Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Каде можам кај нас да најдам вакво делче -прскалка за заден бришач како на сликата за Golf 5?
 
Член од
23 март 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво имам едно прашање. Денеска го продадов скутерот, кој го купив пред точно 2 години. скутеротима сообраќајна али е на стариот сопственик поточно, од тој што го купив. Е сега дали ќе може купувачов на скутеров, со стариот купопродажен договор и новиот од каде му го префрлам, и одјавената сообраќајна да си го регистрира? ви благодарам однапред!
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Каде можам кај нас да најдам вакво делче -прскалка за заден бришач како на сликата за Golf 5?
По продавници тешко да најдеш туку оди кај отпади кај што растурат голфовите и гарант ќе најдеш


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Како се споредуваат Ибица 4 1.4 85
пример: http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3193026

со

Астра Х 1.4 90
пример: http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3242469

Ибицата има помала коњажа но поголем вртежен момент а со тоа што е полесна побрзо забрзува.

Имав прилика да возам Астра Х со тој мотор, но беше на плин и беше слаба за таа каросерија.

Двете коли би се возеле чисто на бензин.

Сепак не ми е главен приоритет моторот.

Знам дека двете коли се од различен сегмент со тоа што Астрата е 20+цм подолга, 5+цм поширока и има меѓуоскино од 15+цм.

https://www.auto-data.net/en/compare?carId1=13468&carId2=2347&carId3=

Исто така има 80литри поголем багажник.


Тоа што најповеќе ме интересира е колкава е разликата меѓу овие две коли од аспект на безбедност (користење на цврстви легури во шасијата).

Гледам ретко ибици (неувезени) на кои има ESP.

Каква е разликата во суспензијата
Ибиза = Independent, Spring McPherson, with stabilizer
Астра = The depreciated rack, The depreciated rack

Дали има голема разлика во удобноста?

Имајќи во предвид дека странува збор за 2 различни генерации 2004 во однос на 2009, колкава разлика би било тоа ? :)

Истоа така ме интересира доколку некој од сопствениците (главно за ибиза, за астрата е пишувано во повеќе постови) може да наведе конкретно искуство кое не е достапно на интернет во вид на бројка :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Како се споредуваат Ибица 4 1.4 85
пример: http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3193026

со

Астра Х 1.4 90
пример: http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3242469

Ибицата има помала коњажа но поголем вртежен момент а со тоа што е полесна побрзо забрзува.

Имав прилика да возам Астра Х со тој мотор, но беше на плин и беше слаба за таа каросерија.

Двете коли би се возеле чисто на бензин.

Сепак не ми е главен приоритет моторот.

Знам дека двете коли се од различен сегмент со тоа што Астрата е 20+цм подолга, 5+цм поширока и има меѓуоскино од 15+цм.

https://www.auto-data.net/en/compare?carId1=13468&carId2=2347&carId3=

Исто така има 80литри поголем багажник.


Тоа што најповеќе ме интересира е колкава е разликата меѓу овие две коли од аспект на безбедност (користење на цврстви легури во шасијата).

Гледам ретко ибици (неувезени) на кои има ESP.

Каква е разликата во суспензијата
Ибиза = Independent, Spring McPherson, with stabilizer
Астра = The depreciated rack, The depreciated rack

Дали има голема разлика во удобноста?

Имајќи во предвид дека странува збор за 2 различни генерации 2004 во однос на 2009, колкава разлика би било тоа ? :)

Истоа така ме интересира доколку некој од сопствениците (главно за ибиза, за астрата е пишувано во повеќе постови) може да наведе конкретно искуство кое не е достапно на интернет во вид на бројка :)
Астрата ми се чини дека е класа погоре,со Леонот,така да....
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Астрата ми се чини дека е класа погоре,со Леонот,така да....
Да Астрата е конкурент на Леонот.

Но тука станува збор за Астра која е пласирана во 2004 - годините потребни за развој и Ибиза пласирана во 2009 - годините на развој :)

Затоа ме интересира колкава разлика би била таа цела генерација.

Исто така, цените на двете коли (не само двете кои ги споделив) се тука некаде со што се поставува прашањето зошто Астра (која е конкурент на Леонот) од 2008 е иста цена со Ибиза која е само една година понова :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Да Астрата е конкурент на Леонот.

Но тука станува збор за Астра која е пласирана во 2004 - годините потребни за развој и Ибиза пласирана во 2009 - годините на развој :)

Затоа ме интересира колкава разлика би била таа цела генерација.

Исто така, цените на двете коли (не само двете кои ги споделив) се тука некаде со што се поставува прашањето зошто Астра (која е конкурент на Леонот) од 2008 е иста цена со Ибиза која е само една година понова :)
Тој модел на астра е од 2004та,а ибицата од 2008ма мислам,башка е ваг групација затоа се такви цените слични.[DOUBLEPOST=1556312274][/DOUBLEPOST]Ако се одлучиш за Астрата на враќање накај дома купи ги следните делови
Дихтунг на глава
Дихтунг на усисна грана
Дихтунг на издувна грана
Дихтунг на поклопец
Гумици за вентили
Семеринг за брегаста,таа е можно да е со две брегасти,тогаш два ке ти требаат
Антифриз од црвениот
Дестилирана вода
Уље и филтер за уље
Ако пак се одлучиш за ибицата,сензори десетина
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Како се споредуваат Ибица 4 1.4 85
пример: http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3193026

со

Астра Х 1.4 90
пример: http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3242469
Колку гнасен ентериер има ибицава, мајко мила... За овие пари се зема гранде пунто 1.4 16v што е светлосни години понапред у сите можни аспекти од поло/ибица/фабија.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Колку гнасен ентериер има ибицава, мајко мила... За овие пари се зема гранде пунто 1.4 16v што е светлосни години понапред у сите можни аспекти од поло/ибица/фабија.
Како Југо 45.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Мислам дека Seatot напред е удрен, бидејќи таблицата како да е свиткана на средина.
Seat-ов понов е , ама како што гледам нема опрема. Opel-oт постар ама многу повеќе опрема.
Пробај ги и двете, види сервиси и накрај одлучи се.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Колку гнасен ентериер има ибицава, мајко мила... За овие пари се зема гранде пунто 1.4 16v што е светлосни години понапред у сите можни аспекти од поло/ибица/фабија.
И не само гнасен на изглед,туку е изработен од таква една крута,тврда и краткотрајна пластика која има така да се растропа да без гласно пуштено радио возењето едноставно е невозможно.Башка вожња има слична со запрежна кола.Сензори за воздух и таа петта свекица што ја викаат за доручек ги јаде.Има чек енџин да се пали ко новогодишна елка ке му свети шалтаблата
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.879
радиото сигурно и газдата го монтирал:D у астрата имаш десет пати повеќе опрема, не гледам зошто некој би ја погледнал таа ибица.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Тој модел на астра е од 2004та,а ибицата од 2008ма мислам,башка е ваг групација затоа се такви цените слични.[DOUBLEPOST=1556312274][/DOUBLEPOST]Ако се одлучиш за Астрата на враќање накај дома купи ги следните делови
Дихтунг на глава
Дихтунг на усисна грана
Дихтунг на издувна грана
Дихтунг на поклопец
Гумици за вентили
Семеринг за брегаста,таа е можно да е со две брегасти,тогаш два ке ти требаат
Антифриз од црвениот
Дестилирана вода
Уље и филтер за уље
Ако пак се одлучиш за ибицата,сензори десетина
Можеби затоа имаат астрите смешни цени, а ? :)

Колку гнасен ентериер има ибицава, мајко мила... За овие пари се зема гранде пунто 1.4 16v што е светлосни години понапред у сите можни аспекти од поло/ибица/фабија.
Ме интересираше споредба помеѓу тие две коли :)

радиото сигурно и газдата го монтирал:D у астрата имаш десет пати повеќе опрема, не гледам зошто некој би ја погледнал таа ибица.
Навистина ме интересира што е тоа повеќе опрема?

Не ја бранам ибицата, навистина ме интересира.

Ете контра аргумент, таа ибица има греачи на седиштата, а астрата нема.

Што има астрата а нема ибицата ? :)
едит: освен команди на волан :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom