Собирање на печурки

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
хаха не е ова прашање од "питај гугл" него како стојат работите на терен.............
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
На терен работите стојат зависно од регионот. Во кичевско деновиве намалуваше печурката, и тоа се наоѓаа све постари . денес од некои другари разбрав дека се појавила есенската печурка(вргањ) која е со доста подобар квалитет и е поцврста. Памтам дека сум ја наоѓал во бука и покриена со малку снег(ако падни порано)

Еве од пред некоја недела, сликано од мене лично:

 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Се ближи времето за собирање на Смрчки, можеби веќе на некои делови е и почнал да се појавува. Трета година по-ред јас не можам да одам во негов лов од проста причина враснат нокт. Треба да се оди по неколку километри а јас сега повторно ќе седам дома....
Инаку некој ја знае цената за 1кг смрчки? Не би требало да биде под 650 (зависи дали ќе го има потребниот квалитет).

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
4 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се ближи времето за собирање на Смрчки, можеби веќе на некои делови е и почнал да се појавува. Трета година по-ред јас не можам да одам во негов лов од проста причина враснат нокт. Треба да се оди по неколку километри а јас сега повторно ќе седам дома....
Инаку некој ја знае цената за 1кг смрчки? Не би требало да биде под 650 (зависи дали ќе го има потребниот квалитет).

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Годинава почна 1200-1300 за еден ,два дена падна на 500 ,450 ,од пред една недела се откупува по цена од 250 ден за кг.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Некој да се пофали со улов од дождот деновиве?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Лани собирав вргањ, научив да ги распознавам :)
Вргањот не можеш да го утнеш, исто Сончарка(Срндаќ), буковка се лесно распознатливи! Полскиот шампињон има сличен роднина па и на слични места расте, само нема венче на стебленцето и е не е кафеав одоздола туку бел тој отровниот.
Сега е полесно, јас кога се учев беше тешко или луѓе или литература! Сега интернет батка се има!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Вргањот не можеш да го утнеш, исто Сончарка(Срндаќ), буковка се лесно распознатливи! Полскиот шампињон има сличен роднина па и на слични места расте, само нема венче на стебленцето и е не е кафеав одоздола туку бел тој отровниот.
Сега е полесно, јас кога се учев беше тешко или луѓе или литература! Сега интернет батка се има!
Првите пати што ќе соберев, носев во откупниот центар да ми кажат да не сум собрала нешто што не треба :D
Среќа па блиску ми е откупниот центар.
Ама првиот пат имав две кафеавки собрано што не беа вргањ, ми ги фрлија, после веќе немав промашување :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Информативна емисија, иако мој совет ви е да не се потпирате само на слики/видеа, туку некој што разбира да ви ги покаже на лице место. Сум видел доста двојници, дури и од млечките (на рујницата пример која расте во борови шуми, двојникот и живее во дабова шума и е речиси невозможно да ја препознаете ако ви ја покажат набрана. Таа што се јаде ја има во 3-4 видови и еден куп варијации на бојата во однос на местото каде расте) и често знаат да бидат збунувачки. И најбитно, не ги клоцајте/сечете непотребно ако вие не ја разбирате некој друг може да ја искористи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom