Снег

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Лелеееее, еве го пак, еј!:facepalm: Аман од ладново веќе. И вие што тврдите дека во зима ќе се наоблечеш и топло ти е, ме интересира што облекуваат кога излегуваат надвор - 5 ролки и бунда? Што и да облече човек на минус 10 пак е ладно. Кога е ладно е ладно, колку и да се наоблечеш пак ќе е ладно. Не можам од дома да излезам, помислата дека треба да излезам ме фрла во депресија. Башка ниту скијам, ниту некогаш сум имала желба да скијам. Интересен беше снегот првите два дена, доста му беше - нека се затоплува аман. Три пати се утепав, се излизгав, коленото одрано ми е. Луѓе кршат раце од што се лизга, ама не бе, топ е, што ви е.
 

Архивист

Ултрас
Член од
10 мај 2007
Мислења
2.926
Поени од реакции
608
Лелеееее, еве го пак, еј!:facepalm: Аман од ладново веќе. И вие што тврдите дека во зима ќе се наоблечеш и топло ти е, ме интересира што облекуваат кога излегуваат надвор - 5 ролки и бунда? Што и да облече човек на минус 10 пак е ладно. Кога е ладно е ладно, колку и да се наоблечеш пак ќе е ладно. Не можам од дома да излезам, помислата дека треба да излезам ме фрла во депресија. Башка ниту скијам, ниту некогаш сум имала желба да скијам. Интересен беше снегот првите два дена, доста му беше - нека се затоплува аман. Три пати се утепав, се излизгав, коленото одрано ми е. Луѓе кршат раце од што се лизга, ама не бе, топ е, што ви е.
Снегот е убав само првите денови кога ке заврне,а ова веќе е претерано. Најзаебано ке биде па кога ке почне да се топи,е тек тогаш ке биде заебано вирови насекаде.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562

За Охрид нема зима. Општината е една од ретките во земјава, што снегот на сред зима не ги изненади надлежните. Посебно деновиве кога постојано слушаме за проблеми кои настануваат поради големите снежни врнежи, како и ниските температури. Исчистени улици, тротоари, па дури и критичните делови од градов, се дел од реалноста на граѓаните. За ваквата состојба најмногу допринесе ЈП „Охридски Комуналец, чијашто механизација и работници два месеци постојано се присутни низ охридските улици и максимално се ангажираат околу расчистување на снегот.

Првиот човек на ЈП Сашо Алче, вели дека добро се справуваат со снегот, бидејќи набавката на машините за чистење на снег како и количини абразив што ги предвиделе за сезонава, биле оправдани. Досега на охридските улици се фрлени преку 180 метри кубни песок и околу 50 метри кубни сол. „Не штедевме на средства и на човечки ресурси за граѓаните на Охрид да добијат адекватна услуга“, потенцира Алче. Улиците се третирале дури и кога не врнело снег, поради голомразицата, додава директорот. Само овој период потрошени се милион и двеста илјади денари за нафта, поточно трипати повеќе од средствата кои биле потрошени минатата година, вели Алче. Во расчистување на снегот од охридските улици, доброволно се приклучиле и другите јавни претпријатија од градов. Директорот на ЈП Комуналец смета дека со досегашнава работа се докажале дека се сервис на граѓаните.

Во општина Струга, непроодни се патните правци за селата Вишни, Горна Белица, Луково, Безево, Пискупштина, Нерези, Модрич, Дренок, Бороец и Јабланица, како и селата во Малесијата и тоа: Присовјани, Збажди, Ржаново, Локов, Селци и Буринец. Овие патни правци се во надлежност на ЈП „Македонија Пат“.
Алче никогаш не лаже, ама се поправил од ко станал директор машала :)
Нема сила веќе снегов готово е. Ајде Крејзи со мене на шетање? :icon_lol:
 

Архивист

Ултрас
Член од
10 мај 2007
Мислења
2.926
Поени од реакции
608
Фала богу престана. Овој снег ме потсети на поројните врнежи во лето....10 минути истура и после се разведрува. Еве и сега се разведри.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.878
Поени од реакции
8.686
Ке биде јако ако не се исчистени каналите по низинските села/ниви кога ке рокнат поплави на пролет.

Го сакам ептен свежиот снег, можеш да пишуваш кога мочаш.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Хахаха, да бе па додека стигнам до некоја дестинација и другото колено да го одерам...:icon_lol:
Не е толку страшно плус и сонце има :)
Идеално време за прошетка со чизми кој не се лизгаат.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Шо, да не тренираше ракомет овие дена? :icon_lol:
Нц, слободно уметничко лизгање по улици.:pipi::icon_mrgr:
Не е толку страшно плус и сонце има :)
Идеално време за прошетка со чизми кој не се лизгаат.
Идеално време за шетање од еден кафиќ во друг.:icon_lol: Убаво е сонцево, ама ме нервира што уште се е замрзнато...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Лелеееее, еве го пак, еј!:facepalm: Аман од ладново веќе. И вие што тврдите дека во зима ќе се наоблечеш и топло ти е, ме интересира што облекуваат кога излегуваат надвор - 5 ролки и бунда? Што и да облече човек на минус 10 пак е ладно. Кога е ладно е ладно, колку и да се наоблечеш пак ќе е ладно.
Нормална бела маица, кошула/блуза (најчесто со куси ракави, поретко со долги), вентијага (море која вентијага, палтото шо го имам е ко лав да си убил и да си го облекол). Толку.

Не можам од дома да излезам, помислата дека треба да излезам ме фрла во депресија.
Шо да ти прајме?

Башка ниту скијам, ниту некогаш сум имала желба да скијам. Интересен беше снегот првите два дена, доста му беше - нека се затоплува аман. Три пати се утепав, се излизгав, коленото одрано ми е. Луѓе кршат раце од што се лизга, ама не бе, топ е, што ви е.
Да си скијач, наместо да паѓаш ќе се лизгаш по снегов. Тргнувам од мене, не само со скии, се лизгам и без нив (само по чевли), се лизгам со кола (ќеф е голем, ама ако си неспремен можиш фатално да завршиш), се лизгам со мотор (еднаш, и ја научив лекцијата за цел живот. Паднав на лице, возев без кацига. Снег и мотор не одат заедно)...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нормална бела маица, кошула/блуза (најчесто со куси ракави, поретко со долги), вентијага (море која вентијага, палтото шо го имам е ко лав да си убил и да си го облекол). Толку.
И сакаш да ми кажеш дека така облечен ако седиш надвор повеќе од 20 минути ќе ти биде топло?

Шо да ти прајме?
Ништо не треба да ми правите, машки ќе си го издржам ладново, со минимум излагање (кога ептен морам) и после ќе и се радувам на пролетта, кратките јакни, кратките ракави и фустани. :) И сонце, пролетен дожд и се останато и ќе си уживам во тоа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom