Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.777
Поени од реакции
4.720
Pa nemozem da najdem nikade strikno za toj motor dali ima zamaec ili ne... sekade go spomnuvaat deka ima... a I nikoj ne kazuva kolku pari e toj zamaec.. za diznite znam deka se mnogu nezni I deka treba da se koristi pokvalitetno gorivo
не праша некој мајстор кој ги знае овие мотори (францускиве возила)? Или па пребарувај по странски форуми. Можеш да почнеш од српските пример...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.601
Pa nemozem da najdem nikade strikno za toj motor dali ima zamaec ili ne... sekade go spomnuvaat deka ima... a I nikoj ne kazuva kolku pari e toj zamaec.. za diznite znam deka se mnogu nezni I deka treba da se koristi pokvalitetno gorivo

2.0 HDI моторот од 90 коњи нема замаец дефинитивно барем тој во пежо што е. Појаките верзии од овој мотор имаат. Нов замаец инаку комплет со ламела накај 500 евра.

Со дизните само квалитетно гориво и ќе оди. Е сега зависи ептен и од тој пред тебе што ја имал колата колку ја пазел, ако ја возел на црвена/лоша нафта ти ќе го обереш бостанот.
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Дали со БГ таблици можам да возам цела година во Германија?Нешто слушнав дека не давале правеле проблем па затоа прашувам по што се мислам дали да земам на БГ табли или германски табли.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.210
Вакви готови вреќички има во Џамбо, 50-60 денари мислам беа. Лани си зедов 2, ама само едното го користев. Зимава ќе го ставам и второто во функција, помага, проверено (y)
Дали е тоа вакво нешто? Денес зедов од џамбо, 3 одат за 70 денари. Наводно тие топчињата ќе ја абсорбираат влагата па кога ќе се наполни садот со вода се фрлале или така нешто...
Ја собира влагата на сабајле да не магли шофершајбна и позади стакло?
Каде го постави?


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.777
Поени од реакции
4.720
Дали е тоа вакво нешто? Денес зедов од џамбо, 3 одат за 70 денари. Наводно тие топчињата ќе ја абсорбираат влагата па кога ќе се наполни садот со вода се фрлале или така нешто...
Ја собира влагата на сабајле да не магли шофершајбна и позади стакло?
Каде го постави?


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Можда ја има истата функција, ама не беа вакви моите. Утре ќе сликам и ќе ти пратам. Во кеса од книжен материјал кој може да “дише“ се и е прилично големо. Го ставам на маската горе, веднаш под шофершајбната.
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
8
Можеби сум малце досаден, но нонстоп шарам по огласиве. Што ќе ми кажете за Dodge Caliber видов еден оглас ама не ги разбирам овие коли. Како се за одржување, квалитет итн..
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.659
Поени од реакции
2.618
decki dali e normalno da vadi dim koga ke ja izvadis rackata za ulje, na disel avtomobil.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.333
Поени од реакции
1.213
decki dali e normalno da vadi dim koga ke ja izvadis rackata za ulje, na disel avtomobil.
Па нормално е..Ако димот речиси и да не се приметува..Сите стари дизели фрлаат дим по малку.Ти гледај да не ти го троши маслото,и на најладно кога е со добар акумулатор да пали,тоа е најбитен параметар.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.659
Поени од реакции
2.618
Па нормално е..Ако димот речиси и да не се приметува..Сите стари дизели фрлаат дим по малку.Ти гледај да не ти го троши маслото,и на најладно кога е со добар акумулатор да пали,тоа е најбитен параметар.
inaku zedov ford mondeo :) pa vadi malce dim posle dobro turiranje,pa ke vidime so kako, licno ne ocekuvav takov brz da e avtomobil mnogu sum iznenaden navamu so drugar so ima audi a4 90ks bese znacitelno pobrz ovoj e 115 ks, 2.0 e sega drugo koga go pritiskam kumplugot se slusa ckripenje no majstorot rece deka moze da e sitnica lager nekoj.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.777
Поени од реакции
4.720
inaku zedov ford mondeo :) pa vadi malce dim posle dobro turiranje,pa ke vidime so kako, licno ne ocekuvav takov brz da e avtomobil mnogu sum iznenaden navamu so drugar so ima audi a4 90ks bese znacitelno pobrz ovoj e 115 ks, 2.0 e sega drugo koga go pritiskam kumplugot se slusa ckripenje no majstorot rece deka moze da e sitnica lager nekoj.
Со среќа да ти е, мислам ќе ти треба (y)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.333
Поени од реакции
1.213
inaku zedov ford mondeo :) pa vadi malce dim posle dobro turiranje,pa ke vidime so kako, licno ne ocekuvav takov brz da e avtomobil mnogu sum iznenaden navamu so drugar so ima audi a4 90ks bese znacitelno pobrz ovoj e 115 ks, 2.0 e sega drugo koga go pritiskam kumplugot se slusa ckripenje no majstorot rece deka moze da e sitnica lager nekoj.
Со здравје да се вози
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Дали на некој од вас до сега му ја имаат украдено колата? И колкава е веројатноста по пријавување во полиција да ти ја најдат?
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
8
Дали на некој од вас до сега му ја имаат украдено колата? И колкава е веројатноста по пријавување во полиција да ти ја најдат?
На еден мој колега два пати му ја крадеа колата од пред зграда, имаше опел кадет од 73 година. Два пати му ја најде полиција во шутка :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.950
Поени од реакции
1.801
Можеби сум малце досаден, но нонстоп шарам по огласиве. Што ќе ми кажете за Dodge Caliber видов еден оглас ама не ги разбирам овие коли. Како се за одржување, квалитет итн..
Моторот т.е. дизелот е од фолксваген групација, ауди сеат сите истиот го возат
малце е проблематичен баш тој 2.0тди 140 коња, инаку другото делови веројатно само во овластен, растурени нема така да ќе ти биде поскапо одржувањето
мене искрено ми се допаѓа изгледот на компактен сув, со остри линии и некојси амерички нагласот, фраерски се на се[DOUBLEPOST=1510344596][/DOUBLEPOST]
inaku zedov ford mondeo :) pa vadi malce dim posle dobro turiranje,pa ke vidime so kako, licno ne ocekuvav takov brz da e avtomobil mnogu sum iznenaden navamu so drugar so ima audi a4 90ks bese znacitelno pobrz ovoj e 115 ks, 2.0 e sega drugo koga go pritiskam kumplugot se slusa ckripenje no majstorot rece deka moze da e sitnica lager nekoj.
Ако е варијабилниот замаец собирај парички[DOUBLEPOST=1510344707][/DOUBLEPOST]
Дали на некој од вас до сега му ја имаат украдено колата? И колкава е веројатноста по пријавување во полиција да ти ја најдат?
Што возило зависи и кој го украл зависи, ако се деца или некој да го провозат да го плеснат негде на паркинг кога ќе снема гориво, може да го најдат полиција, на другар му ја најдоа после месец дена, ги имаше изгубено клучевите и некој си ги нашол си ја запалил си отишол
ако е крадена за делови, тогаш ќе ја растурат и ќе и се изгуби трага
 

Kajgana Shop

На врв Bottom