидејќи трајно се деформирале
 

Kajgana Shop

На врв Bottom