Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
2 декември 2020
Мислења
68
Поени од реакции
55
Јас сеа имам рено меган. Значи ако ја сменам за мерцедес б класа практично иста кола ќе возам така некако му доаѓа :D Инаку супер е меганчето, три години го имам економично, издржливо итн мн сум задоволен.
Epa za parite sho planiras da gi potrosis sigurno ke najdes dobar i zacuvan primerok. Ili ako sakas i imas moznost idi u Germanija sam i zemi si ja od tamu. Za tie pari mozes da biras ama bas mnogu i gledaj da e od privatno lice so nov Tehnicki pregled
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
Epa za parite sho planiras da gi potrosis sigurno ke najdes dobar i zacuvan primerok. Ili ako sakas i imas moznost idi u Germanija sam i zemi si ja od tamu. Za tie pari mozes da biras ama bas mnogu i gledaj da e od privatno lice so nov Tehnicki pregled
Не го земај на душа чоекот.
За кола која веќе ја има, ја вози и задоволен е да прави трошок и да земе мачка во вреќа.

Знаеш како ги штанцаат тоа ТУВ дозволите во Германија? Одбери која сакаш кола освен ако не е апсолутен крш има технички да му извадиш за 2 саати.
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
68
Поени од реакции
55
Не го земај на душа чоекот.
За кола која веќе ја има, ја вози и задоволен е да прави трошок и да земе мачка во вреќа.

Знаеш како ги штанцаат тоа ТУВ дозволите во Германија? Одбери која сакаш кола освен ако не е апсолутен крш има технички да му извадиш за 2 саати.
Ima logika ova sho go pisuvas. Ama cisto deka covekot kaza saka da smeni kola, zaradi toa i mu pisav mislenje. Ne deka kaj nas na placovite e podobra opcija. Istite tie gi zemaat samo najlosite i ovde malku gi potsreduvaat
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.109
Поени од реакции
15.051
Па помалите мотори на Рено се издржливи и економични, не гледам причини што луѓево кога купуваат Мерцедес одма се фаќаат на тоа. И Нисан ги користи истите мотори.

Прашајте ги кај нас таксистите колку се издржливи тие мотори. Секоја трета кола е Рено Флуенс.
Не е тоа дека се лоши моторите на Рено, проблемот е што се дава цена за Мерцедес. Му тураат значка на Мерцедес на Реното и му лупаат пута 4 цена
 
Член од
21 април 2024
Мислења
14
Поени од реакции
0
Ми се јави еден проблем сега колку е проблем не знам ама сега а запалив колата и се слуша некој звук тк тк тк тк како мало тропкање, сега прв пат го слушам а пред две недели направив голем сервис
Некој да има идеа што може да е?
Се работи за голф 6 2.0
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.652
Поени од реакции
8.106
Decki zdr.
Mislenje i iskustva ako moze so motorno maslo Liqui Moly
5w30 4200 LL
Treba da menuvam na kola i ova mi e kako 1va ili 2ra opcija
Blagodaram
Pozz
Два пати го имаат ставено во сервис тоа 4200 во Германија и можам да кажам дека моторот работеше погласно. Сега имам кастрол и разликата се слуша од далеку. Никад више тоа гомно.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Два пати го имаат ставено во сервис тоа 4200 во Германија и можам да кажам дека моторот работеше погласно. Сега имам кастрол и разликата се слуша од далеку. Никад више тоа гомно.
Pak li na kastrol si? Se sekavam go kudese kastrol prethodno i go falese likvi moli. Sho se desi? :D
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
68
Поени од реакции
55
Два пати го имаат ставено во сервис тоа 4200 во Германија и можам да кажам дека моторот работеше погласно. Сега имам кастрол и разликата се слуша од далеку. Никад више тоа гомно.
Fala na info Covek
Pozz
Автоматски споено мислење:

Ми се јави еден проблем сега колку е проблем не знам ама сега а запалив колата и се слуша некој звук тк тк тк тк како мало тропкање, сега прв пат го слушам а пред две недели направив голем сервис
Некој да има идеа што може да е?
Се работи за голф 6 2.0
Druze ne bi eksperimentiral. Site znaeme kako denes tesko se zarabotuva i ti si uspeal da soberes nekoj denar i si kupil ok kola. Taka da odma teraj na majstorot sho ti go pravel servisot( prethodno kolata ne pravela taka). Ako neke da vidi sho e. Odma ovde proslavigo da ne se izgori i nekoj drug.
 
Член од
21 април 2024
Мислења
14
Поени од реакции
0
Fala na info Covek
Pozz
Автоматски споено мислење:


Druze ne bi eksperimentiral. Site znaeme kako denes tesko se zarabotuva i ti si uspeal da soberes nekoj denar i si kupil ok kola. Taka da odma teraj na majstorot sho ti go pravel servisot( prethodno kolata ne pravela taka). Ako neke da vidi sho e. Odma ovde proslavigo da ne se izgori i nekoj drug.
Секако ќе го однесам само ме интересира дали некој друг имал ист проблем или па би знае што е
Пошто 2 недели се нормално и еве денес се појави тоа
Да беше нешто до сервисот немаше ли да покажи одма
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.109
Поени од реакции
15.051
Секако ќе го однесам само ме интересира дали некој друг имал ист проблем или па би знае што е
Пошто 2 недели се нормално и еве денес се појави тоа
Да беше нешто до сервисот немаше ли да покажи одма
Зависи од каде доаѓа чукањето...ако чучка при застанување на раскрсница во лер, можно е да е замаецот
 
Член од
21 април 2024
Мислења
14
Поени од реакции
0
Зависи од каде доаѓа чукањето...ако чучка при застанување на раскрсница во лер, можно е да е замаецот
Само што ја запалив значи во гаража ми беше, ја запалив да ја извадам и одма почна така
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.109
Поени од реакции
15.051
Akk e zvukot gore kako sto kaza Martin e podizac na ventil...10-15 evra plus rabotna raka, a ako čuka dolu kaj spojot so menjacot e zamaec.....min 800 evra
 

Kajgana Shop

На врв Bottom