Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Едно нешто од Шкода во дизајн што излезе е Skoda Roomster,се друго е апла копија на Пасат.

Да, скоро па баш копија... Ама секако не е грешка да се купи Шкода пред ФВ... Посебно Октавија пред Голф...
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Јас лонец последно заменив половен од автоотпадите. Гледам некој да пасува по должината, и нормално да е во добра состојба. Лесно се препознава по самиот изглед дали е добар или не, како и по звукот кога ќе се потчукни на него. Рѓосаните се познаваат. Оригинал ауспух секогаш ќе издржи многу повеќе него овие од кај нас ``со гаранција`` кои ми траеја 2-3 години максимуН.

Овдешните по продавници ги прават самите од плех и цевки, но самата дебелина на плехот и вградениот материјал е далеку од оние што ќе ги извадите од странска кола. После само ги заварувам на цевката со еден прстен со кој се добива и на црвстина и на заптивност.

1.6 моторот на Форд е оној од Пежо ХДи, а оној 1.8 е нивниот за кој немам добри зборови
Форд и циган не се разболуваат одма умираат.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Едноставно глобализација-еден производ се препакува во неколку видови на амбалажа го има и кај телефоните,таблетите, телевизорите.....во цела индустрија)
Повеќето автомобилски компании имаат исти кооперанти и често може да се види различни марки (во кои има огромна разлика во цената) да имаат ист кооперант кој вградува многу слични делови во ентериерот

Еден пример е фирмата Harman Becker Automotive Systems која како самостојна фирма има речиси никаков успех во пазарот на авторадија, меѓутоа како доставувач на автомобилните компании (мерцедес, ауди, порше, мини, хјундаи, бмв, пежо, ферари) има огромен број на продадени производи (се разбира под различни имиња)

Овие радија автомобилните компании ги продаваат под свое име и како резервен дел за нив наплаќаат дури 10х поскапо.

Во денешно време цената на автомобилот е висока заради многуте вработени во самата компанија, а не заради тоа дека деловите се квалитетни или дека тие многу коштаат.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Некако ми изгледаш како да имаш уплав од форд како од ѓавол. До толку многу ли се лоши?
Не, туку он поштува само Голф :D се останато е ѓавол ипол.[DOUBLEPOST=1441750631][/DOUBLEPOST]Да прашам некој да не има зимано кола од Милениум од Тетово или пак да не случајно знае какви им се колите?
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Не, туку он поштува само Голф :D се останато е ѓавол ипол.[DOUBLEPOST=1441750631][/DOUBLEPOST]Да прашам некој да не има зимано кола од Милениум од Тетово или пак да не случајно знае какви им се колите?
Што подалеку кај нив може и на 3 у 1 да добиеш
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Нешто од три коли во едно ги прават?
Да, прават и тоа а и се им е увоз од Бугарија со адетиви ставено и ќе отиде по некое време така да тоа тие мој совет па ти си знаеш
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
16v motorite na psa ne se dobri, skoro site modeli imaat problem so diznite,zapusuvanje na glavite klapnite i usisot (karbonizacija), i prekomerno dimenje. Plus na prvite modeli 407 dvomasnite zamajci im se katastrofa. Jas ne bi poglednuval ovakvo. Benzincite 1.8 im se top, poarno neso takvo pa na plin.
Aj ako mozi doobjasni go delot zapusuvanje na glavite klapnite i usisot (karbonizacija), i prekomerno dimenje. So diznite imav problem so bakarnite sajmni , gi menav i nemam problemi. c3 1.4 hdi 16v kakov zamaec ima?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Aj ako mozi doobjasni go delot zapusuvanje na glavite klapnite i usisot (karbonizacija), i prekomerno dimenje. So diznite imav problem so bakarnite sajmni , gi menav i nemam problemi. c3 1.4 hdi 16v kakov zamaec ima?
Cestito kako moze dizel nad 2001 da e so tvrd zamaec ? Se razbira imas dvomasen. Nova tehnologija i ppdobro menuvanje brzini
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Каква е разликата помеѓу Opel Corsa 1.3 CDTI и 1.7CDTI колку трошат гориво и која е подобра за градско возење[DOUBLEPOST=1441829030][/DOUBLEPOST]Станува зборза Opel Corsa C 2000-2006 година
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Здраво ме интересира на 27ми месецов ми истекува регистрацијата ако ја регистрирам сега и земам годишен зелен картон дали ке ми важи до догодина септември или?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Здраво ме интересира на 27ми месецов ми истекува регистрацијата ако ја регистрирам сега и земам годишен зелен картон дали ке ми важи до догодина септември или?
Zeleniot karton vazi do denot na zavrsuvanje na registracija. Dali toa kje bide edna godina pri sama registracija ili eden den ne e bitno. Za tebe ako vekje moras da vadis Z.k. togas izvadi za eden mesec barem kje spasis negde okolu 2 iljadi mkd.
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Ај и овде да прашам:Монтажа на плин на ауди а3ка 2002 1.6 fsi бензин ? Колку би ме коштало околу 350 евра најнов уред или поскапо ?

И огласов да го рекламирам :D
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1932482-Renault-Clio-1-5-dci---02-
цената е 2500 евра, каросериски стакло и презачуван ентериер. Градска троши 4.5Л нафта!!! а на отворено 3.6Л...! Најекономичниот и најзачуваниот мотор што сум го возел.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ај и овде да прашам:Монтажа на плин на ауди а3ка 2002 1.6 fsi бензин ? Колку би ме коштало околу 350 евра најнов уред или поскапо ?

И огласов да го рекламирам :D
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1932482-Renault-Clio-1-5-dci---02-
цената е 2500 евра, каросериски стакло и презачуван ентериер. Градска троши 4.5Л нафта!!! а на отворено 3.6Л...! Најекономичниот и најзачуваниот мотор што сум го возел.
Искрено дека троши 4,5 нема шанси незнам како да го возиш па не може да троши толку ај да кажеш 6 лотри
 

Kajgana Shop

На врв Bottom