Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.658
Поени од реакции
28.042
На времето роднини што живеат у Италија ми викаа механичари-па то су ти богови.Сега со возниов парк кај нас ја разбрав тежината на тоа што ми збореа.
У петокот ми закажаа за наредниот понеделник да ја виделе колата,само за дијагноза.За поправка 100% ке ми кажат дојди после нова година
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.892
Поени од реакции
39.367
зависи за што механичар ти треба ако е за сервис може одма, ако нешто друго те става на чекање, некои па ќе ти рече ја бате само со закажување работам. Сеа ја мој термин ќе чекам за уље менење ебате.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.658
Поени од реакции
28.042
Ја раскопаа улицата пред зграда и така ја оставија.Една недела по кратериве со смотан волан на паркирање и почна да лупа нешто на секое прешалтување,си иба мајката некој држач на мотор
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
10
Исто, заборавив да прашам, се извинувам, при палење, треба да чекам 5-8 секунди подолго од вообичаено за дизел, независно зима-лето, од кога ќе загрее колата, од кога ќе згаснат сијаличките на таблата...Ако не, само вергла а не пали, бмв е46 320д 136кс, а на ладен мотор си пали чакмак... Бош пумпата е на 0, 0, не е изместена...
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Абе тебе ти сметало си сменил...некој за тоа што му гаснела така чудо големо, угаснала пак ќе ја запали и така уште 5 години ќе ја вози. Така и то како има батал луѓе за неодржување на коли.

И утре таквиот ќе ти ја фали колата као демек голф или тојота се нешто посебно, смрт нема, ова она...тоа е целата финта.

А искрено за твојов проблем дур не возиш со дијагностика во кола и се сними моментот кога гаси колата...тешко дека ќе најдеш што е проблемот.
A dijagnostika vo AMSM da napravam ?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Edna slika gratis jas mal koga sum bil.
Фотографија на Nehat Sabedini.


i edno prasanje, dali e vreme da smenam antifriz ili da teram uste,vo kolata mi e se uste originalnata tecnost,neznam ni sto e,kupena od salon sega i e 12 zima i ima pominato skoro 50.000km.Do dusa nikogas i ne sum otvoril tamu do sega da vidam dali ima tecnost za ladenje,pa i ne znam kade e.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.658
Поени од реакции
28.042
sdna slika gratis
Фотографија на Nehat Sabedini.


i edno prasanje, dali e vreme da smenam antifriz ili da teram uste,vo kolata mi e se uste originalnata tecnost,neznam ni sto e,kupena od salon sega i e 12 zima i ima pominato skoro 50.000km.Do dusa nikogas i ne sum otvoril tamu do sega da vidam dali ima tecnost za ladenje,pa i ne znam kade e.
Смени го.Време му е 7 години касниш
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.101
A dijagnostika vo AMSM da napravam ?

Абе направи ако сакаш ама јас би ти препорачал на добар авто електричар/дијагностичар да појдеш. Нема некој на сервис толку да се замара зошто имаат многу работа и се секогаш се под притисок за побрзо да биде.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Абе направи ако сакаш ама јас би ти препорачал на добар авто електричар/дијагностичар да појдеш. Нема некој на сервис толку да се замара зошто имаат многу работа и се секогаш се под притисок за побрзо да биде.
Prati vo pm
 
Член од
14 август 2013
Мислења
46
Поени од реакции
89
Seat Ibiza 2002 год, имам проблем со замаглување на предното стакло наутро, дури и кога го пуштам центрлното греење/грејачот за стакло речиси нема ефект. Минатата година немав ваков проблем, сега веќе прераснува во проблем, ништо не се гледа.

Пребарував на интернет и прочитав дека замаглувањето на стаклото може да е поради две причини: поради нечист филтер за полен или филтер за кабина (како и да се вика), или поради квалитетот на антифризот (патем лани го сменив, оваа година не сум го менувал).

Ве молам за совет од оние кои повеќе се разбираат од овие работи или некој кој го имал овој проблем.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.658
Поени од реакции
28.042
Seat Ibiza 2002 год, имам проблем со замаглување на предното стакло наутро, дури и кога го пуштам центрлното греење/грејачот за стакло речиси нема ефект. Минатата година немав ваков проблем, сега веќе прераснува во проблем, ништо не се гледа.

Пребарував на интернет и прочитав дека замаглувањето на стаклото може да е поради две причини: поради нечист филтер за полен или филтер за кабина (како и да се вика), или поради квалитетот на антифризот (патем лани го сменив, оваа година не сум го менувал).

Ве молам за совет од оние кои повеќе се разбираат од овие работи или некој кој го имал овој проблем.
Може да ти е дупнато казанчето за парно,може да се намокрила колата унатре па како се суши да испарава и да ти ги магли стаклата,може да ти се прљави стаклата,да се мрсни па затоа да се маглат,може полен филтер.Ако имаш миризлива лименка тие едни со желе ли се,со восок ли се 100% од тоа ти магли
Автоматски споено мислење:

За почеток избриши ги стаклата со ајакс или алкохол.Само не го барај проблемот во "неквалитен антифриз"
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.013
Поени од реакции
14.858
Seat Ibiza 2002 год, имам проблем со замаглување на предното стакло наутро, дури и кога го пуштам центрлното греење/грејачот за стакло речиси нема ефект. Минатата година немав ваков проблем, сега веќе прераснува во проблем, ништо не се гледа.

Пребарував на интернет и прочитав дека замаглувањето на стаклото може да е поради две причини: поради нечист филтер за полен или филтер за кабина (како и да се вика), или поради квалитетот на антифризот (патем лани го сменив, оваа година не сум го менувал).

Ве молам за совет од оние кои повеќе се разбираат од овие работи или некој кој го имал овој проблем.
Кај мене на малиот Цитроен ова ми се случи....и најдов дека едно црево што оди од капакот на главата на моторот во усисот(ги согорева уљените пареи)...било разлабавено и излегувала уљена пареа покрај цревото. Пошто Цитроенчето нема филтер за воздух за во кабината...внатре влегувал воздух полн со уљена пареа и ми ги замастувал стаклата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom