Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 јануари 2011
Мислења
576
Поени од реакции
382
Passat CC 2011, 2.0 TSI - 211 hp
Мислење, совети, потрошувачка, вреди ли да се купи и на што треба да се внимава при купување?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.092
Passat CC 2011, 2.0 TSI - 211 hp
Мислење, совети, потрошувачка, вреди ли да се купи и на што треба да се внимава при купување?
Treba da imas detalna mapa od site benziski pumpi, bidejki ke ti trebaat. :D

Po fabricki podatoci trosi nesto nad 10l gradska, znaci u realnost ke ti bide 14-15 litri. Ako mozes da dozvolis tolkava potrosuvacka togas ok e.
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
316
Поени од реакции
91
Здраво. Неколку прашања. Станува збор за голф 5, 1.9тди 2005 година.
1. Каде во Ск може да се провери и надополни клима? Некој кој работи коректно и добро.
2. Некој кој работи со ентериер, ми се извади пластиката на возачката врата и сега тропа малку. Сигурно треба да се мести, но како што знам внатре има штрафови. Па подобро мајстор да ја види
3. Полирање на возило, малку е оштетена бојата. Некој предлог за некој што профи си ја работи таа работа.

Поздрав
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.116
Поени од реакции
2.986
Здраво. Неколку прашања. Станува збор за голф 5, 1.9тди 2005 година.
1. Каде во Ск може да се провери и надополни клима? Некој кој работи коректно и добро.
2. Некој кој работи со ентериер, ми се извади пластиката на возачката врата и сега тропа малку. Сигурно треба да се мести, но како што знам внатре има штрафови. Па подобро мајстор да ја види
3. Полирање на возило, малку е оштетена бојата. Некој предлог за некој што профи си ја работи таа работа.

Поздрав
За полирање хемиско восок керамика само Даме од ново Лисиче
Ама биди сигурен дека ако се јавиш сега ќе има слободно 2024 ако имаш среќа (и ако е уште во МКД)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.092
Здраво. Почна да ми свирка турбото и премногу ме нервира звукот, ќе морам да го репарирам предложете некој сервис во Скопје слушав во Радишани некој репарирал како се покажани, се работи за голф 5
Druze kolku sho gledam kolava ti e kupena negde u Mart mesec. Turbo ne pocnue da svire preku nok. So ogled na toa deka pred mesec prasuvase za istovo ti si ja zel so takvo turbo.
Sto gledavte koga ja kupuvavte kolata? Taa garant e prodadena radi turboto bidejki sekoj izbegava menuvanje/repariranje.

Na fb samo sto vidov nekoj Dejan sto reparira turbini. Broj za kontakt 074 224 284. Ne go poznavam covekot ni pa sum go koristel ali prasaj si.
 

Attachments

Последно уредено:

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.462
Поени од реакции
9.439
Некој совет за отстранување на мала гребнатина и остаток од друга боја на колата?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.172
Поени од реакции
1.711
Некој совет за отстранување на мала гребнатина и остаток од друга боја на колата?
Zemi cista krpa, stavi malku razreduvac i brisi "nezno" ne poveke od 2 - 3 pati zosto mozes da ja ostetis bojata, posle sunger polir pasta i poliraj, posle ako ima nekoja podlaboka grebanica polni so ceckalica i boja, ostaj da se isusi i pak poliraj. Ova ako sakas da go sredis sam, ako ne pravec kaj laker. :toe:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.511
Поени од реакции
15.667
Некој совет за отстранување на мала гребнатина и остаток од друга боја на колата?
Ако има фатено и на лакот нема шанса да го отстраниш.
Инаку јас ептен мала грабнатинка имам пробано да чистам со wd 40, прсни на местото и со микрофибер крпа триј кружни движења.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
70
Поени од реакции
23
Да прашам, ги оставив светлата на Golf5 и акумулаторот се испразни. Сега кога го стартувам моторот, не вергла и таблата трепка брзо. Дали може да пробам да ја запалам на туркање?
Не
 
Член од
3 март 2013
Мислења
315
Поени од реакции
340
дечки некој со искуство со овај проблем. Бев кај двајца мајстори и ми викаат предницата е камен мсм на рамена, јабучици, чаури..Додуша не ја пробаја за возење каква е само на канал.
Ми лупа од негде не знам од каде...
Бев на технички ми рекоја луфта на летвата имам, и некое чукање на незе. Не го сфатив баш добро, нешто велеше некои пиксни...
воланот стои малце на десно искривен, а колата не влечи на страна. Еве мало видео слушнете го звуков, најдобро со слушалки :D звуков го вади на нерамен пат т.е испукан
Се работи за поло од 1998.. Чаре??
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.225
Поени од реакции
3.537
дечки некој со искуство со овај проблем. Бев кај двајца мајстори и ми викаат предницата е камен мсм на рамена, јабучици, чаури..Додуша не ја пробаја за возење каква е само на канал.
Ми лупа од негде не знам од каде...
Бев на технички ми рекоја луфта на летвата имам, и некое чукање на незе. Не го сфатив баш добро, нешто велеше некои пиксни...
воланот стои малце на десно искривен, а колата не влечи на страна. Еве мало видео слушнете го звуков, најдобро со слушалки :D звуков го вади на нерамен пат т.е испукан
Се работи за поло од 1998.. Чаре??
Носи ја на мајстор, тие знаат. Ти кажале шу е проблемот.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.195
Поени од реакции
1.526
дечки некој со искуство со овај проблем. Бев кај двајца мајстори и ми викаат предницата е камен мсм на рамена, јабучици, чаури..Додуша не ја пробаја за возење каква е само на канал.
Ми лупа од негде не знам од каде...
Бев на технички ми рекоја луфта на летвата имам, и некое чукање на незе. Не го сфатив баш добро, нешто велеше некои пиксни...
воланот стои малце на десно искривен, а колата не влечи на страна. Еве мало видео слушнете го звуков, најдобро со слушалки :D звуков го вади на нерамен пат т.е испукан
Се работи за поло од 1998.. Чаре??

Ако има луфта летвата треба да ја репарираш сигурно...самото тоа што стои воланот настрана е знак дека не е нешто во ред.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
157
Поени од реакции
48
Совет за менување дискови и плочки на опел корса д 1.3 цдти!
Предлог за подобар производител и некој совет од искусни корисници на што треба да внимавам при замената
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.195
Поени од реакции
1.526
Не купувај од најефтините!

Добри марки на дискови и плочки ти се брембо, метели, LPR, и Ferodo. ATE се исто одлични ама не се ефтини.


Друго при промената треба главината да се очисти од рѓа прашина, да свети...за да налегнат новите дискови како што треба. На плочките во лежиштата им се става по малку бакарна маст за да не квичат при кочење...гумените манжетни на шепата и лизгачите треба да се проверат и ако не се во добра состојба треба да се сменат зошто не коштаат многу. На гумените делови му се става специјална силиконска маст, за да лизга полесно ама реално ретко кај нас се најдуваат такви кадарни мајстори.

Еве замена по пропис што вклучува...слично/исто е и за корса и 99 % од другите коли.


 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2012
Мислења
86
Поени од реакции
21
Здраво,
Бидејќи немам абер од коли би ве замолил за совет:
Буџетот ми е 1500€
Што ми предлагате?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom