Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
здраво на сите. сакам да купам Peugeot 407 2006 2.0 hdi 140 ks 160 000 km. дали некој има искуство со ова кола, дали е скапа за одржување, дали е издржлива и слично?
16v motorite na psa ne se dobri, skoro site modeli imaat problem so diznite,zapusuvanje na glavite klapnite i usisot (karbonizacija), i prekomerno dimenje. Plus na prvite modeli 407 dvomasnite zamajci im se katastrofa. Jas ne bi poglednuval ovakvo. Benzincite 1.8 im se top, poarno neso takvo pa na plin.
 
Последно уредено:

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Дечки, да не знаете некоја страна за порачување на делови преку интернет околу внатрешен ентериер (ново / половно)?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
16v motorite na psa ne se dobri, skoro site modeli imaat problem so diznite,zapusuvanje na glavite klapnite i usisot (karbonizacija), i prekomerno dimenje. Plus na prvite modeli 407 dvomasnite zamajci im se katastrofa. Jas ne bi poglednuval ovakvo. Benzincite 1.8 im se top, poarno neso takvo pa na plin.
Не му го крши ќеифот на чоекот. Нека си купи дизел. Да се радува па мајсторите да гледаат сеир. Со среќа
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ај бе не го дупи. Секој може да увезе кола со било која старост. Само одредени лица можат да добијат единечно одобрување од метерологија за такви “специфични“ случаи.

Со други зборови, можеш да увезеш сѐ, ама не смееш да возиш се што ќе увезеш. :)
Значи тешко да се увезе постара кола, која не е олд тајмер и да може слободно да се вози?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Значи тешко да се увезе постара кола, која не е олд тајмер и да може слободно да се вози?
Најдобар одговор ќе добиеш кога ќе се јавиш на царина :)
 
Член од
24 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
12
Може ли некој да ми кажи што е подобро и која е разликата на 1.4 и 1.9 тди.
Се мислам околу Seat Ibiza 1.4 tdi и 1.9 tdi или Ford Focus 1.8 tddi.
Ако може некој на кратко да ми кажи за Seat Ibiza и Ford Focus, ги гледам од година 2001 до 2004 и двете коли.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Може ли некој да ми кажи што е подобро и која е разликата на 1.4 и 1.9 тди.
Се мислам околу Seat Ibiza 1.4 tdi и 1.9 tdi или Ford Focus 1.8 tddi.
Ако може некој на кратко да ми кажи за Seat Ibiza и Ford Focus, ги гледам од година 2001 до 2004 и двете коли.
Гледаш Сеат и Форд,а потпишан си како Рено Меган..Шта речи? Ја би на Фокусот..Не ги сакам Шпанските гомна..Партал коли.Се што е втора-трета класа од Волксваген и Ауди што останува,се лупа во Сеат и Шкода..
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Некои мислење/искуство за VW Golf 4 1.9 TDI 101 ks 2002/2003 со PD мотор барем така пишува на повеќето огласи.
Потрошувачка
Дефекти
Недостатоци
Оддржавање
Фала Многу.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Гледаш Сеат и Форд,а потпишан си како Рено Меган..Шта речи? Ја би на Фокусот..Не ги сакам Шпанските гомна..Партал коли.Се што е втора-трета класа од Волксваген и Ауди што останува,се лупа во Сеат и Шкода..


За Шкода малку си грешка ... Иако и во Сеат не е се втора и трета класа на делови како што викаш ти... Разликата од ФВ и Сеат е во сериската опрема, некои работи кај ФВ доаѓаат стандардно, а кај Сеат се доплаќа, после најголемата разлика е во квалитетот на материјалите и изработката и рафинираноста во внатрешноста, за кои се задолжени луѓе од Сеат, а тоа е нормално, бидејки нели ФВ треба да е поскап... Инаку околу моторите, менувачите и таквите работи си е се ОК, баш како во ФВ, пошто несмее да си го дозволи ФВ тој луксуз со таа политика ти што викаш... А Шкода во последниве години прерасна во високо квалитетно возило, не е таа Шкода од пред 25 и кусур години;) Земи ги новите Октавија и Суперб, добиваш се исто како во Голф и Пасат, со плусот на просторноста што ја нуди Октавија, по цена за Голф ( во некои случаи и помала )... Додека Суперб е препакуван Пасат...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
За Шкода малку си грешка ... Иако и во Сеат не е се втора и трета класа на делови како што викаш ти... Разликата од ФВ и Сеат е во сериската опрема, некои работи кај ФВ доаѓаат стандардно, а кај Сеат се доплаќа, после најголемата разлика е во квалитетот на материјалите и изработката и рафинираноста во внатрешноста, за кои се задолжени луѓе од Сеат, а тоа е нормално, бидејки нели ФВ треба да е поскап... Инаку околу моторите, менувачите и таквите работи си е се ОК, баш како во ФВ, пошто несмее да си го дозволи ФВ тој луксуз со таа политика ти што викаш... А Шкода во последниве години прерасна во високо квалитетно возило, не е таа Шкода од пред 25 и кусур години;) Земи ги новите Октавија и Суперб, добиваш се исто како во Голф и Пасат, со плусот на просторноста што ја нуди Октавија, по цена за Голф ( во некои случаи и помала )... Додека Суперб е препакуван Пасат...
Едно нешто од Шкода во дизајн што излезе е Skoda Roomster,се друго е апла копија на Пасат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
14.725
Може ли некој да ми кажи што е подобро и која е разликата на 1.4 и 1.9 тди.
Се мислам околу Seat Ibiza 1.4 tdi и 1.9 tdi или Ford Focus 1.8 tddi.
Ако може некој на кратко да ми кажи за Seat Ibiza и Ford Focus, ги гледам од година 2001 до 2004 и двете коли.
1.4 тди е конструкциски како 1.9 само со еден цилиндар помалку. Значи како со пила да си го пресекол моторот и од 4 цилиндри ,сега имаш 3. исти се клиповите,и скоро сите делови, нормално некои делови приспособени за 3 клипови(радилица,брегаста..). Затоа малку кај 1.4 звукот е како тракторски. Но многу издржлив мотор.

Фокусот е во класа на Голфот, а мислам дека 1.8 моторите на Форд воопшто не се покажаа.

Сеат и Шкода се фолксфагенови возила во кои се вградуваат потврди и понеквалитетни делови за ентериерот. Другите делови се исти кај целата гама ..

Едноставно глобализација-еден производ се препакува во неколку видови на амбалажа9го има и кај телефоните,таблетите, телевизорите.....во цела индустрија)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
29
Поени од реакции
1
Сакам да купам автомобил до 4000е. Ми се допаѓа форд фокус 2005дизел, што е подобро 1.6 или 1.8 td, tddi, tdci? Некое мислење за фордов или друг предлог
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки некој???
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1138701-AUSPUH-SERVIS-BEDA

јас во овој сервис менував среден лонец, нов мислам беше околу 2500 со гаранција[DOUBLEPOST=1441705864][/DOUBLEPOST]
Сакам да купам автомобил до 4000е. Ми се допаѓа форд фокус 2005дизел, што е подобро 1.6 или 1.8 td, tddi, tdci? Некое мислење за фордов или друг предлог
немој форд, гледај нешто друго барем за таа година и цена имаш избор
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
14.725
Јас лонец последно заменив половен од автоотпадите. Гледам некој да пасува по должината, и нормално да е во добра состојба. Лесно се препознава по самиот изглед дали е добар или не, како и по звукот кога ќе се потчукни на него. Рѓосаните се познаваат. Оригинал ауспух секогаш ќе издржи многу повеќе него овие од кај нас ``со гаранција`` кои ми траеја 2-3 години максимуН.

Овдешните по продавници ги прават самите од плех и цевки, но самата дебелина на плехот и вградениот материјал е далеку од оние што ќе ги извадите од странска кола. После само ги заварувам на цевката со еден прстен со кој се добива и на црвстина и на заптивност.

1.6 моторот на Форд е оној од Пежо ХДи, а оној 1.8 е нивниот за кој немам добри зборови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom