Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.348
Поени од реакции
7.411
Дечки што би избрале меѓу bmw x3 2.0 d x-drive 2007ма прозиведен и Opel Antara 2.0 cdti 2007ма?

И би сакал да прашам кој е во тек, каков е законот за со бугарски табли сега т.е. дали го изгласија 3 месеци да биде возилото во државата а 3 надвор?
Ниту едното, ниту другото.
 
Член од
18 септември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo bi salkal ako moze nekoj da mi kaze kade bi mozel vo Mk da vgradam sistem za zatvaranje na gepekot na dugme(bidejki voziloto sto go kupiv nema takva oprema). Se raboti za Audi A4
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.348
Поени од реакции
7.411
Zdravo bi salkal ako moze nekoj da mi kaze kade bi mozel vo Mk da vgradam sistem za zatvaranje na gepekot na dugme(bidejki voziloto sto go kupiv nema takva oprema). Se raboti za Audi A4
Ако си инвалид, подобро ја продај колата и купи си кола која ја има таа опција и одговара на твоите потреби. Иначе не ми се верува дека електичар може ова да го вгради и да функционира. Новите автомобили се полни со чипови и програми кои тешко би поднеле нови накалемени жици кои ќе ја го зезаат напонот на инсталацијата.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.918
Поени од реакции
1.386
Zdravo bi salkal ako moze nekoj da mi kaze kade bi mozel vo Mk da vgradam sistem za zatvaranje na gepekot na dugme(bidejki voziloto sto go kupiv nema takva oprema). Se raboti za Audi A4
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
Ако си инвалид, подобро ја продај колата и купи си кола која ја има таа опција и одговара на твоите потреби. Иначе не ми се верува дека електичар може ова да го вгради и да функционира. Новите автомобили се полни со чипови и програми кои тешко би поднеле нови накалемени жици кои ќе ја го зезаат напонот на инсталацијата.
Koi nakalemeni zici? U princip audi go stava istiot wiring loom na site a4 i konektorot e vekje tamu, samo ke ti treba dodaten kabel so konektor. Retki se slucaite kade ke ti treba nov wiring loom. Polovina od opciite kaj audi pa i drugite brendovi se ovozmozuvaat so kodiranje.
Se se mesti bez nikakov problem. Problemot e kolku u mk mestat ovakvi raboti.
Inace jas go sfativ deka saka dugme nazad na gepek a ne na kluc. U sekoj slucaj za da moze od kluc da zatvara gepek ke mora prvo da ima so dugme na gepek. Realno ne se isplati ova. Za a6 kaj mene ova kosta skoro 2000funti ali e original oprema. Gledam deka vo istata firma nema za a4.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.099
Moevo e Avant (Karavan) i za niv li nema takva moznost?

Друже ќе ти треба еден куп други работи...механизмот има електричен мотор и запчаници, не е само жици да се поврзат ќе треба и механички многу преправки...дури можда полесно ќе биде цела задна врата од гепекот да смениш од кола што веќе има таков механизам.


Мноооогу работа има премногу...не знам воопшто дали се исплаќа или дури дали ќе ти се нафати некој тоа да работи. Треба и тапацирот горе да се корне, па пак да се лепи...ти треба човек и за тоа
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.348
Поени од реакции
7.411
Koi nakalemeni zici? U princip audi go stava istiot wiring loom na site a4 i konektorot e vekje tamu, samo ke ti treba dodaten kabel so konektor. Retki se slucaite kade ke ti treba nov wiring loom. Polovina od opciite kaj audi pa i drugite brendovi se ovozmozuvaat so kodiranje.
Se se mesti bez nikakov problem. Problemot e kolku u mk mestat ovakvi raboti.
Inace jas go sfativ deka saka dugme nazad na gepek a ne na kluc. U sekoj slucaj za da moze od kluc da zatvara gepek ke mora prvo da ima so dugme na gepek. Realno ne se isplati ova. Za a6 kaj mene ova kosta skoro 2000funti ali e original oprema. Gledam deka vo istata firma nema za a4.
Овластените сервиси знаат само уље да мењаат на 10х поскапа цена. Од електричарски работи разбираат само OBD скенер да стават за друго покомплицирано се телиња. Ако од фабрика не иде со таа опрема пиши пропало.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
При возење околу 2-2500 обртаи, се слуша некој чуден резонантен звук во кабината. Звукот/зуењето мислам дека е од некој лагер.

Не можам точно да дефинирам од каде доаѓа, но мислам дека е од подвозјето, не од моторот.

Што мислите дека е проблемот и како може најдобро да се дијагностицира? Станува збор за Fiat Bravo 2007, 1.9 multijet, 88kw
Проблемот беше во лагерите на задните тркала. Ги променив и сега тој звук веќе го нема.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.691
Поени од реакции
2.557
Што мислите за MAK Wheels алум, фелни? Имаат официјален дистрибутер кај нас но сепак не се оригинални и не би си играл со мојот живот и животот на семејството. Има некој возено со вакви нови фелни?

Гумите летни се 195/55 16
 

Attachments

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Што мислите за MAK Wheels алум, фелни? Имаат официјален дистрибутер кај нас но сепак не се оригинални и не би си играл со мојот живот и животот на семејството. Има некој возено со вакви нови фелни?

Гумите летни се 195/55 16
Друже сепак е бренд и се атестиран со сертификат, не се од вчера
Не се кинеска копија па да му ја мислиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom