Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Slusnav od nekade ako antifrizot ne ti e smenat poveke od 2 gos demek stvaral grudki vnatre ili nesto sli4no.
Испушти го цел и стави нов. Се менува на 2-3 години макс.
MANOL е германски и е квалитететн. Го купувам за 250 ден/литар, ќе ти треба околу 4 литра најверојатно.
Инаку, се прави како пудинг, ако е стар ;) За малку пари можеш да си направиш проблем.

Во продавници за авто делови имаш апаратчиња за мерење и обично ги продаваат до кај 1000 ден., но тие не се точни. Поскапите точно мерат но немаш потреба да купуваш, ако имаш некој познат на технички преглед или некој мајстор ќе ти измери и ќе ти кажи колку ти е моментално.
Но кога ќе го менуваш антифризот сам ќе видиш според соодносот на антифриз/вода ќе измешаш и отприлика ќе имаш точна претстава за новиот антифриз до каде ти е со температурата.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Pominav 10 000 km poto4no imam 10 200 pominato i dali ke bide problem ako pominam oste 200 -300 km dodeka da napravam povtorno servis ulje filtri ?
I 20 200 da napravis nisto ne mu e na motorot.Na sipkata uljeto treba da bide 1-2 mm pod maximumot.[DOUBLEPOST=1509751264][/DOUBLEPOST]
Sto da mu proveram na oko e dobro haha tolku si i razbiram da go proveram.

Inace antifrizot vo kola mi e veke 3 god i samo doturam destilirana voda. Minatat zima vese -50 dokolku ne e naslbean da go menam ili ne ?
Smeni go.Komplet.Ako si od Veles jas aparatce za merenje imam,ke proverime kolku ° vo sekoe vreme.Pod -25 stepeni da ne e.[DOUBLEPOST=1509751417][/DOUBLEPOST]
црно ако е значи дека е за менење, а за антифризот појди на механичар имаат они апаратчиња колку ти држи до колку минус, иако не е лошо да купиш едно литро да испуштиш од стариот и да го освежиш.
Uljeto ke se iscrni I posle 1.000 km vozenje.Sum staval sekakvo ulje,od Lique Moly,do Selenia,pa Eurol,site posle 500-1000 km uljeto e crno no koga staviv na Lukoil uljeto I posle 4-5000 km bese kako novo.Em e edno od najeftinite na pazarot.[DOUBLEPOST=1509751726][/DOUBLEPOST]
kakov vi e toj motor tddi na ford, koga i na auto data go nema, a mnogu pati go imam sretnano, kolku so gledam imat dt i tdci.
Turbo Diesel Direct Injection.
Nekoj ponov tip,mozebi so elektronska bosh pumpa.
DT nema Ford kolku so znam,ima TD,TDI,TDDI I TDCI Duratorq.
Vozev sluzbeno Galaxy so Volkswageniot TDI 116 KS,I Galaxy 2.0 TDCI 150 KS top kombenca,epten me bendisa.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Корисничко искуство со уљево 20171025_153523.jpg
На Лукоил го има 1900 ден.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.758
И јас и брат ми користиме само улје од Лук оил...дечките ми кажуваат(другари ми се) дека уљето е ефтино бидејќи сами го произведуваат и нема посрединци кои редат само маржи
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Батали форд ,а ако си запнал за форд фокус подобро земи бензинец ама да не го вградиш плински уреди оти не го бива со плински уреди бидејќи вентилите се тенки и лесно се изгорува ако го користиш плин затоа потребно е дополнителен трошок да вградиш капалки наменето за плински уреди ,а што се однесува дизел твојот сеат тди е далеку подобар од форд дизел каде каде. Гледај друга марка на пример алфа ромео 156 ЈДТ или Пасат,Голф па и пежо ХДИ или опел вектра,астра имаш доста избори и види што ти се допаѓа и повторно прашај


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Posto se zainteresirav za ford fokus mk2 I citav po forumive I izlaga deka motorot od ford focus 2.0 tdci e ustvari 2.0 hdi sto go koristi pezo... neznam dali toa e tocno a ako e stvarno taka moze da se rece deka toj motor e dobar... ne se razbiram mnogu od kolive zatoa se rasprasuvam dali cini ili ne ☺
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Posto se zainteresirav za ford fokus mk2 I citav po forumive I izlaga deka motorot od ford focus 2.0 tdci e ustvari 2.0 hdi sto go koristi pezo... neznam dali toa e tocno a ako e stvarno taka moze da se rece deka toj motor e dobar... ne se razbiram mnogu od kolive zatoa se rasprasuvam dali cini ili ne ☺
Баш за тој мотор кажува, изгледај го цело видео. И нема замаец тој мотор, така да ете еден сигурен плус ;).
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Posto se zainteresirav za ford fokus mk2 I citav po forumive I izlaga deka motorot od ford focus 2.0 tdci e ustvari 2.0 hdi sto go koristi pezo... neznam dali toa e tocno a ako e stvarno taka moze da se rece deka toj motor e dobar... ne se razbiram mnogu od kolive zatoa se rasprasuvam dali cini ili ne
Не знам дали е така дека се исти мотор со хди и не ги пратам фордови


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
136
Поени од реакции
21
Имам поло 1.4 2004 год. и проблем со задната десна страна при централното заклучување, значи пред неколку дена се заклучи и никако неќе да се отклучи без разлика што и да правам, а пред оваа врата да почне да зеза исто имав помал проблем со левата задна, некогаш се отклучуваше некогаш не, ама од 3-4 пати ќе се среди, а оваа сега не сака никако.

Некој совет ако може како да се среди?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Имам поло 1.4 2004 год. и проблем со задната десна страна при централното заклучување, значи пред неколку дена се заклучи и никако неќе да се отклучи без разлика што и да правам, а пред оваа врата да почне да зеза исто имав помал проблем со левата задна, некогаш се отклучуваше некогаш не, ама од 3-4 пати ќе се среди, а оваа сега не сака никако.

Некој совет ако може како да се среди?
Појди во дог секјурити, решаваат се и сешто[DOUBLEPOST=1509890797][/DOUBLEPOST]
Вака е добро, зависи колку км поминуваш можеш да си ставиш плин инаку ќе си троши 10-12 градска, возачкото седиште е скинато кај составот, може седел потежок возач итн треба да се види ако му се километрите тие добро е
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.851
Па вака добро изгледа, плус бензин е тука е возена, нема милион километри свртено. Ако можеш да си дозволиш да одржуваш БМВ добар избор е колава, едно од ретките бемвиња кое вака на прв поглед не е отепано од возење:) Вреди колава да појдеш да ја видиш ако ти прави мерак.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Баш за тој мотор кажува, изгледај го цело видео. И нема замаец тој мотор, така да ете еден сигурен плус ;).
Pa nemozem da najdem nikade strikno za toj motor dali ima zamaec ili ne... sekade go spomnuvaat deka ima... a I nikoj ne kazuva kolku pari e toj zamaec.. za diznite znam deka se mnogu nezni I deka treba da se koristi pokvalitetno gorivo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom