Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Dizel e 1.7 td, kolata otkako e zemena ne e vozena povekje od 20km, menati se filtri za vozduh i maslo.

Volot pred mene so ja imal imase koristeno i crvena nafta, nie ja menavme ama od togas ne e povtorno polneto, dali toa moze da bide pricina ?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Dizel e 1.7 td, kolata otkako e zemena ne e vozena povekje od 20km, menati se filtri za vozduh i maslo.

Volot pred mene so ja imal imase koristeno i crvena nafta, nie ja menavme ama od togas ne e povtorno polneto, dali toa moze da bide pricina ?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Ако има сменето филтри најлесното што може да го направиш е да ја извозиш на подолга релација, 20 километра не се ништо. Значи саглам возење, во четврта кај што може со пета да се издува моторот, во трета кај што може со четврта. Вртежите да одат до кај 3000 - 3500. Вака возиш две три минути па послем ставаш пета и нормално возиш. И така неколку пати.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ако има сменето филтри најлесното што може да го направиш е да ја извозиш на подолга релација, 20 километра не се ништо. Значи саглам возење, во четврта кај што може со пета да се издува моторот, во трета кај што може со четврта. Вртежите да одат до кај 3000 - 3500. Вака возиш две три минути па послем ставаш пета и нормално возиш. И така неколку пати.
Викендов ќе се проба тоа, после ако заебава мајсторот нека се бркат со неа. :D

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Бидејќи првпат ќе возам нов автомобил (купен од салон), дали би сакале да напишете неколку совети на кои би требал да обрнам внимание? Освен редовни проверки на масло, притисок на гуми, сервисирање еднаш годишно, постојат други препораки? Целта ми е да имам квалитетен мотор и колава да ме служи подолго време.
Се работи за Тојота Корола 90кс дизел. Знам дека за постарите автомобили порано се бараше поспоро возење на отворен пат, но дали истото важи и за поновите? Секој совет е пожелен.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
Бидејќи првпат ќе возам нов автомобил (купен од салон), дали би сакале да напишете неколку совети на кои би требал да обрнам внимание? Освен редовни проверки на масло, притисок на гуми, сервисирање еднаш годишно, постојат други препораки? Целта ми е да имам квалитетен мотор и колава да ме служи подолго време.
Се работи за Тојота Корола 90кс дизел. Знам дека за постарите автомобили порано се бараше поспоро возење на отворен пат, но дали истото важи и за поновите? Секој совет е пожелен.
па у принцип тоа е што си набројал
би додал да ставаш нафта само од лукоил, според многумина е нај
носи ја во перални само каде што употребуваат активна пена, зашо со четка за брзо ке почнат линии да ти се познаваат
со среќа да те служи


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Бидејќи првпат ќе возам нов автомобил (купен од салон), дали би сакале да напишете неколку совети на кои би требал да обрнам внимание? Освен редовни проверки на масло, притисок на гуми, сервисирање еднаш годишно, постојат други препораки? Целта ми е да имам квалитетен мотор и колава да ме служи подолго време.
Се работи за Тојота Корола 90кс дизел. Знам дека за постарите автомобили порано се бараше поспоро возење на отворен пат, но дали истото важи и за поновите? Секој совет е пожелен.
Татко ми кога ја земаше Нексијата од салон се сеќавам дека му кажаа малце понежно да се вози првите 500 км. кога требаше да се промени масло и филтри. А после тоа можеше да се вози најнормално.
Терај си редовни сервиси како што ти пишува во книшка, се разбира кај овластен сервисер и со среќа да си ја возиш.

П.С.
За подолго да те служи, никако да не ја даваш да ја визи жена ти.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
30 август 2013
Мислења
51
Поени од реакции
3
Фиат Панда 1.1 се осеќаат вибрации во место се додека моторот не постигне одредена температура? Што може да е?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Фиат Панда 1.1 се осеќаат вибрации во место се додека моторот не постигне одредена температура? Што може да е?
Дали работи рамномерно моторот и дали и самиот мотор вибрира кога се осеќаат вибрациите?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Бидејќи првпат ќе возам нов автомобил (купен од салон), дали би сакале да напишете неколку совети на кои би требал да обрнам внимание? Освен редовни проверки на масло, притисок на гуми, сервисирање еднаш годишно, постојат други препораки? Целта ми е да имам квалитетен мотор и колава да ме служи подолго време.
Се работи за Тојота Корола 90кс дизел. Знам дека за постарите автомобили порано се бараше поспоро возење на отворен пат, но дали истото важи и за поновите? Секој совет е пожелен.
Па првите 1000км се вози порезервирано, моторот да се разработи, тоа се вика break in на англиски.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.138
Поени од реакции
553
не можев да најдам соодветен форум па затоа овде ќе прашам:
дали може да се регистрира кола 1-3 дена пред рокот за регистрација? пример треба на 10ти а јас да ја регистрирам на 8ми на пример? треба да чекам точен датум или не? и дали може после тој датум да се регистрира пошо последно слушав дека ќе имало казни ако не се регнње колата на точниот датум?!?! муабети што не знам кој е точен или не е
 
L

Löwe

Гостин
Дизел адитив ми дадоја поклон при пазарење автогалантерија. Досега не сум турал, а се работи за 1.6 HDi 2009та пежо мотор. Има потреба да го турам или да го баталам?
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
не можев да најдам соодветен форум па затоа овде ќе прашам:
дали може да се регистрира кола 1-3 дена пред рокот за регистрација? пример треба на 10ти а јас да ја регистрирам на 8ми на пример? треба да чекам точен датум или не? и дали може после тој датум да се регистрира пошо последно слушав дека ќе имало казни ако не се регнње колата на точниот датум?!?! муабети што не знам кој е точен или не е
Moze porano da ja registriras, a za kazni i registracija posle istekot ne sum zapoznaen
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.548
Поени од реакции
62.462
не можев да најдам соодветен форум па затоа овде ќе прашам:
дали може да се регистрира кола 1-3 дена пред рокот за регистрација? пример треба на 10ти а јас да ја регистрирам на 8ми на пример? треба да чекам точен датум или не? и дали може после тој датум да се регистрира пошо последно слушав дека ќе имало казни ако не се регнње колата на точниот датум?!?! муабети што не знам кој е точен или не е
Затоа не слушаш муабети, туку читаш закони.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
не можев да најдам соодветен форум па затоа овде ќе прашам:
дали може да се регистрира кола 1-3 дена пред рокот за регистрација? пример треба на 10ти а јас да ја регистрирам на 8ми на пример? треба да чекам точен датум или не? и дали може после тој датум да се регистрира пошо последно слушав дека ќе имало казни ако не се регнње колата на точниот датум?!?! муабети што не знам кој е точен или не е
Нема врска тоа, гледај само полиција да не те допре зошто може да ти пишат ако ти е истечена. Можеш и порано да ја регистрираш секако.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.138
Поени од реакции
553
Moze porano da ja registriras, a za kazni i registracija posle istekot ne sum zapoznaen
такви муабети се вртеа мада глупо звучеше зато прашав :)[DOUBLEPOST=1528224433][/DOUBLEPOST]
Нема врска тоа, гледај само полиција да не те допре зошто може да ти пишат ако ти е истечена. Можеш и порано да ја регистрираш секако.
значи сепак по старо си е регистрација кога било после истекот со ризик возење :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom