Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ќе идам кај шо ја ставав на динамометар,ако го зачувал фајлот мајсторот ќе го закачам овде да видиме дали тогаш ќе се уверите
Ne vozis alfa, ides 80 ti izgleda kako da ide 120:P
мислиш обратнопропорционално
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Здраво на сите
Еве едно прашање од мене како лаик до вас поискусните.
Треба да го сменам ребрастиот кајш на колата , голф 4 бензин 1.4 мотор од 1999 год., па прашав во продавница за делови и ми рекоа дека комплет на сетот заедно све што треба да се смени со него со држачи, затегачи, ролни водна пумпа и сл чини 9000 ден (марка даеву мислам ми рече) + 2000 работна рака.
Па ме интересира дали е тоа многу, и дали вие препорачувате некоја друга марка и слично?????
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Не е многу но јас би ти препорачал да ја сменеш колата.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
sto proverka trebe da napravam na kolata
ke vozam preku 1500 km za na odmor
Ulje,voda,glicerin,matik,gumite proveri gi.Dosta e.Ti si ja znaes najdobro kolata.[DOUBLEPOST=1499491519][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите
Еве едно прашање од мене како лаик до вас поискусните.
Треба да го сменам ребрастиот кајш на колата , голф 4 бензин 1.4 мотор од 1999 год., па прашав во продавница за делови и ми рекоа дека комплет на сетот заедно све што треба да се смени со него со држачи, затегачи, ролни водна пумпа и сл чини 9000 ден (марка даеву мислам ми рече) + 2000 работна рака.
Па ме интересира дали е тоа многу, и дали вие препорачувате некоја друга марка и слично?????
Ne ti rekle Daevu,ti rekle Dayco.
Preskapo spored mene.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Не е многу но јас би ти препорачал да ја сменеш колата.

Sent from my E2003 using Tapatalk
Абе и ја тоа го знам, ама ќе ми дадеш пари за нова кола ? :D:D:D[DOUBLEPOST=1499523785][/DOUBLEPOST]
Ulje,voda,glicerin,matik,gumite proveri gi.Dosta e.Ti si ja znaes najdobro kolata.[DOUBLEPOST=1499491519][/DOUBLEPOST]

Ne ti rekle Daevu,ti rekle Dayco.
Preskapo spored mene.
А ти што би ми препорачал?
Има ли некоја поевтина марка од овие Dayco?
Или пак се поквалитетни овие па затоа ми рекол таа цена?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Абе и ја тоа го знам, ама ќе ми дадеш пари за нова кола ? :D:D:D[DOUBLEPOST=1499523785][/DOUBLEPOST]
А ти што би ми препорачал?
Има ли некоја поевтина марка од овие Dayco?
Или пак се поквалитетни овие па затоа ми рекол таа цена?
Dayco kaisite se dosta kvalitetni,Italijanski.
Flenor poskapi,Germanski,no tuka negde so kvalitet.
Gates najkoristeni,I poeftini.
Begaj od Goodyear.
Mozes I Continental

Koompletot da bide so Ina, Germanski zategaci,I obavezno vodna pumpa,Airtex ili Valeo.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Dayco kaisite se dosta kvalitetni,Italijanski.
Flenor poskapi,Germanski,no tuka negde so kvalitet.
Gates najkoristeni,I poeftini.
Begaj od Goodyear.
Mozes I Continental

Koompletot da bide so Ina, Germanski zategaci,I obavezno vodna pumpa,Airtex ili Valeo.
valeo почнаа да ги шиткаат made in france на кутијата, a made in china на жигот.
 
?

..........

Гостин
Здраво на сите
Еве едно прашање од мене како лаик до вас поискусните.
Треба да го сменам ребрастиот кајш на колата , голф 4 бензин 1.4 мотор од 1999 год., па прашав во продавница за делови и ми рекоа дека комплет на сетот заедно све што треба да се смени со него со држачи, затегачи, ролни водна пумпа и сл чини 9000 ден (марка даеву мислам ми рече) + 2000 работна рака.
Па ме интересира дали е тоа многу, и дали вие препорачувате некоја друга марка и слично?????
Пред една недела сменив ребраст каиш и држачи на focus МК1, комплет со работна рака 4200, и плус ми го поправија сензорот за АBS гратис :)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Dayco kaisite se dosta kvalitetni,Italijanski.
Flenor poskapi,Germanski,no tuka negde so kvalitet.
Gates najkoristeni,I poeftini.
Begaj od Goodyear.
Mozes I Continental

Koompletot da bide so Ina, Germanski zategaci,I obavezno vodna pumpa,Airtex ili Valeo.
Фала многу на советот

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Здраво на сите
Сакам да прашам да не знае некој како иде процедурата и колку чини да ги сменам табличките на автомобил?(ист град други бројки)
Сакам да ги сменам затоа што оштетени ми се, а плус и сакам да ги сменам бројките на таблиците да си ставам некој полесни :)
Фала многу
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Здраво на сите
Сакам да прашам да не знае некој како иде процедурата и колку чини да ги сменам табличките на автомобил?(ист град други бројки)
Сакам да ги сменам затоа што оштетени ми се, а плус и сакам да ги сменам бројките на таблиците да си ставам некој полесни :)
Фала многу
1500 денари ако плаќаш со картичка, а ако одиш во банка плус провизија

но убавите бројки бргу фаќаат нозе....

ако сакаш 4 исти бројки, плаќаш 15 000, а ако сакаш да ти напишат збор наместо бројки околу 1000 евреи
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Здраво на сите
Сакам да прашам да не знае некој како иде процедурата и колку чини да ги сменам табличките на автомобил?(ист град други бројки)
Сакам да ги сменам затоа што оштетени ми се, а плус и сакам да ги сменам бројките на таблиците да си ставам некој полесни :)
Фала многу
1500 денари ако плаќаш со картичка, а ако одиш во банка плус провизија

но убавите бројки бргу фаќаат нозе....

ако сакаш 4 исти бројки, плаќаш 15 000, а ако сакаш да ти напишат збор наместо бројки околу 1000 евреи
плус трошоци за нова собраќајна книшка
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
mislenje za vectra b 2.2 dti ? kako se pogodeni tie motori. vozam vectra 2.0 zasea nema mani
 

Kajgana Shop

На врв Bottom