Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Како искуство имаш? Знам дека е тромавко но ако е добар моторот мислам дека ќе се навикнам. Некаде по форуми читав дека знае да троши масло, некаде пишуваат дека капка не троши. Тоа ме загрижувааа...
Вози го до 3000грм,не го напињај и прописно одржувај го моторот исклучително со оригинал масло,оти кај нас се е чкарт,иначе јас имам 1.9 мултиџет.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
1
Фиатите пуштаат масло од дихтонот на капачка,тоа им е маана најчесто.
Те молам можеш подетално да ми кажеш, не се разбирам баш и премногу. На која капачка се мисли?[DOUBLEPOST=1551124098][/DOUBLEPOST]
Вози го до 3000грм,не го напињај и прописно одржувај го моторот исклучително со оригинал масло,оти кај нас се е чкарт,иначе јас имам 1.9 мултиџет.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Ти благодарам на советот, како си задоволен од возилот инаку. Мене лично многу ми се допаќа. Ми спомнаја да ја избегнам автоматската клима. Примерокот кој го гледам има мануелна. Каково искуство имаш со климата?
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Мануелна и супер работи,стабилна и доста комфортна кола,тврда е на вожна но има спортски изглед и неможеш да очекуваш мека вожна,иначе јас сум задоволен.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Како искуство имаш? Знам дека е тромавко но ако е добар моторот мислам дека ќе се навикнам. Некаде по форуми читав дека знае да троши масло, некаде пишуваат дека капка не троши. Тоа ме загрижувааа...
Батали фиат , оти електриката е како југо да возиш туку за тие пари има убави француски коли пежо или рено бензинец и ќе вградиш нов систем плин


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Батали фиат , оти електриката е како југо да возиш туку за тие пари има убави француски коли пежо или рено бензинец и ќе вградиш нов систем плин
Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
добар виц :lolzz:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Не е виц, дечково сака да купи кола за 4000 евра ,а фиат браво за една година ќе губат 2000 евра од цената што платил 4000 евра па види сега , а оние француските коли за една година губат околу 500 евра ,а гермаснките коли губат околу 200/300 евра


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Фиатите пуштаат масло од дихтонот на капачка,тоа им е маана најчесто.
I mene me interesira na koja kapacka se misli da ja imam vo predvid.[DOUBLEPOST=1551135504][/DOUBLEPOST]
Батали фиат , оти електриката е како југо да возиш туку за тие пари има убави француски коли пежо или рено бензинец и ќе вградиш нов систем плин


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
A isto taka me interesira na koja elektrika se misli, iako nekako laicki muabetov mi izgleda
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Не е виц, дечково сака да купи кола за 4000 евра ,а фиат браво за една година ќе губат 2000 евра од цената што платил 4000 евра па види сега , а оние француските коли за една година губат околу 500 евра ,а гермаснките коли губат околу 200/300 евра
Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
да бе да, за 3 години ако ја продаде ќе треба да му плати и 2000 евра на купецот :facepalm:
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Здраво дечки ќе ми треба совет. Размислувам да купам Fiat Bravo 1.4 90кс, со 90000км 2008 год. возилото е купено е од Аутомобиле Ск. Има вграден атестиран плински уред. Можам да го земам за 4000 евра. Мене ми треба главно за низ град кратки релации, 1-2 пати месечно на подолги дистанции. Доколку имате искуство ве молам споделете.
Moe mislenje e za Fiat Bravo deka e dobra po dizajn (izgled, vozni svojstva i samite materijali se mnogu podobri od Punto) Za motorot najdobro e da go vidi nekoj poiskusen avtomehanicar podobro plati go pred da ja kupis, da imas miren son odma ke gi vidi nekoi ocigledni nedostatoci dokolku gi ima, sepak tie toa go rabotat po cel den i ke mozat podobar sovet da ti dadat otkolku bilo koj ovde na ne videno. Za cenata jas bi se obidel da ja snizam za okolu 200evra
 
Последно уредено:
K

kicodarker

Гостин
oil_leak2.png

Ова е тој дел ама ако не разбираш многу (не си тргал маки од коли,оти маката го учи чоек) бадијала ти е.
На плац фиатите се чисти од маслото обично им се со лепак излепени дихтунзите на капачката и то е привремено решение. Кога ќе ја напниш на подолга вожња или по месец дена ќе бидиш капки по моторот има. Фиат е ефтино склопена кола нема големо реноме кај автомобилите иако како компанија се доста јаки (под нивна капа се Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Ferrari, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Maserati, Ram,SRT) продаваат мотори на други брендови,опел корсите со 1.3 се фиат мотори, и можда се ефтино склопени, ама вршат работа и се доста ефтини за одржавање. Од посовремениве коли мислам дека во сервиси се и најефтини, освен некои глупави инжинерски решенија како за да смениш јабучица мењаваш цело рамено што кошта 2500 денари турско производство, ама према други брендови е ефтино.
Или степ моторчето е врзано со цела клапна,ама половна за тоа е 50 евра и чиста работа.
Фиат е платено-добиено за парите, и фиат купува некој кој планира да вози, сервисите да не се болиглава и обично фиатите се крајно експлоатирани коли, дистрибутериве и фирми доста со Добловци 1.3 им прават по 300-400 000 км. Фиат се зема ако сакаш за ефтини пари ефтино возило да му се изнавозиш.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
да бе да, за 3 години ако ја продаде ќе треба да му плати и 2000 евра на купецот :facepalm:
Не да плати купецот туку толкава е вредност на колата и не за три години ами за најмногу една година


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
1
Moe mislenje e za Fiat Bravo deka e dobra po dizajn (izgled, vozni svojstva i samite materijali se mnogu podobri od Punto) Za motorot najdobro e da go vidi nekoj poiskusen avtomehanicar podobro plati go pred da ja kupis, da imas miren son odma ke gi vidi nekoi ocigledni nedostatoci dokolku gi ima, sepak tie toa go rabotat po cel den i ke mozat podobar sovet da ti dadat otkolku bilo koj ovde na ne videno. Za cenata jas bi se obidel da ja snizam za okolu 200evra
Sekako kolata so majstor ke ja gledam, bi probal da i simnam uste malce na cenata. Ke spodelam so ke napravam ovde...[DOUBLEPOST=1551176443][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 205165

Ова е тој дел ама ако не разбираш многу (не си тргал маки од коли,оти маката го учи чоек) бадијала ти е.
На плац фиатите се чисти од маслото обично им се со лепак излепени дихтунзите на капачката и то е привремено решение. Кога ќе ја напниш на подолга вожња или по месец дена ќе бидиш капки по моторот има. Фиат е ефтино склопена кола нема големо реноме кај автомобилите иако како компанија се доста јаки (под нивна капа се Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Ferrari, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Maserati, Ram,SRT) продаваат мотори на други брендови,опел корсите со 1.3 се фиат мотори, и можда се ефтино склопени, ама вршат работа и се доста ефтини за одржавање. Од посовремениве коли мислам дека во сервиси се и најефтини, освен некои глупави инжинерски решенија како за да смениш јабучица мењаваш цело рамено што кошта 2500 денари турско производство, ама према други брендови е ефтино.
Или степ моторчето е врзано со цела клапна,ама половна за тоа е 50 евра и чиста работа.
Фиат е платено-добиено за парите, и фиат купува некој кој планира да вози, сервисите да не се болиглава и обично фиатите се крајно експлоатирани коли, дистрибутериве и фирми доста со Добловци 1.3 им прават по 300-400 000 км. Фиат се зема ако сакаш за ефтини пари ефтино возило да му се изнавозиш.
Фала ти на одговорот. Знам за Фиат дека се голема групација. Фан сум на Ферари во Ф1. :P
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Батали фиат , оти електриката е како југо да возиш туку за тие пари има убави француски коли пежо или рено бензинец и ќе вградиш нов систем плин
Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
I mene me interesira na koja kapacka se misli da ja imam vo predvid.[DOUBLEPOST=1551135504][/DOUBLEPOST]
A isto taka me interesira na koja elektrika se misli, iako nekako laicki muabetov mi izgleda
Пежо 206 1.1/1.4 бензин има Магнети марели компјутер, исто како и фиатите.
 
K

kicodarker

Гостин
fiat linea 1.3 dizel taxi vozena na 600 000km se pravese remont motorot i evea uste se vozi. Samo kajnas vo mk vw se vodi za najdobro vozilo a ustvari se najgolemoto sranje. Vw i opel nikogas pojke...
1.3 мултиџет знае да истера големи километражи,доста малтретиран и тоа прво од самата кубикажа сам се малтретира ама е магаренце доколку навреме се одржува. Кај нив во глобала можи да смениш само греачи, гумици на вентилите,со квалитетно масло и нафта се прави километражата. Не е ништо невозможно. На пунта километражот на 300.000 им стопира а има што ги извозиле дупло. Сепак за кола од плац нема никаква гаранција никој не знае што историја поминала,турај најквалитетно масло ставај најчиста нафта ако не ја одржувале претходно џабе е после се.
Овде останало популарно голф та голф од времето кога по патиштава се тркалаа фиќа и 101, бил голфот супериорен над сите нив. Сега голф се продава на стара слава, цената за нов е прескапа почнува од 15.000 евра а за таа цена се зема тојота корола гланц од салон дизелка,која и статистички е подобра и подокажана во квалитет.
За опел,да не правам па муабет. Нови коли од салон купени со по 30-000 км ги има и тоа доста на огласиве сигурно нешто и на ново не им штима. Али пак ајде се е прашање на вкус. Јас на пример за нова би идел на пежо/цитроен оти се што барам од кола го нудат. Малку повеќе на пежо заради дизајнот цитроен отсекогаш ми биле папагали во автомобилскиот свет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom