Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.773
Поени од реакции
2.743
Точно така, земи ја за пример Инсигниа од 2009 до 2011 година во Германија, Белгија се продаваат од 3000еур (крш) до 6000 еур (со помалце од 100к километри) али факт е дека се тапа коли....инсигниата посебно ко нашминкана напукана певаљка од Бугарија е. :pos::pos::pos:
Врска немаш
Автоматски споено мислење:

Друже било која кола што не е лада, југо и сл. кога ќе ја купиш нова и ќе ја купиш релативно нова е добра, да не се лажеме. Верувај во допир сум со многу коли и Опелите не дека се дно дна ама не се ни ништо посебно.

А тоа дека не рѓосувале постарите опели, нз најди некој што вози астра или вектра од постарите генерации и прашај го колку пати е досега фарбана или крпена ако нема на нејзе рѓа. Рак рана буквално тоа е и тоа најголема на опел која ја среди тек во колите послем 2004-2005.

Еве ако французите се познати по удобност, алфа по дизајн и држење на пат, опел по што е познат? По ниска цена и тоа е. Не ги спомнувам ни катастрофалните дизели ,само опел може да смеша дизел со масло, да дојде бош пумпа за оправка која кошта колку пола колата што вреди и сл. Ни бензинците не се нешто кизнае што особено помалите, трошат масло, ремонт и менување диктон на глава е стандард процедура и редовно гасам ламбичиња на опели со дијагностика, за утре пак да се запалат од непознати причини...немој друже аман.

Евтина кола за од точка А до Б и ништо повеќе не е опел.


За возврат, никогаш ама никогаш немам слушнато Тојота или Хонда да троши масло, било бензинец или дизел...НИКОГАШ, ако снемува масло поверојатно е да тече од некаде него да го гори во моторот.
Сите коли мешаат дизел со масло ако се возат на кратки релации, посебно поновите.
Автоматски споено мислење:

Ne mi kazuvaj deka astra g ne korozira, samo toa ne, toe sto se izdrzlivi ok, ama za rga za 7 god 3 pati krila sum mu smenil nazad
Ти била ударена со првото крило а другите две шо си ги стаил или биле од бувљак или си ги зел кинески само лим. Астра Г има поцинкована шасија, предходниот од астра Г беше без поцинкова шасија и му го трасира патот на опел кон банкрот.
Автоматски споено мислење:

Проблем со греачот
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2018
Мислења
120
Поени од реакции
29
Доста за астрите дај повеќе дебата за корсите.Значи пожелно е да се бара корса од 2005 нагоре поради подобра каросерија и делови!
А совет од каде да се бара увоз: од швајцарија (сум слушнал дека најмногу се ценат),исто и германските,но да се бега од увоз од италија (често биле репарирани) и како што следам имаат и пониска цена .дали така можи да се препознаат или не. мислење за ова!!!
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
787
Поени од реакции
798
Абе ако си за корса поарно одовде земи. Има и овде нови купени релативно зачувани зошто и нови не беа кизнај колку скапи. Сега да бараш поскапа, поголема кола кај нас многу ретко има зачувани и со добра опрема, зошто скоро секогаш кај нас колите се купуваат со ниска или најниска опрема и најслабиот мотор, кој кај да, стасан е за ремонт и отворање од 2005 досега. Значи зборам за астрите 1.4 па и 1.6. Едноставно преслаби се тие мотори за да тераат потешка кола и притоа да направат голема километража без отворање, ремонти и сл.
Автоматски споено мислење:

Сите коли мешаат дизел со масло ако се возат на кратки релации, посебно поновите.

Ма немој. Не си свесен која глупост истресе. Нема шанси дизелот да дојде во маслото, зошто нема шанси дизел да има богата смеса како кај бензин. Е кај опел така генијално се направени дизните да едноставно може да ТЕЧАТ во маслото. Генијално нема што. Маслото и дизелот се мешаат дур едноствано колата не зариба, дур турбото не појде или едноставно не влезе колата во ибертуража (runway). Абе генијалци нема што, не е ни чудо што опел пропадна па мораше PSA да го купи пошто зашто, послем триста купопродажби од други компании.

Ако возиш Опел, не мора да рипаш ко попарен, особено ако не разбираш многу.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.131
Поени од реакции
1.673
Врска немаш
Автоматски споено мислење:


Сите коли мешаат дизел со масло ако се возат на кратки релации, посебно поновите.
Автоматски споено мислење:


Ти била ударена со првото крило а другите две шо си ги стаил или биле од бувљак или си ги зел кинески само лим. Астра Г има поцинкована шасија, предходниот од астра Г беше без поцинкова шасија и му го трасира патот на опел кон банкрот.
Автоматски споено мислење:


Проблем со греачот
Vikas moze da mi bila udrena vo dvete krila na isto mesto
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.131
Поени од реакции
1.673
Posleden pat sum smenil antifriz pred 3 god, deneska primetiv deka fali malku ne e pod minimun no moe mislenje mozda fali 300 - 500 ml, ne kapi nigde, ne mi kacila temperatura nikogas, nema tvrdi creva za voda, dali e normalno da isparuva tolkava kolicina ili da baram defekt ? Benz c220 cdi 2005 god priblizno pram 30 iljadi km godisno
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
787
Поени од реакции
798
Се зависи колку имаш поминато км за тие години, инаку ич не треба да губи, освен на некоја огромна километража 100 000 км или нагоре да поминеш за тие три години.

Можно е да диктонот, сепак е мерцедес дизел и кизнај колку има поминато досега, нема увезен мерцедес во МК без вратена километража.
 
Последно уредено:

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
244
Поени од реакции
283
Врска немаш
Автоматски споено мислење:


Сите коли мешаат дизел со масло ако се возат на кратки релации, посебно поновите.
Автоматски споено мислење:


Ти била ударена со првото крило а другите две шо си ги стаил или биле од бувљак или си ги зел кинески само лим. Астра Г има поцинкована шасија, предходниот од астра Г беше без поцинкова шасија и му го трасира патот на опел кон банкрот.
Автоматски споено мислење:


Проблем со греачот
Ај баш објасни ми зошто врска немам?
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.466
Поени од реакции
5.101
Воопшто не се разбирам во коли, нити во цени, другарче ме замоли да се распрашам некаде... 2 Фиат Панди, 2020 год, 1.2 мотор, за 20.000 Евра, дали е поволна понуда?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
205
Поени од реакции
106
Posleden pat sum smenil antifriz pred 3 god, deneska primetiv deka fali malku ne e pod minimun no moe mislenje mozda fali 300 - 500 ml, ne kapi nigde, ne mi kacila temperatura nikogas, nema tvrdi creva za voda, dali e normalno da isparuva tolkava kolicina ili da baram defekt ? Benz c220 cdi 2005 god priblizno pram 30 iljadi km godisno
Ne treba antifrizot da fali vo idealen slucaj, najdobro e da izmeris za sigurno kolku fali so pomalo sise ke doturis, od oko ne mozi da se proceni zosto se mali kazancinjata i mozi da izlezi deka pod 100ml fali.
Pesimisticki, ako e 500 kako so mislis da vidis vodnata pumpa, mozno e da linee pomalku na kapakot od motorot i od toplinata da ispari ili potezok defekt e da se proveri dali ima izduvni gasovi vo kazanceto.
Автоматски споено мислење:

Воопшто не се разбирам во коли, нити во цени, другарче ме замоли да се распрашам некаде... 2 Фиат Панди, 2020 год, 1.2 мотор, за 20.000 Евра, дали е поволна понуда?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
И од салон толку би требало да е пандата (бензин).
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.773
Поени од реакции
2.743
Абе ако си за корса поарно одовде земи. Има и овде нови купени релативно зачувани зошто и нови не беа кизнај колку скапи. Сега да бараш поскапа, поголема кола кај нас многу ретко има зачувани и со добра опрема, зошто скоро секогаш кај нас колите се купуваат со ниска или најниска опрема и најслабиот мотор, кој кај да, стасан е за ремонт и отворање од 2005 досега. Значи зборам за астрите 1.4 па и 1.6. Едноставно преслаби се тие мотори за да тераат потешка кола и притоа да направат голема километража без отворање, ремонти и сл.
Автоматски споено мислење:
Ма немој. Не си свесен која глупост истресе. Нема шанси дизелот да дојде во маслото, зошто нема шанси дизел да има богата смеса како кај бензин. Е кај опел така генијално се направени дизните да едноставно може да ТЕЧАТ во маслото. Генијално нема што. Маслото и дизелот се мешаат дур едноствано колата не зариба, дур турбото не појде или едноставно не влезе колата во ибертуража (runway). Абе генијалци нема што, не е ни чудо што опел пропадна па мораше PSA да го купи пошто зашто, послем триста купопродажби од други компании.

Ако возиш Опел, не мора да рипаш ко попарен, особено ако не разбираш многу.

Користи гугл транслејт, не можам да ти преведувам сеа.
 
На врв Bottom