Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Добро вечер на сите .... ме интересира колку време се полни акомулатор од 75 ампери но истиот нема горе капачина за да се додаде дестилирана вода ? и дали можи со полнач да се наполни таков акомулатор ?
Полначот кога ќе приклучиш на аукумулаторот и штекерот ќе вклучиш и на полначот ќе покажува стрелката и кога се полни акумулаторот и стрелката ќе достигне до нула значи полнењето е завршено . Што акумулатор имаш и дали на акумулаторот има покажувач таа округлото? Црното значи едобар ,црвеното значи ми дошол крајот треба замена за нов акумулатор ,а ако нема покажувач тогаш мора да има капачето да отвориш бидејќи со полначот при полнењето треба да оставиш со отворено капаче ,а не со затворено


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
19 јули 2017
Мислења
16
Поени од реакции
2
Почитувани,
Ваша оцена, препорака, мислење или искуство.
Дали Ford Fiesta MK7 (2013-2017) или Peugeot 208 (2012-2014)?
И кој дизел мотор 1.4 TDCI/1.5 TDCI vs. 1.4 HDI или 1.6 TDCI (1.6 HDI) со 92 КС? Ми треба за мешовита вожња, град и отворено. Би минел бар 20.000км годишно. Глобална ваша оцена за квалитет, одржување, за двата модела.
Фала ви многу однапред.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
1.4 TDCI/1.4 HDI е исти мотор од Пежо,јас би Фиестата 1.5 TDCI

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
M

Macedon1um

Гостин
Имам проблем (најверојатно со сензорот) на папучата за гас на астрата..

Од време на време знае да се појави тоа клучот на таблата и не ја прима гаста како што треба, мора да застанам да ја исклучам скроз па по неколку секунди повторно да ја стартувам колата. Обично се решава проблемов со тоа гасење-повторно палење но некогаш знае и подолго време да трае па да морам така да ја возам
Кај еден мајстор мислеа дека сензорот дава лажни знаци па дека со бришење класично ќе го среди проблемов ама очигледно ништо од тоа не бива, ми рекоа дека требало да се смени или да се исчисти истиот сензор така да давајте препораки за добар мајстор во Скопје каде да ја однесам колава да ми го средат проблемов.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Прегледај го приврзокот 199267
Дали некој имал искуство со ова? Влегува вода од некаде од страната на совозачот под тепихот. Неможам да забележам од каде влегува, нема дупки или скапано никаде, изгледа како чиста вода не како антифриз. Втор пат го вадам за сушење и незнам од каде влегва вода??
Еднаш го исушив и пред некој ден го поткревам теписонот пак вода. Го извадив седиштето го кренав тепихот колку што можеше и пак го сушев. Дури беше така кренат ја полевав колата со црево од никаде не видов да течи вода внатре. Забележав едно од тие капачината што се на подот беше испаднато и на него имаше залепено кал. Дали може од него да влегува вода кога се вози колата на дождливо време? Зошто незнам од каде од друго место може да влегува вода.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Еднаш го исушив и пред некој ден го поткревам теписонот пак вода. Го извадив седиштето го кренав тепихот колку што можеше и пак го сушев. Дури беше така кренат ја полевав колата со црево од никаде не видов да течи вода внатре. Забележав едно од тие капачината што се на подот беше испаднато и на него имаше залепено кал. Дали може од него да влегува вода кога се вози колата на дождливо време? Зошто незнам од каде од друго место може да влегува вода.
Izvadia gumicata i vidi dali na limarijata ima voda. Ako ima mozi oddtamu da linej i isto taka vidi od kaj strana na trkaloto da ne ima puknatina na limarijata i vidi na spojkite na samata limarija od kolata oti i odniv najceato pusta. Cim ima kal najverovatno e od strana kaj trkaloto.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Еднаш го исушив и пред некој ден го поткревам теписонот пак вода. Го извадив седиштето го кренав тепихот колку што можеше и пак го сушев. Дури беше така кренат ја полевав колата со црево од никаде не видов да течи вода внатре. Забележав едно од тие капачината што се на подот беше испаднато и на него имаше залепено кал. Дали може од него да влегува вода кога се вози колата на дождливо време? Зошто незнам од каде од друго место може да влегува вода.
Огромна шанса дека е скапано нешто околу тркалото. Не може од тоа тапата гумена толку да се полни. Сепак кола е, не е чамец нонстоп во вода да биди.

Ама ако е скапано околу тркалото како врти тоа ја фрла водата на лимот и ако е скапано внатре влегува.[DOUBLEPOST=1543875930][/DOUBLEPOST]
Почитувани,
Ваша оцена, препорака, мислење или искуство.
Дали Ford Fiesta MK7 (2013-2017) или Peugeot 208 (2012-2014)?
И кој дизел мотор 1.4 TDCI/1.5 TDCI vs. 1.4 HDI или 1.6 TDCI (1.6 HDI) со 92 КС? Ми треба за мешовита вожња, град и отворено. Би минел бар 20.000км годишно. Глобална ваша оцена за квалитет, одржување, за двата модела.
Фала ви многу однапред.
Друже јас би пежото. Поудобна вожња има што и те како прави рразлика на отворено. Сега сепак нијанси се во прашање и не може од кола таја класа да очекуваш да плови како брод на патот со екстремна удобност и тишина.

Моторите се ок, било кој да одбереш.
 
Последно уредено:
Член од
7 јануари 2015
Мислења
890
Поени од реакции
576
Имам проблем (најверојатно со сензорот) на папучата за гас на астрата..

Од време на време знае да се појави тоа клучот на таблата и не ја прима гаста како што треба, мора да застанам да ја исклучам скроз па по неколку секунди повторно да ја стартувам колата. Обично се решава проблемов со тоа гасење-повторно палење но некогаш знае и подолго време да трае па да морам така да ја возам
Кај еден мајстор мислеа дека сензорот дава лажни знаци па дека со бришење класично ќе го среди проблемов ама очигледно ништо од тоа не бива, ми рекоа дека требало да се смени или да се исчисти истиот сензор така да давајте препораки за добар мајстор во Скопје каде да ја однесам колава да ми го средат проблемов.
провери сензор на радилица или егр вентил.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Имам проблем (најверојатно со сензорот) на папучата за гас на астрата..

Од време на време знае да се појави тоа клучот на таблата и не ја прима гаста како што треба, мора да застанам да ја исклучам скроз па по неколку секунди повторно да ја стартувам колата. Обично се решава проблемов со тоа гасење-повторно палење но некогаш знае и подолго време да трае па да морам така да ја возам
Кај еден мајстор мислеа дека сензорот дава лажни знаци па дека со бришење класично ќе го среди проблемов ама очигледно ништо од тоа не бива, ми рекоа дека требало да се смени или да се исчисти истиот сензор така да давајте препораки за добар мајстор во Скопје каде да ја однесам колава да ми го средат проблемов.
Problemot e vo usis. Klapnata na usis treba da se iscisti i da se zamenat crevata. Ne e do senzor na gasta. Toj problem ne go javuva na dijagnostika i go ima kaj site cdti motori. Senzorot na gasta mozi da e zacepen i da go kazi kako priblem na dijago ali pak kola so kluc ke se pojavuva se dodeka ne se iscisti cel usus sitem.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Каква течност ставате во колата за да не замрзнат цревцата за шприцање на предното и задното стакло.
Фала однапред.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Каква течност ставате во колата за да не замрзнат цревцата за шприцање на предното и задното стакло.
Фала однапред.
Glazer имаш на бензиските. Лукоил има и на многу други. 6 литри 200 и нешто денари е, не мрзне до -20 степени. Плава течност, зимска, не се раствора директ се тура.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039

Некој да знае што е овој звук?
Нз точно, ама делува како усис, лептири ако има на овој мотор или пак самото турбо геометријата менува позиција на лопатаките.

Не ми делува дека е до горивото, работи рамномерно како саат.
Проблемот е решен, звукот доаѓал од филтерот за гориво. После смената на филтерот колата преде како маче :)
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Прегледај го приврзокот 199267
Дали некој имал искуство со ова? Влегува вода од некаде од страната на совозачот под тепихот. Неможам да забележам од каде влегува, нема дупки или скапано никаде, изгледа како чиста вода не како антифриз. Втор пат го вадам за сушење и незнам од каде влегва вода??
Го најдов местото од каде влегува вода
20181205_145713.jpg
Изгледа стоела вода и кал повеќе време и почнало да рѓа и да трули. Незнам како да го исчистам. Пробав со врево од внатре се врака водата назад. Има една дупка долу на патос некаде позади тркало. Пуштив вода и низ него ама не се чисти. Некој предлог?
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Glazer имаш на бензиските. Лукоил има и на многу други. 6 литри 200 и нешто денари е, не мрзне до -20 степени. Плава течност, зимска, не се раствора директ се тура.
Од Макпетрол веќе земав таква сина течност отприлика толку ме чинеше.
Благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom