Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво на сите
Еве едно прашање од мене како лаик до вас поискусните.
Треба да го сменам ребрастиот кајш на колата , голф 4 бензин 1.4 мотор од 1999 год., па прашав во продавница за делови и ми рекоа дека комплет на сетот заедно све што треба да се смени со него со држачи, затегачи, ролни водна пумпа и сл чини 9000 ден (марка даеву мислам ми рече) + 2000 работна рака.
Па ме интересира дали е тоа многу, и дали вие препорачувате некоја друга марка и слично?????
Јас го сменив на Ауди А4 ТДи 1.9 дајго ребраст и затегач пе фати сосе работна рака 11 000 денари , а водна пумпа не го сменив оти мајсторот рече дека е одлична состојба и нема потреба да се смени туку наредниот пат


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Normalno deka sekoja kola ima nekoja mana, no iskreno ovde vie dosta preovelicuvate.
Eve jas imav Opel 1,9 od 2005 i nemase nikakva mana osven normalno nekoi potroseni delovi koi sto moraat da se smenat na odredena kilometraza.
Imam drugar tatko mu imase Golf 4 neznam tocno koj motor za koj sto ovde citav deka troselo ulje neznam sto, a lugjeto 2 godini osven na redoven servis za drugo ne stapnaa kaj majstori.
Ako kolata sto sakate da ja kupite e dobro odrzuvana i vo dobra sostojba togas nema da ima maka.
I eve eden primer isto taka, drugar ima Audi a6 od 2006/7 godina neznam tocno so izminati 350,000 km a ja imaat kupeno na okolu 110,000 realni. Kolata vnatre i nadvor e kako nova, motorot ne pokazal nikakvi seriozni defeci do sega, a plus so taa kola vozat ednas do dva pati mesecno okolu 2000 km pat.
Taka da ako e redovno servisirana so kvalitetni delovi... nema maka :)
 
Член од
7 јуни 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
Препорака за добар мајстор за репарирање на турбина?
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
moze li ako se izedeni nazad plockite da tropka kako na lim takov zvuk
ili za nesto drugo se raboti
a i racnata slabo mi drze
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Бегај подалеку од Опел па и 2.2 мотори..
Бошот не им чини.
dti nema bosh
Inaku 2.2 dti ili hdi e psa(peugeot/citroen)motor i nema smrt so garanccija bidejki Citroen C5ta od 2010 so ja imav go imase toj motor
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
dti nema bosh
Inaku 2.2 dti ili hdi e psa(peugeot/citroen)motor i nema smrt so garanccija bidejki Citroen C5ta od 2010 so ja imav go imase toj motor
Kako bre nema?Se citas li so pises? Elektronska bosh e taa, VP-44 mislam,dosta problematicna.

2.0 I 2.2 DTI se isti,imaat slicnost so Italijanskiot JTD,nema vrska so Francuskite koli.

PSA/Citroen se vo kombinacija so Mazda i Ford ako ne se lazam.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Здраво,
заинтересиран сум за Хонда Акорд 2.2 i-cdti од 2005 година. Не сум имал искуство со јапонски возила, слушам дека се добри, но незнам како се покажани дизел моторите. Дали некој има искуство со ваков мотор, предности, недостатоци? Однапред благодарам
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Kako bre nema?Se citas li so pises? Elektronska bosh e taa, VP-44 mislam,dosta problematicna.

2.0 I 2.2 DTI se isti,imaat slicnost so Italijanskiot JTD,nema vrska so Francuskite koli.

PSA/Citroen se vo kombinacija so Mazda i Ford ako ne se lazam.
Moторот 2.2 хди е оригинал француски или попознат како 2.1 тд прв пат е монтиран во цитроен хм и пежо 605 а џенерал мотор ги монтира во опел и вауксал-име за англиски пазар а италијанците пак истиот мотор го зимаат од џенерал мотор

1.9 јтд е прв италијански мотор,претсавен во алфа 156 во далечната 1997 година
Мазда и форд имаат меѓусебна соработка,пса има соработка со митсубиши а рено има со нисан,......
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Ваков штраф каде може да најдам? Ми го загинаа оригиналниот на предно тркало кога ми менуваа последно јабучуца и сега имам обичен, али се разлабавува во возење. DSC_1300.JPG
DSC_1307.JPG DSC_1304.JPG
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Ваков штраф каде може да најдам? Ми го загинаа оригиналниот на предно тркало кога ми менуваа последно јабучуца и сега имам обичен, али се разлабавува во возење.Прегледај го приврзокот 174085
Прегледај го приврзокот 174083 Прегледај го приврзокот 174084
А да му капнеш една-две капки лак или боја и да го заштрафиш нели може така, ем сам нема да може да се отштрафува ем кога ќе му запнеш со клучот ќе пушти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom