Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.735
Поени од реакции
1.674
Читав по нет и заклучив дека во Мк најдобри за репарирање на турбини се во Тетово. Има ли некој бројче од сервисот?
П.с. се работи за Бмв 320д 163 кс
Јас знам за ужице кај нас викаат нема саглам мајстор
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.041
Поени од реакции
7.088
Читав по нет и заклучив дека во Мк најдобри за репарирање на турбини се во Тетово. Има ли некој бројче од сервисот?
П.с. се работи за Бмв 320д 163 кс
Немој да се лажеш,ги пракаат во Ужице и они, само ги демонтираат и монтираат.250-400€ во Турбо центар Ужице со гаранција година дена или 10.000 км.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
986
Поени од реакции
1.051
Некој да сподели нешто околу Ауди а5 2009/10 год , вреди ли да се земе , предности кој му се , што му фали и и дали е боље да се иде на варијанта бензин ?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
974
Поени од реакции
1.597
Некој да сподели нешто околу Ауди а5 2009/10 год , вреди ли да се земе , предности кој му се , што му фали и и дали е боље да се иде на варијанта бензин ?
Имам возено А5 1.8Т, звер кола, стегната е како да возиш болид, самата кола е појава што врти глави, мн убав дизајн, ипак е така поскапо за одржување, ако можеш да ја храниш да ја земиш, и јас би одел со 3.0 дизел, појак мотор а ќе ти троши колку и помалиот бензински мотор а може и помалку, позади е тесно и нема мн место за возрасни.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
507
Имам возено А5 1.8Т, звер кола, стегната е како да возиш болид, самата кола е појава што врти глави, мн убав дизајн, ипак е така поскапо за одржување, ако можеш да ја храниш да ја земиш, и јас би одел со 3.0 дизел, појак мотор а ќе ти троши колку и помалиот бензински мотор а може и помалку, позади е тесно и нема мн место за возрасни.
Spodeli
https://forum.kajgana.com/threads/Лични-искуства-со-автомобили-маани-и-доблести.99254/#post-8544089
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
986
Поени од реакции
1.051
Имам возено А5 1.8Т, звер кола, стегната е како да возиш болид, самата кола е појава што врти глави, мн убав дизајн, ипак е така поскапо за одржување, ако можеш да ја храниш да ја земиш, и јас би одел со 3.0 дизел, појак мотор а ќе ти троши колку и помалиот бензински мотор а може и помалку, позади е тесно и нема мн место за возрасни.
Сакам да идам на варијанта спортбек , со 4 врати што е , преку глава ми е од купеа влагај излагај позади се прља се гази по се и сешто , колку ти трошеше 1.8 у град ? Мал сервис колку те фаќаше ?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
974
Поени од реакции
1.597
Сакам да идам на варијанта спортбек , со 4 врати што е , преку глава ми е од купеа влагај излагај позади се прља се гази по се и сешто , колку ти трошеше 1.8 у град ? Мал сервис колку те фаќаше ?
Не беше моја колата туку ја возев 3 дена, мој другар ја имаше, за трошење не се ни прашува за таква кола башка и забораваш на трошењето кога го слушаш тоа урлањето на мотрот дури и од таков мал мотор се изненадив од звукот што го правеше, така да не напраив некоја голема километража за да утврдам колку троши ама самата кола и звукот на моторот не ти дозволуваше да штедиш и да бидеш нежен со ногата.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Масло за Polo 1.0?
Зависи која година е, ако е постаро, што помал вискозитет (W) тоа подобро за ладен старт (побрзо крева маслото во моторот) . На висока температура, исто подмачкуваат маслата...
Еми, Total Quartz e многу добро масло, или Castrol ... 5w30 или 5w40...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
4.804
Поени од реакции
3.906
Со какво средство да зачистам ветробранско стакло ? Баш убаво да го изчистам ми треба.. имено после носење на полирање/фарбање на хауба, како да попрскало и по стаклото.. што како не прашувајте.. значи добро средство па и нешто од домаќинството ако може да ми заврши работа ???
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Со какво средство да зачистам ветробранско стакло ? Баш убаво да го изчистам ми треба.. имено после носење на полирање/фарбање на хауба, како да попрскало и по стаклото.. што како не прашувајте.. значи добро средство па и нешто од домаќинството ако може да ми заврши работа ???
Пробај со ацетон, тоа чупињата што го користат за нокти, стави на салфетка или некое парче ткаенина ... Или со прашок вода и со тоа "жицата" што се користи за шпорет и миење садови, само полека, јас имав лепенки по стаклото и така ги извадив, good luck... :P o_O
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.041
Поени од реакции
7.088
Со какво средство да зачистам ветробранско стакло ? Баш убаво да го изчистам ми треба.. имено после носење на полирање/фарбање на хауба, како да попрскало и по стаклото.. што како не прашувајте.. значи добро средство па и нешто од домаќинството ако може да ми заврши работа ???
Нитро разредувач,пази на бојата само да не ти накапе и после со сјај за садови испери два-три пати убаво да се одмасти
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
28
Поени од реакции
8
Може едно неутрално мислење (да не е од хард кор алфист или па спротивно ваген групација) за Алфа Ромео 159 1.9ЈТДм 150кс дали за околу 5 илјади евра може да се најде солиден пример кај нас?
Гледам цените се со распон до 3800€ па се до кај 6000€ горе доле зависи година и опрема...
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.041
Поени од реакции
7.088
Може едно неутрално мислење (да не е од хард кор алфист или па спротивно ваген групација) за Алфа Ромео 159 1.9ЈТДм 150кс дали за околу 5 илјади евра може да се најде солиден пример кај нас?
Гледам цените се со распон до 3800€ па се до кај 6000€ горе доле зависи година и опрема...
Таква кола солидна се нема произведено.
 
На врв Bottom