Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.713
  Допаѓања:
  1.506
  Голф 5 никако не може да се споредува со Ауди А3 иако во иста групација и ламборџини истото, но има голема разлика меѓу Ауди А3 и Голф 5 во поглед на стабилна брзина во ,,кокпитот" особено во кривини истото како и ламборџини значи голема разлика е.


  Sent from my iPhone 6S Plus using Tapatalk
   
  На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. IBIZA SOUND

  IBIZA SOUND

  Член од:
  6 февруари 2009
  Мислења:
  10.168
  Допаѓања:
  2.629
  koga se patuva preku 800 km , podobro e avtomobilot da se izgase koga se prave pauza od 5 10 min, ili da se ostave da rabote
  ili pak se isto e
   
 3. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.497
  Допаѓања:
  2.199
  половина минута до минута....ако го оставиш повеќе нема ладење во ладњаците и ќе се вклучат перките, а ако го изгасиш одма, акумулираната топлина нема каде да оди набрзина, па малку ќе се подигне температурата на моторот
   
 4. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  32
  јас оставам да работи во место 10-на минути
   
 5. novajlija

  novajlija

  Член од:
  10 јули 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Здраво,
  Сакам да прашам за совет, се двоумам помеѓу сеат леон 2010 1.4 tsi и хонда цивик 2007 2.2 дизел. Цените им се тука некаде, ме привлекуваат двете, повеќе леонот зошто има поминато околу 7000км додека хондата 160.000.
  Па ве прашувам за совет, од лични искуства итн...
   
 6. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.295
  Допаѓања:
  1.444
  ТСи и заборави на плин, ако ти се исплати на бензин ок
   
 7. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  1.271
  Допаѓања:
  559
  Хонда
   
  На novajlija му/ѝ се допаѓа ова.
 8. novajlija

  novajlija

  Член од:
  10 јули 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Зошто не плин?
   
 9. Helex

  Helex

  Член од:
  14 август 2008
  Мислења:
  2.306
  Допаѓања:
  938
  Плинскиот уред е скап, плус моторот постојано троши мала количина на бензин заедно со плинот... Се на се, се исплати само на многу големи годишни километражи.
   
 10. novajlija

  novajlija

  Член од:
  10 јули 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Од прееска фанав да читам за плински уреди тука на форумов. Видов дека Плимонт и самите тврдат дека возилото ќе троши 30% бензин и по вградувањето на плинскиот уред, а цената изнесува сигурно помеѓу 1000-1300евра...
   
 11. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.713
  Допаѓања:
  1.506
  Прашањето е за каква потреба да го користиш колата ?На пример ако возиш многу КМ годишно тогаш оди на дизел,а ако малку возиш тогаш на бензин е сега за плин да ставиш тоа зависи дали моторот е издржлив на плин бидејќи тука игра улога вентилите на пример ако вентилот е дебел е издржлив на плин ,а ако е тенок како кај фордовите нема да издржи освен со докупување додатно капалки за подмачкување на вентилите значи и тоа е трошок. Како и да е,јас би идел да барам понатаму некое кола инаку Хондата е супер ама деловите се малку достапни затоа се малку поскапи ,а Сеат според мене е како тестер на пример ако има маана на моторот и го остранува го става во Шкода и ако пак има маана го остранува и го става во ФВ се додека да станува совршен мотор на крај го става во Ауди само што нема да се вика ТСи нешто друго кое е типично за Ауди . Значи јас би бирал Шкода Октавија 2008/9 со ТДи и мирна глава.


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 12. Франкоо

  Франкоо

  Член од:
  4 мај 2007
  Мислења:
  570
  Допаѓања:
  184
  Се заебаваш така ?
   
  На Torte Mobile му/ѝ се допаѓа ова.
 13. argenthessis

  argenthessis Highflyer

  Член од:
  9 јуни 2011
  Мислења:
  253
  Допаѓања:
  204
  Тешка работа. Знам дека од Цитроен ZX на ксара не секогаш пасуваат добоши, т.е. има разлика со абс, без абс.

  Попрво пробај од пежо 306 да најдиш добош за ксара. Од рено клио нз како би пасувало.
   
  На мкд владе му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mandak

  mandak матапрчо

  Член од:
  26 март 2009
  Мислења:
  744
  Допаѓања:
  503
  Дечки зуе корни над 90 кога ке кренам...лагерот бил на задно тркало,ај help да не има некој ново половно како се движат цените...се работи за цитроен ц4 2006 1,6 110 кс купе....
   
 15. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  1.271
  Допаѓања:
  559
  Скапи се..Мислам дека задниот е поскап од предниот лагер..Ќе ти земат сигурно 500-600 денара сами за менување..Спремај си околу 2.000 денара најмалку..
  Земи си KBS
  Можеш и SKF,али ќе го преплатиш..
   
  На mandak му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: