Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Нели се тие цени за катализатор малце високи?
Ако на англиски e catalytic converter, овде пишува за астра 2005 (како пример), нов е околу 120 евра.
https://www.ebay.co.uk/itm/BM91500H-VAUXHALL-ASTRAVAN-1-6i-16v-1-06-Exhaust-Manifold-Catalytic-Converter/172855521983?hash=item283efdf2bf:m:mqZdKJw7WJK6Rb3ufJXCQJA&fits=Car+Make:Opel|Cars+Year:2005#vi-ilComp
Toa e poso site vikat katalizator a mi se cini mislat na dpf. U teorija katalizatorot bi trebalo da trae kolku sho ke trae kolata. Dpf se zatnuva i mora da go menjash.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Toa e poso site vikat katalizator a mi se cini mislat na dpf. U teorija katalizatorot bi trebalo da trae kolku sho ke trae kolata. Dpf se zatnuva i mora da go menjash.
mozi i da se iscisti :) gledav na youtube vo srbija uzice vo turbo servisot gi cistat vo nekoj masini ali kajnas mislam nema nekoj so cisti a i da ima bi kostalo skapo.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Нов оригинален не е испод 1500€ и тоа за ниска класа возило
130e двата катализатори половни добри за бмв
320д ... во тетово не сум барал сигурно се поефтини9
Незнам од кај идеа дека се 2000-3000 евра [DOUBLEPOST=1543614836][/DOUBLEPOST]
Се осеќа како колата не влече како што треба, ми кажа механичар, и дали има некое подобрување после отстранувањето...??
Јас така ја купив колата, сигурно се извадени уште во италија зошто таму имаат поголема вредност
Си влече добро, не сум ги имал па извадил да направам разлика[DOUBLEPOST=1543615140][/DOUBLEPOST]
Нови, турбо 600€, замаец 600+ €, катализатор 500+ €, и секако бош пумпа, 600€ репарирање
Половни сите овие се по 150€ бош е 300 половен...
Така да не би зел нови...
Бош пумпа нема на новиве комонрејл дизел ... тогаш ќе си имаш мака со дизни :)
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.856
130e двата катализатпри половни добри за бмв 320д[DOUBLEPOST=1543614836][/DOUBLEPOST]
Јас така ја купив колата, сигурно се извадени уште во италија зошто таму имаат поголема вредност
Си влече добро, не сум ги имал па извадил да направам разлика
Колку што имам слушано ако има 200к свртено колата со нив сигурно не се добри и треба да се сменат, но чинат колку пола кола да ги купиш нови. Баш на тв збореа типчиња што ги мерат тие ствари на коли кога имаше една емисија околу овие налепници.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Колку што имам слушано ако има 200к свртено колата со нив сигурно не се добри и треба да се сменат, но чинат колку пола кола да ги купиш нови. Баш на тв збореа типчиња што ги мерат тие ствари на коли кога имаше една емисија околу овие налепници.
Има 240.000 и се извадени не зошто не чинеле туку зошто кошта
Знам зошто беа останати парчиња во лонецот и тропкаа ... кога менуваа панцир црево ги истурија и "саќето" беше супер
Нови нема толку будала што би купил
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Katalizatorite kaj dizelite tesko se zatnuvaat, se zapusuvaat dpf koj e edna vrsta usovrsen katalizator za podobro filtriranje na sitni cesticki. I kaj nekoi ponovi modeli i na benzinci veke se vgraduva gpf. Kaj benzincite mnogu pocesto doaga do zapusuvanje na katalizatorite, pofina izrabotka imaat i vo izduvnite gasovi ima poveke voda koja go korodira i unistuva saketo. Polovnite katalizatori sodrzat skapi metali, a max cena na poloven za otkup e 100tina evra, i toa najgolemite modeli od vozila so 3.0+ dizel motori. cenite se dosta padnati za otkup. za benzincite se pomali i vo prosek poeftini. Kaj turbo dizelite i obicnite so katalizator so vadenje prakticno ne se dobiva nisto na snaga, ke ima nepravilni parametri za rabota na motorot poso nema da stimaat povratnite gasovi koi ja vrtat turbinata wastegejtot i razni drugi vakuumi vo zavisnost od voziloto. moze i da dojde do *prevrtuvanje* na turboto a so toa i unistuvanje. Ako se otstrani dpf se pridobiva, i na odzivnost i na snaga, ama po otstranuvanjeto mora obavezno da se remapira, za da raboti pravilno. Kaj benzincite obicno nema posledici od otstranet katalizator, i kaj turbo i obicni, ako e euro 3 i ponov motor treba prilagoden softver so ke ja iskluci vtorata lambda sonda posle katalizatorot ili emulator/lazac so ke dava lazni podatoci za izmerenite gasovi na istata. Inaku nonstop ke e zapalen cekot i kaj nekoi vozila zaradi toa kompjuterot ke se stavi vo limp mode i nema da vlece.
Ako pocnat da merat i da zahtevaat katalizatori 90% od kolite kaj nas nema da projdat na tehnicki. Lugeto vo poveketo slucai samo bezveze gi vadat. Placebo efekt.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Ај еден совет.

Сакам да земам Shark Fin Car Antenna. Нешто вакво.

POSSBAY Universal Exterior Roof Shark Fin Car Antenna FM/AM Radio Signal Aerials Decoration for Ford Chevrolet Cruze Toyota
https://s.click.aliexpress.com/e/cW5JEr7w

Гледам дека иде со нешто како дуплофан за да се залепи на кровот. Мене малце ми е сомнително тоа.

Некој да не има искуство? Дали е доволен дуплофанот? Дали треба да го лепам со нешто друго, пример силикон или ич да не се заебавам со вакви работи, да не ми летне при возење па да неможам да го исчистам кровот?


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Сакам да ја променам шофершајбната на Golf 5, оти старата распука.

Каде можам да ја променам и дали Princteon што биле англиски се квалитетни. Инаку овие со се можтажа се околу 140€.

Кажете ми некој предлог.

И дали германските Pilkington се поквалитетни од англиските Princeton?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Ве молам мислење за Opel Corsa 1.3 cdti 35D cosmo од 2009та година. 55kw, 1248cc
Nosi motor od fiat punto, mnogu mala potrosuvacka, lesen za odrzuvanje, evtini delovi, komotna za vozenje i mnogu e tivok motorot. Mana kaj site cdti motori e to so izleguva kola so kluc na sal tabla i kolata vlegua vo safe mode i neprima turaza taka da ke treba da ja izgasnis i pak da ja zapalis za da se ugasni sijalickata za da vozis normalno. Mozi da se desi vo preteknuvanje da se pojavi i kolata naglo gubi snaga. Problemot e vo usis sistemot taka da ke treba da se cisti i menat site creva i klapna na usis dokolku se pojavi ovaj problem. Na dijagnostika ne pokazuva nisto.
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Добро вечер на сите .... ме интересира колку време се полни акомулатор од 75 ампери но истиот нема горе капачина за да се додаде дестилирана вода ? и дали можи со полнач да се наполни таков акомулатор ?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.982
Добро вечер на сите .... ме интересира колку време се полни акомулатор од 75 ампери но истиот нема горе капачина за да се додаде дестилирана вода ? и дали можи со полнач да се наполни таков акомулатор ?
Може.Времетраењето на полнењето зависи од јачината на полначот.Остави го 5-6 саати минимум за да бидеш посигурен дека се наполнил.Ако не е цркнат ке ти брка работа до наредната зима
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Може.Времетраењето на полнењето зависи од јачината на полначот.Остави го 5-6 саати минимум за да бидеш посигурен дека се наполнил.Ако не е цркнат ке ти брка работа до наредната зима
12 V пиши .... а за 100 ампери ? време ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.762
Најбрзо полнење на еден акумулатор е со ставање на кола и возење. Полначите поспоро полнат.

А времетраењето зависи од тоа колку и испразнет акумулаторот. На пример ако е 100 Ач.....а испразнет е до 30...му требаат 70 Ач за полнење. Тоа се 70 часа по 1 А, или 25 часа по 2 Ампера.....во зависност колку е јак полначот(оваа математика воглавном е за празнењето....но можи приближно да се претстави и за полнење).

Во секој случај...полнењето е експоненцијална крива со максимум како почеток, и експоненцијално паѓа до нулата...не е права линија на графиконот
 
Член од
30 март 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ве молам знае ли некој колку ќе ме чини ремонт на мотор Opel astra g 1.6 - 16ventila, godina 1999
 

Kajgana Shop

На врв Bottom