Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Па за такси му е убава и онака на сите таксисти им е важно само колата да оди.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Не само таксисти,излези од дома пешки,ако најдеш еден примерок на голф 4,5 бора,пасат,туран,поло итн.итн што не му лупа замаец,свири турбина и тропаат дизни со жилет ке се пресечам.Сите што ги возат прашај ги ке ти речат никакви проблеми дека немале,немало поиздржливи коли од vw
Автоматски споено мислење:

Пасат од тие делфините земи си,нема поиздржлива кола.Од 15 што ги гледав,14 беа у фаза на распаѓање.За корозија да не зборам.Ако е најиздржлива кола додека возиш два чечика на уво да ти тропаат и мачки под хауба да се борат,а да вози без да застане тоа е друго
Автоматски споено мислење:

Ја палел сабајле од 5 пати,ама важно палела не го оставила :pos:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.181
Па моеш и од колеги, уште подобро од прекупци ако имаш добри другари, од кои не мислиш да купуваш, што е многу битно. Тие ќе ти кажат која кола какви маани си има пошто често и сами ги оправаат или муштерии им се жалат. Па малку срч по форуми, во секој случај треба претходно да се распраша. Еве ова што Наќо го кажува, доволно говори, кога би купувал, да побарам нешто друго од кола.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Па моеш и од колеги, уште подобро од прекупци ако имаш добри другари, од кои не мислиш да купуваш, што е многу битно. Тие ќе ти кажат која кола какви маани си има пошто често и сами ги оправаат или муштерии им се жалат. Па малку срч по форуми, во секој случај треба претходно да се распраша. Еве ова што Наќо го кажува, доволно говори, кога би купувал, да побарам нешто друго од кола.
Хонда/Тојота бензин исклучиво од Швајцарија е добитна комбинација во 80% случаеви.Има еден од Гевгелија или Струмица носи само Хонда од Швајцарија,малку му се поскапи од останатите ама нема промашај
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.188
Поени од реакции
15.237
Ако алфите се многу одржувани тогаш како го објаснуваш фактот дека алфите се расипуваат многу повеќе од другите марки? Имаше низ форумите муабет дека кога купуваш алфа два пати си среќен, прво кога ја купуваш и вториот пат кога ја продаваш.

Во Германија Алфа никој неќе ни да погледне, германецот попрво ќе ти купи Киа, Хјундаи, Нисан, па чак и Дачија има многу повеќе по улиците него ли Фиат или Алфа.
Баш од тие причини намерно барав Алфа...и тоа 2 години барав лево десно додека не најдов каква што барам. Со такви муабети за алфите...само ја спуштаат цената...и возиш кола поевтина околу 3000 евра од другите марки
Плус во странство Алфа се вози од мерка...не за тепање на км....и јас исто..си имам Цитроен Ах за гнавење...Афата ми е за по градови и на одмор
А за деловите...ни алфа ни Мерцедес не проиведуваат делови...туку други фирми добавувачи( на пример дискови, гуртни, ламели, замаец...водна пумпа...). А костурот на моторот, самата конструкција на 1.9Јтд...на многу сајтови ќе најдиш изјави на механичари кои кажуваат дека е каде каде подобра извеба него ,,опеваниот,, Тди на Голф
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.741
Поени од реакции
8.234
Баш од тие причини намерно барав Алфа...и тоа 2 години барав лево десно додека не најдов каква што барам. Со такви муабети за алфите...само ја спуштаат цената...и возиш кола поевтина околу 3000 евра од другите марки
Плус во странство Алфа се вози од мерка...не за тепање на км....и јас исто..си имам Цитроен Ах за гнавење...Афата ми е за по градови и на одмор
А за деловите...ни алфа ни Мерцедес не проиведуваат делови...туку други фирми добавувачи( на пример дискови, гуртни, ламели, замаец...водна пумпа...). А костурот на моторот, самата конструкција на 1.9Јтд...на многу сајтови ќе најдиш изјави на механичари кои кажуваат дека е каде каде подобра извеба него ,,опеваниот,, Тди на Голф
Колата не е направена од само мотор и мењач, има еден куп електроника, пластики внатре кои кај алфата се од многу лош квалитет. Ако стварно човек ја вози колата од мерак, воопшто нема да сака некое дугме да не му работи или нешто да му е скршено. Истиот муабет и со дачија дастер, имаат добар мотор додека се друго е крш.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Колата не е направена од само мотор и мењач, има еден куп електроника, пластики внатре кои кај алфата се од многу лош квалитет. Ако стварно човек ја вози колата од мерак, воопшто нема да сака некое дугме да не му работи или нешто да му е скршено. Истиот муабет и со дачија дастер, имаат добар мотор додека се друго е крш.
Мислам дека е подобро ако колата има само добар мотор и мењач, него ли да има све добро ОСВЕН мотор и мењач.

иначе и ја моментално возам Алфа :cool:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.741
Поени од реакции
8.234
Мислам дека е подобро ако колата има само добар мотор и мењач, него ли да има све добро ОСВЕН мотор и мењач.

иначе и ја моментално возам Алфа :cool:
Колку може да иде добар мотор со крш електоника? Си размислуел ли после дали може тоа да се поправи?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Колку може да иде добар мотор со крш електоника? Си размислуел ли после дали може тоа да се поправи?
Добар мотор со крш електроника може да не запали уопште и да остане колата непокретна.Така да овие муабети....Сензор од 10€ на нова кола со најдобар мотор може да направи да не пали и да си ја гледаш само колата
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
363
Поени од реакции
142
Ве читам и ви се чудам..правите некои комбинации ова да е подобро од ова, она да еподобро од ова.
Или ја бива или не ја бива...неможе пола да е ок пола да не е ок.
Еве конкретно кај мене имам иритирачки" проблем кај тојотата аурис 2.0 д4д некогаш на застанување ми гаси.
На тестер не покажува ништо(нема чек енџин) и ми сменија компјутерот(личи како хард диск) и пак го прави истото.
Сакам пак да кажам дека или ќе си ја средиш тип топ колата или не купувај и вози се со автобус...позз
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Знае ли некој каде перат мотор и одоздола? Шпиц карши ситимол затворил,а Морски у Лисиче е уџум,
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.198
Поени од реакции
36.405
Ве читам и ви се чудам..правите некои комбинации ова да е подобро од ова, она да еподобро од ова.
Или ја бива или не ја бива...неможе пола да е ок пола да не е ок.
Еве конкретно кај мене имам иритирачки" проблем кај тојотата аурис 2.0 д4д некогаш на застанување ми гаси.
На тестер не покажува ништо(нема чек енџин) и ми сменија компјутерот(личи како хард диск) и пак го прави истото.
Сакам пак да кажам дека или ќе си ја средиш тип топ колата или не купувај и вози се со автобус...позз
Другар мој нерви искина со таков аурис, го зеде нов 2015 од салон во Скопје и уште на почеток трошеше масло како луда, трга за Солун литар масло со него и си дотура на секое. Ете јас за јапонскиве коли имам високо мислење и најчесто луѓето се фалат, ама и кај нив знае да излезе некоја чкарт со која ќе ти се еби векот.
Само да се погоди, секој модел од секој производител си има по некој елемент лошо промислен фабрично и знае да нервира, некои повеќе некои помалку.


Погоре гледам ги спомнуваат дачија, таква возев службена сандеро и после тоа заклучив дека бакшиш да ми ја даваат не би ја зел за моја кола. Никаков конфорт, чкарт пластики, чкрипи уште од салон, седиштето на возачот пропадна уште на 45 000 км, а не сум ни некој којзнае колку тежок (80тина кг). Исто и со добло, седиштата а помини 100 000 се раскостени буквално, е мене такви глупости не нервираат исто како да е дефект.

Стандардите за возила во земјава се базирани врз заставините возила, реално се што е од другиве брендови е поарно од кантите што се возеа до 2009та пред увозот, пунто е спејсшатл за застава 101, а за југо и фичо и матиз е измислен. Така да за народ што до пред 10 години возел југословенски канти, гољф 3 ќе биде авион и супер кола, иако е пред зарибување оти поминале со него 1 милион.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
2.115
Ве читам и ви се чудам..правите некои комбинации ова да е подобро од ова, она да еподобро од ова.
Или ја бива или не ја бива...неможе пола да е ок пола да не е ок.
Еве конкретно кај мене имам иритирачки" проблем кај тојотата аурис 2.0 д4д некогаш на застанување ми гаси.
На тестер не покажува ништо(нема чек енџин) и ми сменија компјутерот(личи како хард диск) и пак го прави истото.
Сакам пак да кажам дека или ќе си ја средиш тип топ колата или не купувај и вози се со автобус...позз

Абе тебе ти сметало си сменил...некој за тоа што му гаснела така чудо големо, угаснала пак ќе ја запали и така уште 5 години ќе ја вози. Така и то како има батал луѓе за неодржување на коли.

И утре таквиот ќе ти ја фали колата као демек голф или тојота се нешто посебно, смрт нема, ова она...тоа е целата финта.

А искрено за твојов проблем дур не возиш со дијагностика во кола и се сними моментот кога гаси колата...тешко дека ќе најдеш што е проблемот.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.198
Поени од реакции
36.405
Абе тебе ти сметало си сменил...некој за тоа што му гаснела така чудо големо, угаснала пак ќе ја запали и така уште 5 години ќе ја вози. Така и то како има батал луѓе за неодржување на коли.
Како тргнало сите ќе станат батал, работна рака дерат мајсторите и згора на се на 10 места треба да отидеш за да најдат што и е.
Ти пиша членот погоре како е и во Немачка, поскапо е работна рака отколку делови, плус имаат високи стандарди што мотор смее да возиш поради загадување и затоа земаат нова кола, ја дрнка без сервиси 6-7 години и расканатана ни ја шитка да и се радуваме дека сме го заебале за мали пари ни дале убава кола.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
2.115
Абе друже јасно е дека сиромавиот е е..н секако ама па од друга страна ако увозот не се пуштеше...уште во југовци и фелиции ќе се тркалавме така се има и плус и минус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom