Собири и протести против СК 2014

Дали се потребни граѓански протести против проектот "Скопје 2014"


  • Вкупно гласачи
    185

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Мене само ме интересира дали нашата МИЛИ - оп пардон Полиција има
водени топови. И да тркнам до Трст да купам шушкавци да продавам пред протестот.
Две цистери кои ќе имаат еден и два водени топови ќе набави Министерството за внатрешни работи поради што завчера е објавен тендер за набавка на две специјални возила кои ќе се употребуваат за одржување на јавниот ред и мир при поголеми нарушувања.


„Специјалните возила содржат резервоари за вода од некоридирачки матeријал со цел да се овозможи транспорт на вода за пиење, резервоари за течна ЦС материја (солзавец), боја и пена. Возилата "цистерните" имаат систем за самозаштита од долната страна на секое тркало како и ситем за заштита на возилото од луѓе. Исто така, возилата содржат еден или два топа чие управување е автоматско со покривање на целиот радиус околу возилото, со вградена заштитна камера во спрега со водениот топ и заштитна камера од задната страна на возилото", се вели во соопштението од МВР.
Од министерството објаснуваат дека набавката е во врз база на анализи на потребите, како и по сугестии од праксата која ја имаат полициите на Европската Унија при постапување во случаи на нарушување на јавниот ред и мир од поголем обем. Возила, велат од МВР, ќе бидат платени на 36 еднакви рати.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/116185-MVR-nabavuva-dve-specijalni-vozila-so-vodeni-topovi
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
13.133
Се кладам во 5000 евра дека ќе има контра протест, иницирано од здружение „ГТЦ е грдо решение“ на чело со архитект со долгогодишно искуство од 0 денови.
Ќути бе, ќе те сместат за автор на контрапротестот. :D
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
А за во пролет 2014 година т.с. финале е оставена зградата на Гордана, т.с.МВР-Ск
Па потоа иде нов студентски град целиот во барок,после 25 години независност
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ќути бе, ќе те сместат за автор на контрапротестот. :D
Со битушанец ќе идеме рака под рака да ја исплукаме немакедонштината.
bitushanec; патем што мислиш ГТЦ во барок е подобар нели?
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Ако сега се отвори анкета: „Дали треба да има контрапротести на протестите против Ск2014“, тие што гласаа сега со НЕ, тогаш каде ќе кликнат? :rolleyes:
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Многу рано ви текна бе :pos:
Се шалам, better late than never! Тоа се бара, иницијатива :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
13.133
Со битушанец ќе идеме рака под рака да ја исплукаме немакедонштината.
bitushanec; патем што мислиш ГТЦ во барок е подобар нели?
Море и болниците нека бидат во барок, како во стил така и во време. Нокшири и легени нека инсталираат наместо комунална хигиена и канализација.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Е ајде кајганџии кој сака да иде на протестов, ова повеќе како шетња ќе биде али дај што даш ако ништо друго ќе се попишеме таму на список.. А само да не заврши во партија списокот:pos:
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Море и болниците нека бидат во барок, како во стил така и во време. Нокшири и легени нека инсталираат наместо комунална хигиена и канализација.
Да не испадне дека им давам идеи и ги потхранувам со иницијативи, ама мислам дека за инат на градоначалникот бараките на општина центар да ги направат во барок . :D Кој се буни ќе му ги викнеме сендвич - протестантите :P
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.016
Поени од реакции
7.734
Ако сега се отвори анкета: „Дали треба да има контрапротести на протестите против Ск2014“, тие што гласаа сега со НЕ, тогаш каде ќе кликнат? :rolleyes:
А кој нив ги прашува дали да има или не? :icon_mrgr:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Со битушанец ќе идеме рака под рака да ја исплукаме немакедонштината.
bitushanec; патем што мислиш ГТЦ во барок е подобар нели?

Леле бре Леандрић, ти ко да ми се удвараш ;) Да не ти дојде време за мОжење? ;)

Абе побргу нека го средат ГТЦ како сакаат, ми здосади веќе да го гледам трговскион со надворешен изглед ко албански бункер од кој извираат некои треви-пузавци.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леле бре Леандрић, ти ко да ми се удвараш ;) Да не ти дојде време за мОжење? ;)

Абе побргу нека го средат ГТЦ како сакаат, ми здосади веќе да го гледам трговскион со надворешен изглед ко албански бункер од кој извираат некои треви-пузавци.
Немаш опција како сакаат, туку иде во барок. Ќе идеме на контрапротести? Ова невернициве ќе се собирале да протестираат замисли, барок им сметало.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Сега најдоа со протести на крајот од проектот.​
Кога веќе прават нешто нека го прават до крај.​
Многу чуден и вештачки ми е протестов. Како и некои други членови што пишаа, каде бевме до сега ? Нешто друго ми мириса, некако не ми е тоа тоа.​
 

Kajgana Shop

На врв Bottom