Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. mambo2

  mambo2

  Член од:
  7 јануари 2015
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  133
  провери сензор на радилица или егр вентил.
   
  На Macedon1um му/ѝ се допаѓа ова.
 2. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  821
  Допаѓања:
  430
  Problemot e vo usis. Klapnata na usis treba da se iscisti i da se zamenat crevata. Ne e do senzor na gasta. Toj problem ne go javuva na dijagnostika i go ima kaj site cdti motori. Senzorot na gasta mozi da e zacepen i da go kazi kako priblem na dijago ali pak kola so kluc ke se pojavuva se dodeka ne se iscisti cel usus sitem.
   
  На Darko23 и Macedon1um им се допаѓа ова.
 3. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.474
  Допаѓања:
  735
  Каква течност ставате во колата за да не замрзнат цревцата за шприцање на предното и задното стакло.
  Фала однапред.
   
 4. argenthessis

  argenthessis Highflyer

  Член од:
  9 јуни 2011
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  315
  Glazer имаш на бензиските. Лукоил има и на многу други. 6 литри 200 и нешто денари е, не мрзне до -20 степени. Плава течност, зимска, не се раствора директ се тура.
   
  На RebelMk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.435
  Допаѓања:
  2.338
  Проблемот е решен, звукот доаѓал од филтерот за гориво. После смената на филтерот колата преде како маче :)
   
  На argenthessis му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Миле Точката

  Миле Точката

  Член од:
  25 февруари 2014
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  6
  Го најдов местото од каде влегува вода
  20181205_145713.jpg
  Изгледа стоела вода и кал повеќе време и почнало да рѓа и да трули. Незнам како да го исчистам. Пробав со врево од внатре се врака водата назад. Има една дупка долу на патос некаде позади тркало. Пуштив вода и низ него ама не се чисти. Некој предлог?
   
 7. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.474
  Допаѓања:
  735
  Од Макпетрол веќе земав таква сина течност отприлика толку ме чинеше.
  Благодарам.
   
  На argenthessis му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Бавареец

  Бавареец

  Член од:
  14 октомври 2017
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  13
  BMW 318/320 E90 атмосферец Benzin? Да земам или не? Само сакам да прашам, како се движат цените на делојте скапи/ефтини?
   
 9. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.881
  Допаѓања:
  8.293
  pali vozi
   
 10. argenthessis

  argenthessis Highflyer

  Член од:
  9 јуни 2011
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  315
  Друже нема BMW со ефтини делови, ако збориме за квалитетни.
   
  На murto му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.632
  Допаѓања:
  1.623
  Бегај од бензинец таков ... многу проблеми не погоден мотор
  Начекај 320д 163кс со добар замаец и мотор немој бензинецот
  Деловите не се скапи до толку имаш и половни од растурени
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Albertos

  Albertos

  Член од:
  29 септември 2015
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  26
  Бмв ее 90 е оган скапо со делови. И имаат доста ситни дефекти, како врати, брави, прозори, клими кои откажуваат

  И се тоа испод 50 евра не е.
  Избегни го моделот. Од искуство кажувам. Не зборам за мотор, туку за каросериски делови како овие погоре. Сепак ако си спремен тоа да го платиш во случај на дефекти бмв е 90 е убаво ауто, кое има одлична вожња.

  Ако би барал проверено јас би одел на ауди A4 B8 1.8, но мислам дека доста ќе ти биде поскапо од е 90. Евентуално ако е ауди можеш да најдеш од постарото B7.

  Или мерцедес c180.
  Мерцедесот е најквалитетен од сите овие 3 модели. И јас би го избрал него, иако е малку ентериерот безврска.
   
  Последно уредено: 7 декември 2018
 13. LostParadise

  LostParadise

  Член од:
  17 мај 2016
  Мислења:
  364
  Допаѓања:
  299
  Дали е нормално Seat Ibiza 1.9tdi 101HP да троши 12 литри градска во зима?
   
 14. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.435
  Допаѓања:
  2.338
  не
   
 15. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.603
  Допаѓања:
  1.955
  Тоа е ненормално и нешто не е во ред оди на дијагностика


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   

Сподели преку: