Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Decki kako e praviloto za vo mk i eu za koli so desen volan ? Sakam letovo da dojdam so mojava so popatni prenokuvanja/zastanuvanja vo francija, germanija i slovenija.
Sto konkretno te zanima?
Jas sekoja godina vozam od London do Mk i nazad.
Pravilata u princip se isti. U Francija ti treba approved breathalyser test za u slucaj ako ti pobaraat.
Zavisi kakvi svetla imas na kolata ke ti treba headlight deflectors, obicno za halogeni svetla. Ako imas xenon obicno ke imas opcija da podesis od koja strana vozis, ako imas led matrix ne ti treba deflectors, bidejki ovie u princip sami se podesuvaat.
Ti treba UK nalepnica ili magnetna, GB vekje ne vazi iako seuste se prodavaat.
Popat ke ti trebaat vinjetki u nekoi drzavi, primer Avstrija. Za Slovenija ne sum siguren ali mislam i oni imaat vinjetki.
Ako imas dashcam gasi ja ili pokrij ja u Avstrija bidejki moze da te kaznat do 10.000evra.
Osiguruvanje te pokriva do Srbija. Retki se kompaniite sho ja vklucuvaat i Mk ali prasaj si. Ako ne e vkluceno vo Angliskoto osiguranje ke ti treba osiguruvanje za u Mk. Ako sakas imam kontakt od Eurolink i moze da ti pratat po mejl za da ne gubis vreme na granica i da cekas za osiguruvanje.

Vozenjeto niz EU e mnogu podobro otkolku u Anglija cisto radi kulturata na vozacite, ova se menja koa ke vlezes na Balkanot lol.

Jas sekogas si nosam folder koj vklucuva megjunarodna vozacka, V5C, MOT, UK osiguruvanje, visok UK sticker, Mk osiguruvanje, european breakdown cover(obicno ako im se javis ke ti dadat poeftina cena, letovo na webstrana pokazuvase okolu £200 a na tel okolu £130 mi pobaraa).

Ako te zanima nesto konkretno slobodno pisi pp ako nekes tuka da prasuvas.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
701
Поени од реакции
1.774
Sto konkretno te zanima?
Jas sekoja godina vozam od London do Mk i nazad.
Pravilata u princip se isti. U Francija ti treba approved breathalyser test za u slucaj ako ti pobaraat.
Zavisi kakvi svetla imas na kolata ke ti treba headlight deflectors, obicno za halogeni svetla. Ako imas xenon obicno ke imas opcija da podesis od koja strana vozis, ako imas led matrix ne ti treba deflectors, bidejki ovie u princip sami se podesuvaat.
Ti treba UK nalepnica ili magnetna, GB vekje ne vazi iako seuste se prodavaat.
Popat ke ti trebaat vinjetki u nekoi drzavi, primer Avstrija. Za Slovenija ne sum siguren ali mislam i oni imaat vinjetki.
Ako imas dashcam gasi ja ili pokrij ja u Avstrija bidejki moze da te kaznat do 10.000evra.
Osiguruvanje te pokriva do Srbija. Retki se kompaniite sho ja vklucuvaat i Mk ali prasaj si. Ako ne e vkluceno vo Angliskoto osiguranje ke ti treba osiguruvanje za u Mk. Ako sakas imam kontakt od Eurolink i moze da ti pratat po mejl za da ne gubis vreme na granica i da cekas za osiguruvanje.

Vozenjeto niz EU e mnogu podobro otkolku u Anglija cisto radi kulturata na vozacite, ova se menja koa ke vlezes na Balkanot lol.

Jas sekogas si nosam folder koj vklucuva megjunarodna vozacka, V5C, MOT, UK osiguruvanje, visok UK sticker, Mk osiguruvanje, european breakdown cover(obicno ako im se javis ke ti dadat poeftina cena, letovo na webstrana pokazuvase okolu £200 a na tel okolu £130 mi pobaraa).

Ako te zanima nesto konkretno slobodno pisi pp ako nekes tuka da prasuvas.
Fala drygar ,ke te kontaktiram zdravje sreka proletva , sakam so malenkata i soprygata da pravime dvodnevni ekskurzii idejki kon mk , niz francija , germanija i slovenija . Ke ti pisam vo pp kako so kaza dokolku ne ti preci toa.
Pozdrav.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Треба да се провери 195/65 можно е да се преголеми гуми во пречник и да фаќаат одстрана при вртење на воланот до крај. Исто ако е колата бензин ќе ти покачи потрошувачка со поголемите гуми. Кај дизел не се осеќа толку. 195/55 може сигурно да ставиш и не се толку ретки.
Како што гледам 195/55 бара дијаметар 16, моите бандажи се 15. Сепак вероватно е најдобро да купам како оргиналните гуми што ги имам !!!
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Како што гледам 195/55 бара дијаметар 16, моите бандажи се 15. Сепак вероватно е најдобро да купам како оргиналните гуми што ги имам !!!
ima i 195/55/R15 na fb - e kupi gumi.
Vo pnevmatik imas,motocentar...
Gi vozev istite gumi na vectra B.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Како што гледам 195/55 бара дијаметар 16, моите бандажи се 15. Сепак вероватно е најдобро да купам како оргиналните гуми што ги имам !!!
Најдобро е ако не менуваш димензија на бандажи , да купиш гуми исти како оригиналните што ги имаш , бидејќи на таа димензија ти е калибриран / баждарен и брзиномерот . Со други димензии на гуми ќе имаш и поголеми отстапувања . Мислам дека на Корса се 185/60 - 15 . Исти такви ги имам на Клио-то и ги има секаде .
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Прегледај го приврзокот 355981
Dali nekoj ima koristeno vakvo nesto vo kola i dali trosi mnogu akum.

Друже за да грее треба многу да троши...ако не троши нема ни да грее. Максимум што може да добиеш од упаљачот на колата е околу 200 вати...а замисли греалка со 200 вати колку би топлела, скоро ич.
Автоматски споено мислење:

Како што гледам 195/55 бара дијаметар 16, моите бандажи се 15. Сепак вероватно е најдобро да купам како оргиналните гуми што ги имам !!!

Има и 15 ки 195/55. Види колку тие широк бандажот дали 6ј или 5,5. Ако е 6ј може слободно 195 ако е 5,5 185 максимум.
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Здраво. АКо може мала помош. Купив леон 1,6 тди 105 кс 2011та. Колата има реални 245000км. Реални се пошо си има сервис и сертификат за км. Е сега, донесена е со возење. По 2000 км се слуша како стругање во кабина. Надворешно не се слуша толку пошто моторот работи мирно. Моја претпоставка е дека е замаец. Исксутво???
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Друже за да грее треба многу да троши...ако не троши нема ни да грее. Максимум што може да добиеш од упаљачот на колата е околу 200 вати...а замисли греалка со 200 вати колку би топлела, скоро ич.
Автоматски споено мислење:




Има и 15 ки 195/55. Види колку тие широк бандажот дали 6ј или 5,5. Ако е 6ј може слободно 195 ако е 5,5 185 максимум.
Што подразбираш под 6ј /5,5 колкава е оваа мера, не се разбирам многу?
Што мислите за брендот NEXEN. Ми ги нудеа во Мотоцентарот а има и ниска цена 3.290!!!
Автоматски споено мислење:

Друже за да грее треба многу да троши...ако не троши нема ни да грее. Максимум што може да добиеш од упаљачот на колата е околу 200 вати...а замисли греалка со 200 вати колку би топлела, скоро ич.
Автоматски споено мислење:




Има и 15 ки 195/55. Види колку тие широк бандажот дали 6ј или 5,5. Ако е 6ј може слободно 195 ако е 5,5 185 максимум.
Што подразбираш под 6ј /5,5 колкава е оваа мера, не се разбирам многу?
Што мислите за брендот NEXEN. Ми ги нудеа во Мотоцентарот а има и ниска цена 3.290!!!
Автоматски споено мислење:

Друже за да грее треба многу да троши...ако не троши нема ни да грее. Максимум што може да добиеш од упаљачот на колата е околу 200 вати...а замисли греалка со 200 вати колку би топлела, скоро ич.
Автоматски споено мислење:




Има и 15 ки 195/55. Види колку тие широк бандажот дали 6ј или 5,5. Ако е 6ј може слободно 195 ако е 5,5 185 максимум.
Што подразбираш под 6ј /5,5 колкава е оваа мера, не се разбирам многу?
Што мислите за брендот NEXEN. Ми ги нудеа во Мотоцентарот а има и ниска цена 3.290!!!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.251
Здраво. АКо може мала помош. Купив леон 1,6 тди 105 кс 2011та. Колата има реални 245000км. Реални се пошо си има сервис и сертификат за км. Е сега, донесена е со возење. По 2000 км се слуша како стругање во кабина. Надворешно не се слуша толку пошто моторот работи мирно. Моја претпоставка е дека е замаец. Исксутво???
Сервисната книшка лесно се прави фалсификат. Тоа не е гаранција. Има веб сајт каде за 20 евра можеш да провериш каде била колата сервисирана во Европа, на кој ден и колку километри имала па ќе видиш колку е сето тоа реално. Еден колега зеде со сервисна книшка од Холандија, па кога ја провери на сајтот излезе дека е вратена километражата со 50 000 километри. Плус 3 пати сервисирана била во Белгија, а тоа во сервисната не стои! Стругање во кабината може да биде и некој зглоб, не мора да значи дека е замаец, замаецот обично тропа.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
@dextermld ако добро се сеќавам не ти беше некоја спортска кола така што претпоставувам не бараш спортски перформанси
Додека бев во МКД возев нексен летни (n’blue hd plus) и бев доста задоволен. Ги купив од еден сервис одма до балонот кај Блаже школото во аеродром/мичурин или како и да се води (они беа и увозници или така нешто можеш да поминеш да прашаш ако постои уште)
Кога ја купив моменталната кола со неа добив Нексен зимски winguard ice plus и со нив сум немал проблем. Не сум ги возел не нешто јаки снегови ама на дожд не ми пролизгале воопшто.

верувам дека не се класа на премиум брендовиве ама па не се ни толку лоши.
Ако е за зимски и не можеш да најдеш Сава ескимо или како и да им беше другиот модел веројатно ќе ти се ок и овие.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.707
Windrorce...што мислење имате?

Иако е клише, за другар прашувам кој стави вакви зимски гуми на добар џип.

Поентата му е подобро да ги менува на секои 2 години вакви, отколку еднаш на 5...6 години од квалитетните
Јас лично на двете коли ставив Лауфен, и сум релативно задоволен( како средна класа сс нсшто)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Windrorce...што мислење имате?

Иако е клише, за другар прашувам кој стави вакви зимски гуми на добар џип.

Поентата му е подобро да ги менува на секои 2 години вакви, отколку еднаш на 5...6 години од квалитетните
Јас лично на двете коли ставив Лауфен, и сум релативно задоволен( како средна класа сс нсшто)
Јас ги возев околу година и пол пред да заминам од Македонија, бидејќи беа ефтини ги шибав лето-зимо без престан, и мислам дека се ок.
WINDFORCE CATCHFORS A/S
195/60 R15 88H

Ај на кратко една реценција да ви пишам за овие, ги возам од крај на Ноември, поминав околу 3000км.
Релативно тивки, досега тестирана со кочење и пролизгување на сува и водена површина и малку прашина снег. Не ме изненадија на ниедна површина, викендов на Автопат на дожд и водено ги згазнав до 155км/h и не осетив никаде пролизгување или нестабилност.
За кочење намерно пробав на неколку пати и со поголема и со помала брзина и се однесуваа ок коловозот беше воден + врнеше во моментот.
Не ми се погоди да ги тестирам во поголем снег да видам дали може да функционираат и како зимски гуми (имаат пониска шара од зимските). Инаку за кинески бренд зачудувачки се меки.
Цена/Квалитет мислам дека вредат за наши услови, ќе видам како ќе бидат во лето затоа што не планирам да ги менувам и ќе ги возам цела година па макар и да се распаднат.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Што подразбираш под 6ј /5,5 колкава е оваа мера, не се разбирам многу?
Што мислите за брендот NEXEN. Ми ги нудеа во Мотоцентарот а има и ниска цена 3.290!!!
Автоматски споено мислење:


Што подразбираш под 6ј /5,5 колкава е оваа мера, не се разбирам многу?
Што мислите за брендот NEXEN. Ми ги нудеа во Мотоцентарот а има и ниска цена 3.290!!!
Автоматски споено мислење:


Што подразбираш под 6ј /5,5 колкава е оваа мера, не се разбирам многу?
Што мислите за брендот NEXEN. Ми ги нудеа во Мотоцентарот а има и ниска цена 3.290!!!
6 или 5.5 инчи ширина на бандажот, кај што налегнува гумата.
Автоматски споено мислење:

Здраво. АКо може мала помош. Купив леон 1,6 тди 105 кс 2011та. Колата има реални 245000км. Реални се пошо си има сервис и сертификат за км. Е сега, донесена е со возење. По 2000 км се слуша како стругање во кабина. Надворешно не се слуша толку пошто моторот работи мирно. Моја претпоставка е дека е замаец. Исксутво???

Друже се може да биде...али веројатно замаец или нешто со мењачот ако се слуша само во движење.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Здраво. АКо може мала помош. Купив леон 1,6 тди 105 кс 2011та. Колата има реални 245000км. Реални се пошо си има сервис и сертификат за км. Е сега, донесена е со возење. По 2000 км се слуша како стругање во кабина. Надворешно не се слуша толку пошто моторот работи мирно. Моја претпоставка е дека е замаец. Исксутво???
Mozi da e motorceto od ventilatorot za paarno. ako mozis snimi video....Ako e zamaec ke tropka i ke se slusa nadvor.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
IMG_20221130_155329-removebg-preview.png
Дали ова Check battery што ми се појавило е знак дека акумулаторот е при крај или ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom