Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.853
Поени од реакции
12.602
Цените на дизел колите во слободен пад - Вагааааау!!! :LOL:

Прегледај го приврзокот 298503
Баба му нека ми купи бензинец да возам ебаму глупиот еј.
Барем градски превоз да постои у внатрешноста, па луѓето да го користат.

Глуп чоек еј, колку плус дигнаа акциза откоај се на власт, 7-8 ден?
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.468
Поени од реакции
3.754
Баба му нека ми купи бензинец да возам ебаму глупиот еј.
Барем градски превоз да постои у внатрешноста, па луѓето да го користат.

Глуп чоек еј, колку плус дигнаа акциза откоај се на власт, 7-8 ден?
68 денари 95ка бензин у сред Јуни.
Не ти вреди бензинец брат. Барем не без плин.
Како шо тргнал нашиов со покачувањата нема да ме чуди за година две повеќе да ми се исплати од Ќустендил гориво да си точам упм.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.134
Поени од реакции
3.003
Ајде бе не плачете, ви покачуваат бензин без да намалат на квалитет (што секако го нема ама не е сега тоа тема на муабет), како ми е мене тука од 1ви август 10% од содржината ќе ми биде Етанол или такозвано Е10 гориво и плус ми ја качуваат цената од моменталните 1.5€ на 1.85€
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.853
Поени од реакции
12.602
Ајде бе не плачете, ви покачуваат бензин без да намалат на квалитет (што секако го нема ама не е сега тоа тема на муабет), како ми е мене тука од 1ви август 10% од содржината ќе ми биде Етанол или такозвано Е10 гориво и плус ми ја качуваат цената од моменталните 1.5€ на 1.85€
Kolku ti e plata be tebe?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.853
Поени од реакции
12.602
Споредено со тоа што би го зимам у МКД во мојата струка и искуство воопшто не ми е голема
Абе има луѓе кои земаат до 250 евра плата и правдаш тука поскапуање од 3,5 ден.
Сигурно си доволно паметен да знаеш дека тоа ќе предизвика дополнителни поскапуања на све поврзано со транспорт.

И муабетов не е за у темава, не знам како овде се зачна.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.134
Поени од реакции
3.003
Абе има луѓе кои земаат до 250 евра плата и правдаш тука поскапуање од 3,5 ден.
Сигурно си доволно паметен да знаеш дека тоа ќе предизвика дополнителни поскапуања на све поврзано со транспорт.

И муабетов не е за у темава, не знам како овде се зачна.
Мислам дека не се разбравме, јас никаде не оправдан тоа не плачете беше малку појќе саркастично.
А тоа дека и на други места ебаваат матер ебаваат, затоа пишав кај мене ќе намалуваат на квалитет (барем мислам дека бензин мешано со етанол ќе троши повеќе отколку чист бензин) а и колку е за моторот добро е дискутабилно би рекол (ок ради поголемата енергија може и ќе даде малку повеќе сила не знам не се разбирам во тоа)

Иначе пази ја математиката 95ка од Е5 ја ставаат да биде Е10 ( етанолот од 5% го дигаат на 10%, а у исто време со тоа на сметка на екологија демек вака помало загадување маваат и поголема акциза) од друга страна 98ца не ја чепкаат, чиста си беше таква и си остана (и нема ништо наведено за цената нејзина ако остане иста бар на моторот тоа ќе ставам) ама проблем со 98ца е што е поретка од злато тука на прсти се бројат пумпите во радиус од 25км од мене што ја точат
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
9.641
Само кратко објаснување...етаналот се смета за ,,кривец,, за поскапувањето на храната во светот, како и за сечењето на дождовните шуми во Бразил(ова го читав на странски портали)

наместо да се сади храна...се сади шеќерна трска од која се прави етанолот, а плус се сечат дождовните шуми и на нивно место исто така се сади трска

па сега...екологија...воа...ноа...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.601
Квалитетот на горивата кај нас и пред и после ова е и ќе биде дно...кај нас има регулаторна комисија која диктира која ќе биде цената на горивата на ниво на цела држава...ако секоја бензиска ја прави посебно цената ќе има и поскапи горива со подобар квалитет, ама реално нема толку пазар за тоа кај нас.

Тоа луѓе возат џипови од 50к евра на гуми од 2010 г. и неќат да купат нови не па ќе даел два денара плус за литро поквалитетно гориво. Тое фантазија...тој е народот, тој е менталитето може и ферари да возиш тоа ништо не менува во главата.


Инаку пред некој месец, тестиран бензин од МК во Хрватска лабораторија, наводно 98 октани, во реалност има околу 95 октани и послем подолго стоење (две недели) октаните паѓаат на 92 до 93. Објаснето дека со стоење испарува етанолот од горивото и дека најверојатно бензинот е уствари последна Ш класа и дека октаните вештачки се бустаат со додавање на етанол - етанолот го покачува октанскиот број на бензинот, ама еве не било за стално,,,туку испарувал за релативно кратко време.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2021
Мислења
14
Поени од реакции
1
Дали со софтверски изгасен ЕГР може да се помине технички?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.483
Поени од реакции
23.083
Дечки добар мајстор за клима во Скопје?
Најверојатно проблемот е нешто со сензорот. A/C кога ќе пуштам, се пали и се гаси самото од време на време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom