Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Со последни пари кола не се зема!
Како прво сигурно ќе треба откако ќе ја земеш да и удриш сервис мин 150евра (каиши, водна пумпа, масло, филтри), второ може да е замаскирана и да не заприметиш некој поголем дефект и да треба и тоа да го правиш, па колку поголемо возило толку поскапи трошоци за регистрации, зелен картон, гуми.
Стави си на кантар колку пари имаш, какви ти се потребите (фамилијарен човек, за низ град, за работа, за товар) и што нуди пазарот до таа сума (не пребарувај по модел, туку по сума на нет), извади 5 модели и за тие оди во продавници да видиш споредба на деловите и прашај тука што те интересира.[DOUBLEPOST=1509172152][/DOUBLEPOST]Инаку еве интересно видео, ќе се најде за ладново :)
https://www.youtube.com/watch?time_continue=68&v=4t4mzMS-ZZ8
Вакви готови вреќички има во Џамбо, 50-60 денари мислам беа. Лани си зедов 2, ама само едното го користев. Зимава ќе го ставам и второто во функција, помага, проверено (y)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Де бе луѓе сите коли дефеци ги извадивте, значи ќе ти се погоди или не тоа е, еве двајца другари имам што имат 407 ај на едниот му е 2 месеца али другиот ја зеде пред неколку години од увоз и вика дека посериозни проблеми немало, али ипак фала на советите.

Брат извини вака, колку години имаш и дали ова ти е прва кола? Дали си пресметал колку пари годишно ќе ти требаат за одржување на колата? Дали си запознаен со тоа генерално кои модели на коли се најбарани/најценети на пазарот? Прво прашуваше за bmw, па мерцедес сите раскантани по 15+ год стари, па сега скокна на најгломазната, најниската, а воедно и ламја за одржување...peugeot 407. Кои ти се потребите за кола во текот на месецот и годината? Колку км приближно би минувал годишно?
За мерцедес прашуваше овој другиов,
инаку ми треба секојдневно мора да земам... за километри годишно околу 30-40к.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Де бе луѓе сите коли дефеци ги извадивте, значи ќе ти се погоди или не тоа е, еве двајца другари имам што имат 407 ај на едниот му е 2 месеца али другиот ја зеде пред неколку години од увоз и вика дека посериозни проблеми немало, али ипак фала на советите.


За мерцедес прашуваше овој другиов,
инаку ми треба секојдневно мора да земам... за километри годишно околу 30-40к.
Да не ја тераш во групана Превоз БТ-СК на фб? :D За таа километража годишна, мораш да бараш со што помалце км поминати, пошто ако земеш стара отепана со 200 000+ по само една година возење се ставаш во ризик за посериозни дефеци. Еве ти само еден пример од близок роднина. Пред 3 год кога отприлика ист период земавме кола, тој сакаше лимузина, демек попросторна, подобро лежела на отворено и сл...и имаше вака ограничен буџет како тебе, околу 3000 еур...и зеде Форд Мондео 2.0 тдди од 2001. Првата година му беше ок. Како почна поинтензивно да ја вози, пред се за службени патувања низ државава и на одмор Грција, почна полека да му откажува де ова, де она. Последно што му се случи беше бош пумпата. Заедно со тој дефект вика досега само по мајстори има најмалце 1000 еур дадено. Јас зедов голф 4 1.9 тди најслабиот со 90кс од 98-ма и ја платив 3000 еур...да не ја почудам, само гориво и регистрација што трошам 500 еур годишно тоа ми е и некои поситни проблеми, ама искрено и не ја возам којзнае колку, 5000 км годишно. Тој сега прашање е дали ќе може 2000 еур да земе на мондеото, а јас денес да зинам, утре ќе го дадам голфот за 2500. Значи зборот ми е, гледај според потребите и според буџетот. Најди некоја средина и извлечи го најдоброто. Изгледа бензин-плин би ти одговарала најмногу. Види дали нешто од овие ти фаќа умот:
Peugeot 307 1.4 бензин со фабрички плин, 2007, 3800 еур
SEAT Ibiza 1.4 со а-тест плин, 2007, 3700 еур

исто во предвид може да оди и некое дизелче како фиеста 1.4 тдци 2006-та или корса 1.3 цдти 2005-та и двете одат околу 3200-3400 еур.

Инаку што тип на кола бараш? Лимузина или мало градско?
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Да не ја тераш во групана Превоз БТ-СК на фб? :D За таа километража годишна, мораш да бараш со што помалце км поминати, пошто ако земеш стара отепана со 200 000+ по само една година возење се ставаш во ризик за посериозни дефеци. Изгледа бензин-плин би ти одговарала најмногу. Види дали нешто од овие ти фаќа умот:
Peugeot 307 1.4 бензин со фабрички плин, 2007, 3800 еур
SEAT Ibiza 1.4 со а-тест плин, 2007, 3700 еур

исто во предвид може да оди и некое дизелче како фиеста 1.4 тдци 2006-та или корса 1.3 цдти 2005-та и двете одат околу 3200-3400 еур.

Инаку што тип на кола бараш? Лимузина или мало градско?
Реално ми треба мало градско, е сеа работава е што јас сакам лимузина, добро за километрите малце претерав иако ќе патувам секојдневно не се толку нешто помалце, тоа првото автоматик нели автоматикот е многу покомплициран и поскап за одржување,
Ама за тоа 200.000+ отепана кола извини али ова ти е без врска, колку таксиња имаме видено со 500 + и повеќе, лично што имам видено рекорд километража е 700+ мерцедес мислам дека беше, такси исто.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Реално ми треба мало градско, е сеа работава е што јас сакам лимузина, добро за километрите малце претерав иако ќе патувам секојдневно не се толку нешто помалце, тоа првото автоматик нели автоматикот е многу покомплициран и поскап за одржување,
Ама за тоа 200.000+ отепана кола извини али ова ти е без врска, колку таксиња имаме видено со 500 + и повеќе, лично што имам видено рекорд километража е 700+ мерцедес мислам дека беше, такси исто.
Го апдејтирав последното мислење, препрочитај :D
Инаку за км, во ред е имаме доста примери на коли што имаат стварно поминато многу, ама сигурно се добро и навремено одржувани. Башка тие работат со колите, па мора да ги одржуваат за да вадат пари и за нив и за себе нели? :cool: За автоматик ич да не му се плашиш, на кола од 2007-ма со 150 000 км поминати ништо нема да му е. Башка и моторот е позачуван и возењето низ град е многу попријатно, а не ако те задеси гужва, за 50 метри, 10 пати да ставаш 1-ва, па 2-ра, па држи пола кумплуг итн...отиде и ламела и се...
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
Corsa 1.4 16v eden klip ne raboti kompresija 0. a dr. 11 bara. Sovet dali da go otvoram motorot ili pak da idem so dr motor.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Corsa 1.4 16v eden klip ne raboti kompresija 0. a dr. 11 bara. Sovet dali da go otvoram motorot ili pak da idem so dr motor.
Мој другар правеше ремонт на Опел, ама дизел и го кошташе 500 евра. Па вреди да се размисли за купување на друг мотор ...

Најмалку што можиш да направиш, е ако нешто знаеш од мотори, да ја извадиш сам главата од моторот, па да видиш што е проблемот. Можеби е изгорен вентил, па тогаш само ја менуваш главата или евентуално само вентилот. Долниот дел од моторот тогаш не го чешкаш
 
Член од
29 август 2009
Мислења
130
Поени од реакции
20
Zdravo.... imam vo plan da zemam ford fokus mk2 pa se mislam dali da zemam benzin ili dizel... dali nekoj ima iskustvo ili ima vakva kola pa da mi kaze dali e dovar izbor ovaa kola ili ne I ako e dobar izbor sto e podobro da se zeme benzin ili dizel, momentalno imam seat leon mk1 1.9 tdi 90 konja proizvedena kraj na 2000 godina I sum prezadovolen... sakam da go smenim posto sakam da zemem nesto ponovo
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Ove so se u Kisela voda za popravka i prodazba na amortizeri,da spodele nekoj iskustvo? i kolku otprilika vreme bi te zadrzal za da ti gi smeni site amortizeri?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
Го апдејтирав последното мислење, препрочитај :D
Инаку за км, во ред е имаме доста примери на коли што имаат стварно поминато многу, ама сигурно се добро и навремено одржувани. Башка тие работат со колите, па мора да ги одржуваат за да вадат пари и за нив и за себе нели? :cool: За автоматик ич да не му се плашиш, на кола од 2007-ма со 150 000 км поминати ништо нема да му е. Башка и моторот е позачуван и возењето низ град е многу попријатно, а не ако те задеси гужва, за 50 метри, 10 пати да ставаш 1-ва, па 2-ра, па држи пола кумплуг итн...отиде и ламела и се...
Толку ти е тешко некоја брзина да смениш? И нормално дека ќе отиде ламела ако не знаеш да менуваш брзини.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Zdravo.... imam vo plan da zemam ford fokus mk2 pa se mislam dali da zemam benzin ili dizel... dali nekoj ima iskustvo ili ima vakva kola pa da mi kaze dali e dovar izbor ovaa kola ili ne I ako e dobar izbor sto e podobro da se zeme benzin ili dizel, momentalno imam seat leon mk1 1.9 tdi 90 konja proizvedena kraj na 2000 godina I sum prezadovolen... sakam da go smenim posto sakam da zemem nesto ponovo
Ако е тдди твојот мотор е подобар од поновите тдци со кои ќе си имаш мака
Мој совет смени ауто/марка[DOUBLEPOST=1509382599][/DOUBLEPOST]
Ove so se u Kisela voda za popravka i prodazba na amortizeri,da spodele nekoj iskustvo? i kolku otprilika vreme bi te zadrzal za da ti gi smeni site amortizeri?
Ако мислиш на амстронг што монтираат монрое тогаш само пофалба, јас менував само задни за неколку часа е готова, турбо се работат доста коли во еден ден[DOUBLEPOST=1509382647][/DOUBLEPOST]
Толку ти е тешко некоја брзина да смениш? И нормално дека ќе отиде ламела ако не знаеш да менуваш брзини.
Друг лезет е аутоматик остај ти тоа
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Zdravo.... imam vo plan da zemam ford fokus mk2 pa se mislam dali da zemam benzin ili dizel... dali nekoj ima iskustvo ili ima vakva kola pa da mi kaze dali e dovar izbor ovaa kola ili ne I ako e dobar izbor sto e podobro da se zeme benzin ili dizel, momentalno imam seat leon mk1 1.9 tdi 90 konja proizvedena kraj na 2000 godina I sum prezadovolen... sakam da go smenim posto sakam da zemem nesto ponovo
Батали форд ,а ако си запнал за форд фокус подобро земи бензинец ама да не го вградиш плински уреди оти не го бива со плински уреди бидејќи вентилите се тенки и лесно се изгорува ако го користиш плин затоа потребно е дополнителен трошок да вградиш капалки наменето за плински уреди ,а што се однесува дизел твојот сеат тди е далеку подобар од форд дизел каде каде. Гледај друга марка на пример алфа ромео 156 ЈДТ или Пасат,Голф па и пежо ХДИ или опел вектра,астра имаш доста избори и види што ти се допаѓа и повторно прашај


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Да ми предложите ефтина кола (до 1000 евра) која е издржлива на плин, имам најдено твинго и пежо 106, која од ова би било подобар избор, појке ми е за низ град да ја мачам како втора кола.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Да ми предложите ефтина кола (до 1000 евра) која е издржлива на плин, имам најдено твинго и пежо 106, која од ова би било подобар избор, појке ми е за низ град да ја мачам како втора кола.
skoda felicia 1.3MPI ima so 60,68ks i 1.6 so 74ks. zakon za na plin. poizdrzliva kola od skoda za na plin amin. druga varijanta so istiot motor vw polo n6 1.4MPI 60-74ks lesni vozila za odrzuvanje mnogu lesni za vozenje motor na lance. fiat punto 1.1 50 konja isto ti e dobra kola za na plin. od iskustvo ti kazuvam za skodata :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom