Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Koga se kupuva polovno vozilo, prvo i osnovno so se pravi e da se izvadi katalizatoro. Najmnogu strada turbinata od zatnat katalizator. So zatnat nos nemozime da disime taka i kolata. Se vadi katalizatoro si klavas lonec ili direkno da se svajcova cefka so CO2 i rajat. Kolata dobiva na snaga posto predhodno bil zatnat katalizatoro i nemala dovolno izduv i posle vadenje na katalizatoro kolata si ja dobiva normalnata snaga. Ako se iskluci egr togas se dobiva malku na snaga nekojsi +5-6konja.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Тоа што викаш чепкан е софтверот, мислам дека е за во иднина да не покажува Check Engine/Друга сијаличка за проблем со катализаторот, нели бидејќи нема катализатор повеќе.
Така е, зошто има О2 сензори пред и после катализатор, така да асален мајстор може да го излаже ECU-то...
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.741
Поени од реакции
1.168
Koga se kupuva polovno vozilo, prvo i osnovno so se pravi e da se izvadi katalizatoro. Najmnogu strada turbinata od zatnat katalizator. So zatnat nos nemozime da disime taka i kolata. Se vadi katalizatoro si klavas lonec ili direkno da se svajcova cefka so CO2 i rajat. Kolata dobiva na snaga posto predhodno bil zatnat katalizatoro i nemala dovolno izduv i posle vadenje na katalizatoro kolata si ja dobiva normalnata snaga. Ako se iskluci egr togas se dobiva malku na snaga nekojsi +5-6konja.
Да, и затоа позади секоја втора увезена кола се вкечкаат црни облаци чад и во цела држава не се дише.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Абе само ако е запушен се вади зашто да го замениш најчесто ја надмнува вредноста на возилото.Па кај ке најде некој 2-3000€ да го замени? А и да можам да си дозволам циганите продаваат сечена гума за "огрев" у оглас а јас будала ке се правам да земам кредит за да купам катализатор да не загадувам :pos: 90% проценти загадуваат домаќинствата а само 10% автомобилите.Сите да монтираат катализатори нови,0.0000001% нема да се намали загадувањето
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
btw Колку кошта отприлика нов катализатор за турбо дизел мотор?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Нов оригинален не е испод 1500€ и тоа за ниска класа возило
Па половните коли се од 3-5к еуро најчесто , едно турбо, катализатор и варијабилен замаец ако треба да се смени = банкрот ...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Па половните коли се од 3-5к еуро најчесто , едно турбо, катализатор и варијабилен замаец ако треба да се смени = банкрот ...
А у меѓувреме цигаништана со коњите ке го кочат и онака закочениот сообраќај,и ке горат гуми.Има многу да се средуе пред да дојдат катализаторите на ред
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.741
Поени од реакции
1.168
Катализаторите се извадени пред колите да стигнат на плац. Платината што ја содржат вреди можеби колку половина кола. Никој газда на плац во МК не е будала да ти го даде катализаторот за тие пари. Ќе го продаде ќе лапне уште 500 евра од кола. На кој технички некој е вратен пошто нема катализатор? Оди пробај што ќе те снајде ако пробаш со истата кола да влезеш во Германија и недајбоже полиција да те прати на технички. Одма ќе ти ја однесат на отпад, згора ќе платиш за превозот плус и казна. Само кај нас технички се опминува полесно од билокаде на светов.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Па половните коли се од 3-5к еуро најчесто , едно турбо, катализатор и варијабилен замаец ако треба да се смени = банкрот ...
Нови, турбо 600€, замаец 600+ €, катализатор 500+ €, и секако бош пумпа, 600€ репарирање
Половни сите овие се по 150€ бош е 300 половен...
Така да не би зел нови...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Да, и затоа позади секоја втора увезена кола се вкечкаат црни облаци чад и во цела држава не се дише.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
toa sto cadat vozilata ne e od katalizatoro tuku problem so dizni. jas go izvadiv katalizatoro i egr pa ne mi cadi voopsto. vozam 2 opeli i necadat. za da necadat si dadov 12 000 denari za dvete koli za diznite :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.741
Поени од реакции
1.168
toa sto cadat vozilata ne e od katalizatoro tuku problem so dizni. jas go izvadiv katalizatoro i egr pa ne mi cadi voopsto. vozam 2 opeli i necadat. za da necadat si dadov 12 000 denari za dvete koli za diznite :D
А катализаторите се ставени за украс. Така им текнало на германцина или јапонците. Имале празно место па ај ќе ставиме катализатор.

http://ciak-auto.hr/novosti/10053/

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.810
Тука во мк нема потреба од катализатори, такви луксузи не ни требаат, сечеш тоа, му продаваш на некој циган и ставаш обична цевка
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
А катализаторите се ставени за украс. Така им текнало на германцина или јапонците. Имале празно место па ај ќе ставиме катализатор.

http://ciak-auto.hr/novosti/10053/

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
katalizatorot go neutralizira necistiot vozduh koj go ispustat dizel vozilata i nema vrska so cadenjeto. ima vozila so dpf ili katalizator pa pak cadat. bitno e kolku cesticki ispusta vo cadot. e sega to so cadi se znaj deka necini i site sne protiv ali vozilata se najmal problem vo makedonija. ova sega so go izmislia e samo za pari. dase navratime vo 2014 godina koga site se greeja na maslo i na kjumur togas nemase zagaduvanje? :) skodata so ja imav predhodno cadese kako nenormalna oti mi go gorese masloto ali pomalce ispustase cesticki vo vozduhot za razlika od vectrata dizel koja ne ispusta nikakov cad. neznam kaj drugite dali mu pisuva vo skicata kolkava e zagadenosta koja sto ja ispusta voziloto. ako dojdi zakonot kajnas kako vo srbia e togas ke bidi haos posto site vozila ke morat da poseduvat dpf ili katalizator.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom