Снег

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Сигурно не пишува во закон дека улици, паркинзи и тротоари треба да се чистат од граѓаните, а не од службите.

Избрзав малце во пишувањето и не наведов што како бидејќи бев стварно револтиран од страна на членот погоре.

Превземено од: Армија на Република Македонија:
Припадниците на АРМ секогаш се вклучуваат во помош на цивилното население кога тоа е неопходно. Денес единствено моторните возила на АРМ од 2.мпбн успејаа да се пробијат низ снегот до планинското село Почивало, оддалечено 25 км од Штип, и да превезат две болни дечиња до градот.







---------------------------------------------------------------------------

Погледни ги возилата, погледни им ги алиштата, минималната плата, далеку од министерство кое троши многу ресурси во нашава држава, а и во споредба со сите околни држави односно државите од нашиот полу-остров...
 
S

silmarillion

Гостин
За пред зграда, куќа не зборам. Ако војската е слабо платена за помогне во расчистување на снег, што да кажеме во случај на војна...али ај тоа е друга тема. Можда боље ќе беше примерот со затвореници да извадат да копаат. Али ни тоа не е проблем, генерално на никој не му се работи.
 
B

Bafra

Гостин
- Прво војската не е комунално претпријатие за да ти ги чисти тебе тротоарите, не е ни Македонија Пат за да ги чисти улиците. Законски си обврзан да си го исчистиш тротоарот заедно со ѓубретот и изметот кои ги оставаш, тоа што кај нас закон за тоа не функционира тоа ти е друга работа. Војската има што да си чисти и каде да чисти.
- Второ војската има строго утврдени правила и постапки каде смее да се појави, не е ова циркус па да гледаме сеир по улици. Нивниот контакт со цивили е сведен на минимум, освен во ситуации каде што имаат спасувачка дејност, затоа вие ги гледате кога има пожар или поплави, а некогаш се случува воен хеликоптер да биде активиран во зима каде што има строго јасно утврдена цел.
- Трето војската има огромен допринос во буџетот на РМ, најчесто од мисиите во кои учестува но за жал земаат многу малце пари и нивната модернизација е 0.
- Четврто војската не добива храна, професионалните војници и сите припадници на АРМ си носат храна од дома, освен кога се на стража (поготово кога се на граница на милост и немилост на времето, на милост и немилост на бегалците кои итоа како знаат да маваат и прават проблеми, со 3 конзерви храна и со тоа се благодарни...:place:) а тие што немаат служено воен рок не знаат колку комплицирано е тоа.
- Петто војникот одговара кривично со точно утврдени законски обврски ако се случи нешто на негова должност, одговорноста е премногу голема за ти вака неблагодарно да се изкажуваш на форум и јавни места.
- Шесто војниците имаат 8 часа обврски секој ден, почнуваќи од физичка работа па се до психичка.

Има уште многу работи кои треба да ги пишам, но не е темата за тоа. За својата работа војникот гарантира со својот живот покрај тоа има уште многу други работи кои ти и цивилното население не треба да ги знаат, ако мислиш дека е лесно пробај си ја среќата види како е, не да :гомце: без врска и да се мачкаш со нивеа кремче за да ти бидат помеки рачината пред спиење.

ПС. МО треба да има x3 буџет од овај што е сега за да функционира правилно.
Ма јас би ви дал х10 буџет и што со тоа ... Лоши филмови ти се вртат ама јбг.
Префрлете се во полиција бар корист да има.
Што ако војската ја пуштиш да исчисти улиците или да садат дрвја... ем ќе физички ќе се извежбаат ем корист.
Пред зграда не барам да ми чистат, јас си чистам :D

Најздравите, најфизички спремните ти ги прават паразити да се, да слушаат команди од секакви капетани а им иде да му скинат врат итн така да почит од мене не очекувај :D
А тоа со мисиите надвор подобро ќути си.

За затворениците како што спомна @silmarillion не ми се ни прави муабет.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
За пред зграда, куќа не зборам. Ако војската е слабо платена за помогне во расчистување на снег, што да кажеме во случај на војна...али ај тоа е друга тема. Можда боље ќе беше примерот со затвореници да извадат да копаат. Али ни тоа не е проблем, генерално на никој не му се работи.
Војската не е платена за да расчистува снег на јавни патишта и тротоари, да не си правиме бош муабет се знај кој е одговорен по тоа прашање (Општината и Македонија Пат). Е сега кога Дирекцијата за заштита и спасување (ДСЗ) не е во можност да воспостави врска или терен за да си ја изврши операцијата односно проблемот т.е задачата најчесто истата бара помош од АРМ која после тоа прави дополнителна обработка и анализа на тоа барање кое најчесто завршува со позитивна одлука. Тука има правила и прописи кои треба да се спроведат...

Ма јас би ви дал х10 буџет и што со тоа ... Лоши филмови ти се вртат ама јбг.
Префрлете се во полиција бар корист да има.
Што ако војската ја пуштиш да исчисти улиците или да садат дрвја... ем ќе физички ќе се извежбаат ем корист.
Пред зграда не барам да ми чистат, јас си чистам :D

Најздравите, најфизички спремните ти ги прават паразити да се, да слушаат команди од секакви капетани а им иде да му скинат врат итн така да почит од мене не очекувај :D
А тоа со мисиите надвор подобро ќути си.
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
така е полицијата треба снег да чисте да намалат малце тоа стомаците
ништо не работат се улежаа
 
B

Bafra

Гостин
Војската не е платена за да расчистува снег на јавни патишта и тротоари, да не си правиме бош муабет се знај кој е одговорен по тоа прашање (Општината и Македонија Пат). Е сега кога Дирекцијата за заштита и спасување (ДСЗ) не е во можност да воспостави врска или терен за да си ја изврши операцијата односно проблемот т.е задачата најчесто истата бара помош од АРМ која после тоа прави дополнителна обработка и анализа на тоа барање кое најчесто завршува со позитивна одлука. Тука има правила и прописи кои треба да се спроведат...



Јас па за војниците сигурен сум што се од тие две опции што си ги ставил :D


Туку сега гледав на офф нет, каква штета може снег од покрив да направи, па да внимаваме :cujte:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Вчера околу 10-11 помина камион, а и денеска ова време,
изгледа на работа почнуваат од 8:30 и додека загреат камионите почнуваат навремено да го расчистуваат снегот од улиците:D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.917
Поени од реакции
12.405
Најјако ми е кога на ѕид на срамот ќе стават слика од некое неисчистено место во Германија или Англија кое е заборавено и од Господ дека постои, и ќе направат споредба со, на пример, единствените два-три автопати со вкупна должина 400-500 км кои ги имаме во државата, а кои не се исчистени.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Во Велес почна пак јако да врне.
Ајде аирлија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom